Biden vyzval Ukrajinu, aby přestala útočit na ruské ropné rafinerie, zvedlo by to ceny ropy
RSS

Biden vyzval Ukrajinu, aby přestala útočit na ruské ropné rafinerie, zvedlo by to ceny ropy


Vždy šlo o peníze v první řadě. O tom je ostatně i drtivá většina konfliktů. Ideologie je tak někde bokem. Více než 70 let válečných výprav USA pomáhá prosperovat zejména zbrojnímu průmyslu, aktuálně i díky objednávkám vojenského šrotu ze strany lokajských zemí.
Také v zástupné válce na Ukrajině jde o peníze, značná část země už ostatně patří BlackRocku. Ukrajina má nejspíš v něčem i volnou ruku, ovšem její útoky nesmí dojít do stavu, kdy by to poškodilo US Deep State – tedy Obamovu kliku v Bílém domě.
K výhře Bidena – či za něj na poslední chvíli nastrčeného náhradníka (což stále tak nějak očekávám) – však rozhodně nedojde, pokud půjdou ceny ropy prudce nahoru. To se dotkne i Američanů – a především těch nejchudších, na jejichž hlasy se Deep State spoléhá.
Ukrajina nyní do snah o 4. Obamovo volební období poněkud sama „hází vidle“ právě útoky na ropné rafinérie v Rusku.
Připomeňme, že Ukrajina v posledních dnech podnikla  své útoky dronů hluboko na ruské území  a zasáhla Putina tam, kde to bolí, konkrétně bombardovala jednu ruskou ropnou rafinerii za druhou.
Nyní je pravda, že Ukrajina může udělat mnohem horší a potopit ruské ropné tankery, ale Kyjev chápe, že by to vyvolalo pobouření v Bílém domě, protože by to okamžitě poslalo ceny ropy prudce nahoru.
Po náporu Ukrajiny však útoky na ruské rafinerie  uzavřely více než 600 000 barelů ruské denní rafinérie …

Včera ráno FT informoval  o tom, že Bidenova administrativa šílí, že útoky ukrajinských dronů „riskují zvýšení globálních cen ropy, “ a proto Biden vyzval Ukrajinu, aby zastavila útoky na ruskou energetickou infrastrukturu.
A nebylo to jen jednou nebo dvakrát: opakovaná varování z Washingtonu byla doručena vysokým představitelům ukrajinské státní bezpečnostní služby SBU a ředitelství vojenské rozvědky, uvedly zdroje Financial Times.
Obě zpravodajské jednotky od začátku totální invaze Kremlu v únoru 2022 neustále rozšiřovaly své vlastní programy dronů k útokům na ruské cíle na zemi, na moři i ve vzduchu.
Bílý dům je stále více frustrován bezostyšnými útoky ukrajinských dronů, které zasáhly ropné rafinérie, terminály, sklady a skladovací zařízení v západním Rusku a poškodily jeho kapacitu těžby ropy.
Co však skutečně poškozuje, je nadšení Američanů tankovat do aut poté, co se průměrná cena benzínu v USA vyšplhala nad 3,50 dolaru, což je nejvyšší hodnota od října a nad úroveň ceny, jaká byla před rokem.

A chystá se jít výš…

Jak FT nadbytečně poznamenává, „Rusko zůstává jedním z nejdůležitějších světových vývozců energie navzdory západním sankcím na jeho ropný a plynárenský sektor.“
Samozřejmě, že „navzdory“ je zde vtip: pokud by západní sankce skutečně chtěly zastavit vývoz ruské ropy, udělaly by to; místo toho, stejně jako v případě Ukrajiny, která se zaměřila na ruskou ropnou infrastrukturu, „ctnostní“ západní vůdci chtějí Ukrajině „pomoci“ (samozřejmě vašimi penězi, drazí daňoví poplatníci), pokud to nebude zasahovat do jejich šancí na znovuzvolení.
Což znamená, že jakékoli sankce ponechají čistě v optické aréně, protože alternativou je prudký nárůst cen ropy. Ceny ropy letos vzrostly asi o 15 % na 85 dolarů za barel, což tlačí ceny pohonných hmot nahoru právě v době, kdy loutka v Bílém domě zahajuje svou kampaň za znovuzvolení.
Bílý dům se také obává, že pokud bude Ukrajina nadále útočit na ruská zařízení, včetně mnoha, která jsou stovky kilometrů od hranic, Rusko by se mohlo pomstít tím, že zaútočí na energetickou infrastrukturu, na kterou se Západ spoléhá.
To zahrnuje ropovod CPC, který přepravuje ropu z Kazachstánu přes Rusko na světový trh. Západní společnosti včetně ExxonMobil a Chevron využívají plynovod, který Moskva v roce 2022 krátce uzavřela.
„Nepodporujeme ani neumožňujeme útoky uvnitř Ruska,“ řekl mluvčí NSC. CIA se k tomu odmítla vyjádřit. Mluvčí SBU v Kyjevě se odmítl vyjádřit. Úředníci GUR a Zelenského kanceláře na žádosti o komentář nereagovali.
Jak  již bylo dříve oznámeno , Ukrajina v posledních týdnech zintenzivnila své letecké útoky, protože její programy dronů se rozšiřují a pozemní válka se posouvá ve prospěch Moskvy. Následuje také rostoucí nespokojenost v Kyjevě s tím, co je považováno za ambivalentní přístup Západu k omezování příjmů Moskvy z energií.
Od roku 2022 došlo podle představitele vojenské rozvědky v Kyjevě k  nejméně 12 útokům na velké ruské rafinerie a letos nejméně k devíti spolu  s několika terminály, sklady a skladovacími zařízeními.
Ukrajina neustále zvyšuje útoky dronů, protože její technologie pokročily. Ukrajinští představitelé tvrdí, že vyvinuli drony s doletem přesahujícím 1 000 km a užitečným zatížením schopným způsobit vážné škody.
Kyjev minulý týden zahájil dva ze svých největších a nejrozsáhlejších útoků drony, přičemž operace úspěšně zacílily na sedm ruských energetických zařízení v po sobě jdoucích dnech.
V uplynulém roce námořní drony GRU a SBU zasáhly také ruské přístavy, zničily několik ruských válečných lodí v Černém moři a zasáhly ceněný most Moskvy na Krymu, který spojuje Rusko s okupovaným ukrajinským poloostrovem.
Cílem „speciálních operací“ je ztížit dodávky paliva ruským jednotkám a omezit financování válečného úsilí Kremlu, uvedl jeden ukrajinský představitel zapojený do plánování a provádění útoků. 
To je něco, co Západ  předstíral, že   dělá se „sankcemi“, které se ukázaly být vším možným, jen ne sankcemi.
Helima Croftová, bývalá analytička CIA, která nyní pracuje v RBC Capital Markets, nedávno poznamenala, že Ukrajina ukázala, že může zasáhnout většinu infrastruktury pro vývoz ropy v západním Rusku, což ohrožuje asi 60 procent vývozu země.

Poté, co Financial Times v pátek zveřejnily zprávy o amerických varováních, byla Olha Stefanišyna, ukrajinská vicepremiérka pro evropskou a euroatlantickou integraci, dotázána, jak Kyjev reagoval na výzvy Bidenovy administrativy, aby zastavil útoky na ruské rafinérie.
Řekla: „Myslím, že ukrajinská strana reagovala právě dosažením svých cílů a velmi úspěšnými operacemi vedenými na území Ruské federace.“
„Chápeme výzvy našich amerických partnerů,“ řekla Stefanišyna publiku na Kyjevském bezpečnostním fóru.
„Zároveň bojujeme se schopnostmi, zdroji a postupy, které dnes máme.“ Řekla, že energetická zařízení jsou z vojenského hlediska legitimním cílem, i když Bidenova administrativa jasně nesouhlasila.
Jinými slovy, vzdorovitá Ukrajina nyní otevřeně kouše ruku, která ji živí. Což znamená, že ukrajinské útoky na ruské rafinerie se rychle vynořují jako problém, který může vyřešit jen tak legendární energetický expert, jako je Hunter Biden.
„Nic neděsí úřadujícího amerického prezidenta více než prudký nárůst cen u pump během volebního roku,“  řekl Bob McNally, prezident poradenské společnosti Rapidan Energy a bývalý poradce Bílého domu pro energetiku.
Je k popukání, že zatímco někteří úředníci považují leteckou kampaň také za prostředek, jak přimět Washington, aby schválil balíček vojenské pomoci ve výši 60 miliard dolarů, který byl zadržen v Kongresu, tak je to právě Biden, kdo rozhodl poskytnout více finančních prostředků Ukrajině, která nyní používá zbraně vyrobené v USA, aby přímo snížila jeho šance na znovuzvolení…


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 1 Průměrně: 5 ]Článek Biden vyzval Ukrajinu, aby přestala útočit na ruské ropné rafinerie, zvedlo by to ceny ropy se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden