Proč Čupr s Rohlíkem vyvolávají ďábla?
RSS

Proč Čupr s Rohlíkem vyvolávají ďábla?


MAREK STERZIK
Proč Čupr s Rohlíkem vyvolávají ďábla a pohrávají si vysloveně s peklem na zemi: Pluralita názorů je základní princip, na kterém stojí všechny lidské civilizace. Žádný, ale opravdu naprosto žádný, lidský názor není dokonalý a má omezený rozsah platnosti. Každý názor funguje jenom za specifických vnějších podmínek. A pokud nejsou tyto splněny, celý názor přestává fungovat.
 
Pluralita názorů je princip, který dokáže zajistit kontinuitu i za okolnosti takové změny vnějších podmínek. Přestává vládnoucí názor fungovat? Vládu prostě přebere jiný názor, realitě bližší, a jede se dál.
Obchod potom už od pradávna zajišťoval možnost takovou pluralitu názorů udržet. Obchodní partner mi není zodpovědný NIČÍM JINÝM než penězi. Ať si myslí co chce, hlavně když zaplatí.
Čupr (a bohužel zdaleka nejen on) si pak zahrává s myšlenkou, že subjekt není zodpovědný pouze za své názory, ale také za názory svých obchodních partnerů. Pradávné chápání obchodu a z něho plynoucí záruky udržení názorové plurality tím přestává platit. Kdyby se skutečně podařilo prosadit, že by se takováto zodpovědnost začala ve společnosti uplatňovat, mělo by to jediný možný následek – došlo by k totálnímu zabetonování aktuálního názoru, kde by nebylo v moci nikoho jej změnit. Absolutní totalita, oproti které by ty historické totality byly dětskou hrou. Kdokoliv projeví jiný názor, bude odpojen od systému, bude mu zakázáno obchodovat a tím i de facto žít. Na správný názor už nedohlíží jenom subjekt stát, ale všechny subjekty obchodní partner.
Už by nebylo hodně názorů, ale jenom jeden názor. A v případě změny vnějších podmínek, co stejně musí dříve nebo později nastat, pád až na absolutní dno.
Samozřejmě se to nikdy nepodaří. Ale s takovými věcmi vůbec není dobrý nápad si vůbec ani zahrávat. Je zcela adekvátní reakcí na to reagovat recipročně.
Jeden názor vládne všem,
jeden jim všem káže,
jeden všechny přivede,
do temnoty sváže.
V zemi Mordor,
kde se snoubí Čupr s Rohlíkem.
 

FB

The post Proč Čupr s Rohlíkem vyvolávají ďábla? first appeared on .


Nejčtenější za týden