Stoltenberg: Ukrajina může použít F-16 k útokům na cíle v Rusku
RSS

Stoltenberg: Ukrajina může použít F-16 k útokům na cíle v Rusku


Rozhodnutí o tom, zda Ukrajině dodá stíhačky F-16 , bude záležet na každém spojenci, ale země má právo na sebeobranu, včetně úderů na legitimní ruské vojenské cíle mimo Ukrajinu. (Foto: Flickr)

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg to uvedl v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda v Bruselu, informuje agentura Ukrinform.Stoltenberg se domnívá, že smrt ruského opozičního politika Alexeje Navalného a první ruské úspěchy na bojišti za poslední měsíce by měly pomoci zaměřit pozornost NATO a jeho spojenců na naléhavou potřebu podpořit Ukrajinu.
Nizozemsko se rozhodlo předat Ukrajině 18 stíhaček F-16

Šéf NATO uvedl, že stažení ukrajinských sil z města Avdijivka po měsících intenzivních bojů ukazuje na potřebu další vojenské pomoci, „aby se zajistilo, že Rusko nedosáhne dalších zisků“.„Jsem pevně přesvědčen, že nejlepším způsobem, jak uctít památku Alexeje Navalného, je zajistit, aby prezident Putin nezvítězil na bojišti, ale aby zvítězila Ukrajina,“ řekl Stoltenberg.Podle Stoltenberga se spojenci Ukrajiny soustředili na balík vojenské pomoci USA ve výši 61 miliard dolarů, ale zatímco ten zůstává ve Sněmovně reprezentantů na mrtvém bodě, jiné země, včetně Švédska, Kanady a Japonska, svou pomoc zvýšily.
Rusko varuje, že může zaútočit na základny NATO kvůli F-16 pro Ukrajinu

„Samozřejmě se zaměřujeme na Spojené státy, ale vidíme také, jak ostatní spojenci skutečně posilují a poskytují Ukrajině významnou podporu,“ řekl Stoltenberg.Na otázku, kdy bude Ukrajina schopna nasadit stíhačky F-16, Stoltenberg odpověděl, že to nelze říci. Zopakoval, že všichni spojenci Ukrajiny chtějí, aby tam byly co nejdříve, ale uvedl, že účinek letounů F-16 bude silnější, pokud budou piloti dobře vycvičeni a posádky údržby a další podpůrný personál dobře připraveny.„Takže si myslím, že musíme naslouchat vojenským expertům, kdy přesně budeme připraveni nebo kdy budou spojenci připraveni začít posílat a dodávat letouny F-16,“ řekl. „Čím dříve, tím lépe.“
Lavrov upozorňuje, že letouny F-16 mohou nést jaderné zbraně

Podle Stoltenberga bude na každém spojenci, aby rozhodl, zda dodá letouny F-16 na Ukrajinu, a spojenci mají různé politiky. Zároveň však řekl, že válka na Ukrajině je válkou útočnou a Ukrajina má právo na sebeobranu, včetně úderů na legitimní ruské vojenské cíle mimo Ukrajinu.Zdroj: ukrinform.net
Článek Stoltenberg: Ukrajina může použít F-16 k útokům na cíle v Rusku se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden