O euru a dolaru, s Habeckem ve sprše a Špidlou před Senátem
RSS

O euru a dolaru, s Habeckem ve sprše a Špidlou před Senátem


FILIP ŠEBESTA


.

Dnes zveřejněná data o inflaci nepřinesla nic nového. Inflace i v červnu pokračovala ve svém růstu. Meziměsíčně cenová hladina stoupla o 1,6 %, meziročně pak o 17,2 % , tedy opět o kousek víc, než se všeobecně očekávalo (17 %). To je již ohraná písnička, téměř se o tom nechce psát. Přijímat tento stav jako danost a „inflačně očekávat“ bychom ale neměli. Veřejnost a soudě podle jejich návrhů „řešení“ bohužel i většina politiků, však o skutečné podstatě problému stále tuší málo. Ještě stále vidíme v médiích zprávy o tom, které že konkrétní položky tentokráte za růstem cenové hladiny stály a které tentokrát už ne, stále se mluví o „drahotě“ atd. Každý den se i proto objevují další nápady jak, komu a co všechno kompenzovat a přilévat tím další olej do inflačního ohně.Na fotografii z představování svých senátních priorit v dnešním Právu kupříkladu kandidát ČSSD do senátu Vladimír Špidla v duchu svého okřídleného hesla „zdroje jsou“ drží plakát s heslem „záchranný kruh proti chudobě“. Takové maláčování ale není ani zdaleka doménou jen sociální demokracie, současní vládní ministři s jejich „deštníkem proti drahotě“ jsou na tom úplně stejně.
Kurz eura se propadl na historicky nízkou úroveň a dosáhl parity s dolarem. Prakticky ve stejném okamžiku ministr Stanjura jako představitel předsednické země radostně vítal v eurozóně nového člena – Chorvatsko. Eurozóna se tak příští rok rozroste po dlouhých osmi letech. Zemí, které by do ní mohly vstoupit, samozřejmě logicky ubývá, ale i tak je potřeba říct, že rytmus vstupování byl před lety mnohem svižnější. Jistě to o měnové oblasti a její kondici leccos vypovídá. Stejně jako zmiňovaný propad kurzu, který dosáhl své nejnižší úrovně od roku 2002. Euro kleslo dokonce níž než při eurokrizi okolo roku 2015 (!). Příznivci eura neopomenou jedinou příležitost, když se kurz koruny vychýlí jakýmkoli směrem, pro své volání po jejím okamžitém opuštění a přijetí společné měny. Teď pochopitelně mlčeli.
A nakonec jen telegraficky. Dvě procenta na obranou prý nebudou stačit, hlásají z titulní strany Lidových novin „experti“. S jídlem holt roste chuť a on už to někdo zaplatí. Podle sportovní strany MFD je „Tour (de France) bez inkluze“. „Loni jeden, předloni taky. Letos na Tour nestartuje žádný cyklista tmavé pleti“, varuje redaktor v rozsáhlém textu. O dění dvanáctého dne samotného cyklistického etapového závodu pak informuje pouze krátký sloupeček. Je to pochopitelné, o sport a výkony jde dnes totiž až ve druhé řadě, důležité je „zúčastnit se“. A německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck prý dokázal zkrátit čas strávený v koupelně. „Řídím se tím, co navrhuji. Značně jsem zkrátil dobu sprchování, které mi nyní zabere jen pět minut. To se mi nikdy dřív nepodařilo.“ To jsou vážně míněná slova ministra nejmocnější evropské země a návod jak řešit energetickou krizi. Komentář ani nepotřebují.

 
FILIP ŠEBESTA
The post O euru a dolaru, s Habeckem ve sprše a Špidlou před Senátem first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden