Jak CIA destabilizuje svět
RSS

Jak CIA destabilizuje svět


Po celém světě již dlouhá desetiletí poznávají vliv CIA, která ovlivňuje politiku na všech kontinentech již od svého založení. Tato armáda Deep State funguje roky zcela beztrestně a dosud se nenašel nikdo kdo by ji dokázal zastavit.
I sami Američané většinou ví, jaká je skutečná úloha této organizace, pod jejímž vlivem jsou všichni západní vládní politici. A pokud ne, pak jsou velmi rychle vyměněni.
Ale podvratné akce nejsou prováděny zdaleka jen v zemích pod přímým vlivem Washingtonu. Tyto síly působí i v mnoha dalších zemích a stojí za různými převraty, válkami, vznikem džihádistických skupin i atentáty na nepohodlné politiky.
A co o této všemocné organizaci, pod jejímž plným vlivem byly i všechny naše dosavadní vlády, píše Jeffrey Sachs ?
CIA má tři základní problémy: její cíle, metody a nezodpovědnost.
Její operační cíle jsou takové, jaké CIA nebo prezident Spojených států definují jako zájmy USA v daném čase, bez ohledu na mezinárodní právo nebo americké právo.
Její metody jsou tajnůstkářské a dvojaké.
Její nezodpovědnost znamená, že CIA a prezident řídí zahraniční politiku bez jakékoli veřejné kontroly. Kongres je rohožka, vedlejší představení.
Jak řekl nedávný ředitel CIA Mike Pompeo  o svém působení v  CIA:
„Byl jsem ředitelem CIA. Lhali jsme, podváděli jsme, kradli jsme. Měli jsme celá školení. Připomíná vám to slávu amerického experimentu.“
CIA byla založena v roce 1947 jako nástupce Úřadu strategických služeb (OSS). OSS hrála ve druhé světové válce dvě odlišné role, zpravodajskou a podvratnou. CIA převzala obě role.
Na jedné straně měla CIA poskytovat zpravodajské informace americké vládě.
Na druhé straně měla CIA rozvracet „nepřítele,“ tedy kohokoliv, koho prezident nebo CIA definovali jako nepřítele, a to za použití široké škály opatření:  atentátů, převratů, inscenovaných nepokojů, vyzbrojování povstalců a dalších prostředků.
Je to právě tato role, která se ukázala jako zničující pro globální stabilitu a právní stát USA. Je to role, kterou CIA plní dodnes. Ve skutečnosti je CIA tajnou armádou USA, schopnou vytvářet chaos po celém světě bez jakékoliv odpovědnosti.
Když prezident Dwight Eisenhower rozhodl, že stoupající africká politická hvězda, demokraticky zvolený Patrice Lumumba ze Zairu (nyní Demokratická republika Kongo), je „nepřítel,“ CIA se spikla a zorganizovala jeho zavraždění v roce 1961, čímž podkopala demokratické naděje pro Afriku.
A rozhodně nebyl posledním africkým prezidentem, kterého svrhla CIA.
Rozsah pokračujícího chaosu, který je výsledkem zpackaných operací CIA, je ohromující.
Ve své 77leté historii byla CIA pohnána k vážnému veřejnému zúčtování pouze jednou, a to v roce 1975. V tomto roce vedl senátor Frank Church senátní vyšetřování, které odhalilo šokující řádění CIA plné atentátů, převratů, destabilizace, sledování a mučení a lékařských „experimentů“ ve stylu Mengeleho.
Odhalení šokujícího zločinu CIA Churchovým výborem bylo nedávno zaznamenáno ve vynikající knize investigativního reportéra Jamese Risena nazvané: Poslední čestný muž: CIA, FBI, mafie a Kennedyové… .
K této jediné epizodě dohledu došlo kvůli vzácnému souběhu událostí.
Rok před Churchovým výborem svrhl skandál Watergate Richarda Nixona a oslabil Bílý dům. Jako nástupce Nixona byl Gerald Ford nezvolený, bývalý kongresman, a zdráhal se oponovat kontrolním výsadám Kongresu.
Skandál Watergate, vyšetřovaný senátním Ervinovým výborem, také posílil Senát a ukázal hodnotu senátního dohledu nad zneužíváním moci výkonnou mocí.
Klíčové bylo, že CIA byla nově vedena ředitelem Williamem Colbym, který chtěl vyčistit operace CIA. Edgar Hoover, autor všudypřítomných nezákonností, které také odhalil Churchův výbor, zemřel v roce 1972.
V prosinci 1974 investigativní reportér  Seymour Hersh , tehdy stejně jako nyní skvělý reportér se zdroji uvnitř CIA,  zveřejnil zprávu  o ilegálních zpravodajských operacích CIA proti americkému protiválečnému hnutí.
Tehdejší vůdce senátní většiny Mike Mansfield, charakterní vůdce, pak pověřil Churche, aby vyšetřoval CIA. Church sám byl statečný, čestný, inteligentní, nezávisle smýšlející a neohrožený senátor, což je vlastnost, která je v americké politice chronicky nedostatkovým zbožím.
Kéž by darebácké operace CIA byly odsunuty do historie v důsledku zločinů odhalených Churchovým výborem, nebo by alespoň přivedly CIA pod vládu zákona a veřejnou odpovědnost. To se ale nestalo.
CIA se smála naposled – nebo lépe řečeno dohnala svět k slzám – tím, že si udržela svou výsadní roli v americké zahraniční politice, včetně podvratné činnosti v zahraničí.
Od roku 1975 CIA prováděla tajné operace na podporu islámských džihádistů v Afghánistánu, které  zcela zničily Afghánistán a daly vzniknout al-Káidě.
CIA také prováděla tajné operace na Balkáně proti Srbsku, na Kavkazu proti Rusku a ve střední Asii zaměřené na Čínu, přičemž všechny rozmístily džihádisty podporované CIA.
V roce 2010 CIA provedla smrtící operace s cílem svrhnout syrského prezidenta Bashira al-Assada, opět s islámskými džihádisty.
Nejméně 20 let byla CIA hluboce zapojena do rozdmýchávání rostoucí katastrofy na Ukrajině , včetně násilného svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014, které spustilo ničivou válku, která nyní pohlcuje Ukrajinu.
Co o těchto operacích víme?  Pouze ty části, které nám byli ochotni nebo schopni sdělit informátoři, několik neohrožených investigativních reportérů, hrstka statečných vědců a některé zahraniční vlády, přičemž všichni tito potenciální svědci věděli, že by mohli čelit tvrdé odplatě ze strany americké vlády.
Samotná americká vláda se téměř nezodpovídala za nic a Kongres nevykonával smysluplný dohled či omezení.  Naopak, vláda se stává stále obsesivnější tajnůstkářskou a podniká agresivní právní kroky proti zveřejňování utajovaných informací, a to i tehdy, když, nebo zejména tehdy, když tyto informace popisují nezákonné akce samotné vlády.
Jednou za čas bývalý americký představitel něco prozradí, jako když Zbigniew Brzezinski odhalil , že přiměl  Jimmyho Cartera , aby pověřil  CIA, aby vycvičila islámské džihádisty k destabilizaci afghánské vlády , s cílem přimět Sovětský svaz k invazi do této země.
V případě Sýrie  jsme se dozvěděli z několika článků v  New York Times  v letech 2016 a  2017  o podvratných operacích CIA s cílem destabilizovat Sýrii a svrhnout Assada, jak nařídil prezident Barack Obama.
Zde je případ strašlivě pomýlené operace CIA, očividně v rozporu s mezinárodním právem, která vedla k desetiletí chaosu, eskalaci regionální války, stovkám tisíc mrtvých a milionům vysídlených lidí, a přesto nedošlo k jedinému upřímnému přiznání této katastrofy vedené CIA Bílým domem nebo Kongresem.
V případě Ukrajiny  víme, že USA hrály hlavní skrytou roli v násilném převratu, který svrhl Janukovyče a který uvrhl Ukrajinu do desetiletí krveprolití, ale dodnes neznáme podrobnosti.
Rusko nabídlo světu okno do převratu tím, že zachytilo a  poté zveřejnilo hovor  mezi  Victorií Nulandovou , tehdejší náměstkyní ministra zahraničí USA (nyní náměstkyní ministra zahraničí) a americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreym Pyattem (nyní náměstkem ministra zahraničí), ve kterém osnovali popřevratovou vládu.
Po převratu CIA  tajně vycvičila speciální jednotky  popřevratového režimu, který USA pomohly dostat k moci. Americká vláda o tajných operacích CIA na Ukrajině mlčí.
Máme dobrý důvod se domnívat, že zničení plynovodu  Nord Stream  provedli operativci CIA ,  jak tvrdí Seymour Hersh , který je nyní nezávislým reportérem.
Na rozdíl od roku 1975, kdy Hersh pracoval pro  New York Times  v době, kdy se noviny stále snažily přimět vládu k zodpovědnosti,  se Timesy ani neuráčily Hershovy výpovědi prozkoumat.
Hnát CIA k veřejné zodpovědnosti je samozřejmě těžký boj.  Prezidenti a Kongres se o to ani nesnaží. Mainstreamová média CIA nevyšetřují, místo toho raději citují „vysoce postavené nejmenované úředníky“ a oficiální utajování.
Jsou mainstreamová média líná, podlézavá, bojí se o příjmy z reklamy od vojensko-průmyslového komplexu, jsou ohrožená, ignorantská nebo všechno dohromady? Kdo ví.
Je tu nepatrný záblesk naděje.  V roce 1975 byla CIA vedena reformátorem. Dnes CIA vede William Burns, jeden z dlouholetých předních amerických diplomatů.
Burns zná pravdu o Ukrajině, protože v roce 2008 působil jako velvyslanec v Rusku a telegrafoval Washingtonu o vážné chybě při prosazování rozšíření NATO na Ukrajinu. Vzhledem k Burnsovu postavení a diplomatickým úspěchům by možná podpořil naléhavě potřebnou zodpovědnost.
Rozsah pokračujícího chaosu, který je výsledkem zpackaných operací CIA, je ohromující.
V Afghánistánu, na Haiti, v Sýrii, Venezuele, Kosovu, na Ukrajině a mnohde jinde pokračuje zbytečná smrt, nestabilita a destrukce rozpoutaná podvratnou činností CIA dodnes.
Mainstreamová média, akademické instituce a Kongres by měly tyto operace vyšetřovat, jak nejlépe dovedou, a požadovat zveřejnění dokumentů, které umožní demokratickou odpovědnost.
Příští rok uplyne 50 let od slyšení církevního výboru. 
O padesát let později, s precedentem, inspirací a vedením samotného Churchova výboru, je naléhavě čas otevřít žaluzie, odhalit pravdu o chaosu vedeném USA a začít novou éru, v níž se americká zahraniční politika stane transparentní, odpovědnou, podléhající vládě zákona jak domácí, tak mezinárodní, a zaměřenou na globální mír, spíše než na podvracení údajných nepřátel.


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 3 Průměrně: 4.7 ]Článek Jak CIA destabilizuje svět se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden