Hútíové varují EU, že si v Rudém moři „zahrávají s ohněm“
RSS

Hútíové varují EU, že si v Rudém moři „zahrávají s ohněm“


JEMEN – Vysoce postavený jemenský představitel varoval EU před „podporou amerického ďábla na ochranu [Izraele]“ po formálním zahájení námořní mise Aspides v Rudém moři. (Foto: Flickr)

„Evropané, nehrajte si s ohněm. Vezměte si příklad z Británie,“ uvedl v úterý prostřednictvím sociálních médií Mohammed Ali al-Houthi, vysoce postavený člen jemenské Nejvyšší politické rady.„Nepotřebujete podporu amerického ďábla při ochraně okupační entity, aby mohla nerušeně vyhladit obyvatele Gazy,“ dodal Houthi a zdůraznil, že „mezinárodní plavba je bezpečná“.
Britská loď šla ke dnu po zásahu jemenských povstalců

Jeho poselství následovalo po oznámení Bruselu o oficiálním zahájení námořní operace EU s krycím názvem Aspides – řecky štít.„Vítám dnešní rozhodnutí… Evropa zajistí svobodu plavby v Rudém moři, a to ve spolupráci s našimi mezinárodními partnery. Kromě reakce na krize je to krok k posílení evropské přítomnosti na moři, abychom chránili naše evropské zájmy,“ uvedla prostřednictvím sociálních sítí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.Francie, Německo, Itálie a Belgie uvedly, že do mise EU na podporu Izraele poskytnou své lodě.
Britský torpédoborec zasažen v Rudém moři? Video to má dokazovat

Nejvyšší diplomat bloku Josep Borrell označil misi za „odvážnou akci na ochranu obchodních a bezpečnostních zájmů EU a mezinárodního společenství“.V rámci mise Aspides, jejíž mandát je zpočátku stanoven na jeden rok, budou v Rudém moři, Adenském zálivu a okolních vodách nasazeny válečné lodě EU a letecké systémy včasného varování. Podle bruselských úředníků bude mít mise výhradně obranný charakter a její síly se nebudou podílet na útocích proti Jemenu vedených USA.Aspides se dala dohromady poté, co se ukázalo, že několik členů NATO váhá nebo přímo odmítá připojit se k skomírající operaci Prosperity Guardian (OPG).
Americká nákladní loď zasažena po raketovém útoku Hútíů

Pod hlavičkou OPG a v reakci na propalestinskou námořní kampaň, kterou Jemen zahájil koncem loňského roku, USA a Spojené království od 12. ledna stokrát bombardovaly Jemen, čímž porušily suverenitu země a mezinárodní právo.Podle amerického viceadmirála Brada Coopera je konflikt Washingtonu proti Jemenu v Rudém moři jednou z největších bitev, které americké námořnictvo vedlo od konce druhé světové války. „Myslím, že byste se museli vrátit zpět do druhé světové války, kde máte lodě, které jsou zapojeny do boje,“ řekl Cooper v rozhovoru pro pořad 60 minut vysílaný v neděli televizí CBS News. „ Když říkám zapojené do boje, kde se na ně střílí, střílí se na nás a my střelbu oplácíme,“ pokračoval.Cooper, zástupce velitele amerického Centrálního velitelství (CENTCOM), prozradil, že Pentagon nasadil v Rudém moři asi 7 000 námořníků. CBS uvedla, že americké námořnictvo vypálilo asi 100 standardních raket země-vzduch proti jemenským raketám a dronům.
The Pentagon finally admitted to its loss: AnsarAllah Yemen shot down an American MQ-9 Reaper drone on the coast of the Red Sea yesterday. pic.twitter.com/IZhwwfurxa — Arya – آریا (@AryJeay) February 20, 2024

Masivní protesty v Jemenu po amerických a britských úderech

Nicméně akce Washingtonu jen málo odradily jemenské ozbrojené síly, které nadále útočí na obchodní plavidla v Rudém moři spojená s Izraelem, USA a Spojeným královstvím. V reakci na snahu USA mobilizovat spojenecké země k válce proti Jemenu představitelé v Saná slíbili, že jemenské ozbrojené síly neustoupí.„Jemen očekává vytvoření nejšpinavější koalice v dějinách, aby se zapojil do nejsvatější bitvy v dějinách. Jak budou vnímány země, které přispěchaly s vytvořením mezinárodní koalice proti Jemenu, aby chránily pachatele izraelské genocidy?“ ptá se. V prosinci prohlásil Mohammed al-Bukhaiti z Ansarallahu.Zdroj: thecradle.co
Článek Hútíové varují EU, že si v Rudém moři „zahrávají s ohněm“ se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden