VYPNUTÍ UHELNÝCH ELEKTRÁREN MŮŽE BÝT POLITICKÝ PRŮŠVIH. TYKAČ DAL VLÁDĚ NAJEVO, ŽE MÁ NĚCO DĚLAT
RSS

VYPNUTÍ UHELNÝCH ELEKTRÁREN MŮŽE BÝT POLITICKÝ PRŮŠVIH. TYKAČ DAL VLÁDĚ NAJEVO, ŽE MÁ NĚCO DĚLAT


Majitel skupiny Sev.en Pavel Tykač zvažuje, že uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice včetně dolů uzavře na jaře 2025. Důvodem je nekonkurenceschopnost uhelných zdrojů. „Samozřejmě to bude chtít provozovat, dokud to bude dávat ekonomickou logiku,“ říká analytik Hrot24 Miroslav Zámečník.

Hrotcast Pavla Štrunce a Miroslava Zámečníka | foto Hrot


Podle Zámečníka chce Tykač udržet elektrárny v takzvané rezervě, za poplatek. Tak to funguje třeba v Německu nebo Polsku. Je na to ale potřeba výjimka, a tu Česko nemá. Jak těžké ji bude vyjednat, nechce Zámečník odhadovat: „Já bych doufal, že Evropská komise bude možná vstřícnější a bude vnímat realitu české energetiky tak, jak je. Že nebude chtít ohrozit členskou zemi,“ říká.
Útlum uhlí na Mostecku by znamenal postupné propuštění více než tří tisíc lidí, které Sev.en v dolech a elektrárnách zaměstnává. „Pokud by došlo k propuštění všech jedním rázem, to je ten politický průšvih, to je zároveň ta silná vyjednávací karta. Nebo je zde útlumový program, který trvá ještě deset let, to je velký rozdíl,“ dodává Zámečník. 
Hrotcast V podcastu Zámečník hovoří také o cenách elektřiny. „Ta je odvozená od ceny plynu, který hodně klesnul, tím pádem to stáhlo cenu elektřiny,“ říká. 
„Situace v energetice je vážná. Nastavení trhu a další faktory, například masivní dovoz plynu, způsobují výrazný obchodní tlak na teplo a elektřinu z uhlí. Ty se kvůli stabilně vysokým cenám povolenek a dalším vlivům stávají nekonkurenceschopné, a tradičním uhelným zdrojům tak hrozí ekonomické odstavení,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.
Dostal Tykač politiky pod tlak? V čem se liší Pavel Tykač a Daniel Beneš? A proč se ze zprávy radují ekologické neziskové organizace? 
Dozvíte se v podcastu Pavla Štrunce.
Zdroj

Nejčtenější za týden