Lidem, majícím radost z teroristického útoku v Krasnogorsku, opravdu nerozumím
RSS

Lidem, majícím radost z teroristického útoku v Krasnogorsku, opravdu nerozumímJOSEF NOŽIČKA

V případě obětí na lidských životech při teroristickém útoku mně přijde nesmyslné uplatňovat jakýsi princip kolektivní viny na všechny Rusy.


Koncertní sál ve městě Krasnogorsk poblíž Moskvy se v pátek večer stal terčem teroristického útoku velkého rozsahu. Dle zpráv, publikovaných v médiích, vtrhli do sálu ozbrojení útočníci, kteří začali pálit automatickými zbraněmi do lidí hned poblíž bezpečnostních rámů u vstupu, celá budova pak následně byla teroristy zapálena. V době psaní toho článku je počet obětí na lidských životech, uváděný ruskými úřady, 133, jelikož však pátrání v troskách vyhořelého sálu stále pokračuje, není vyloučeno, že konečný počet bude ještě vyšší (viz odkaz  zde ).
Přestože se k tomuto barbarskému útoku již včera večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát, v mediálním prostoru se objevují jak spekulace o tom, že do útoku byla zapojena Ukrajina (s touto verzí přišla Ruská bezpečnostní služba FSB), tak i “zaručené” informace o tom, že za útokem naopak stojí ruské bezpečnostní služby, aby tak daly Vladimíru Putinovi záminku k vyhlášení další mobilizace, či dokonce ospravedlnění k použití jaderných zbraní proti Ukrajině.
Ať už však byl pachatelem útoku kdokoliv, dle mého mínění by každý normální člověk měl projevit lítost nad smrtí více než 130 nevinných lidí, kteří v pátek večer přišli v Krasnogorsku na koncert rockové skupiny a domů se již nikdy nevrátí. Proto jsem při pročítání diskuse pod článkem na iDnes (viz odkaz  zde ), který o teroristickém útoku referoval, nechápavě kroutil hlavou nad tím, co zde byli schopni někteří lidé napsat. Pro ilustraci zde ocituji několik příkladů:

“Stejně, jak říká Putin, by se uchlastali vodkou, nebo umřeli na frontě na Ukrajině.”
“Kdo seje vítr, sklízí bouři.”
“Není národa na téhle planetě, co by si tohle zasloužil víc.”
“Budeme věřit Putinovým číslům. 87 % z nich volilo Putlera, tedy válku na Ukrajině a podporu jejich terorismu. Ne, fakt mi jich líto není. Nejsou to civilisté, jsou to Rusové.”

A z těch úplně nejodpudivějších bych pak například vybral:

“Výborné, jen tak dál, ať shoří celá Moskva i s tím vrahem Putinem!”
“Jít o 40 lidí, je to tragédie. Ale jde o Rusy…”
“Ten pohled zahřeje u srdce.”

Že je putinovské Rusko agresorem, které v současné době vede útočnou válku na Ukrajině, je nezpochybnitelným faktem. Také je nezpochybnitelným faktem, že při této již více než dva roky trvající agresi zemřelo na ukrajinské straně mnohem více nevinných civilistů než kolik jich nyní zemřelo v Krasnogorsku. Ospravedlňuje to však morálně některé lidi tomu, aby tyto události komentovali ve stylu: vždyť to byli Rusové, tak proč by nám jich mělo být líto? Nebo někdo dokonce psal o tom, že ho pohled na tolik zemřelých obětí hřeje u srdce? (Mimochodem, když jeden internetový diskutér napsal před pár lety v obdobném duchu příspěvek, schvalující smrt 51 lidí při teroristickém útoku na mešity na Novém Zélandě, tak ho soud odsoudil k tříletému podmíněnému trestu).
Nejenom v tomhle případě mně totiž opravdu přijde nesmyslné uplatňovat jakýsi princip kolektivní viny na všechny Rusy. Ti zemřelí lidé (mezi kterými bylo i několik dětí) nelze přece stavět na stejnou úroveň jako ty politiky, kteří vysílají ruské vojáky zabíjet na Ukrajinu. A že v nedávných prezidentských volbách dalo 87 % ruských voličů hlas Vladimíru Putinovi? Rusko holt zjevně není demokratickým státem a těm několika kandidátům, kteří o něco takového chtěli usilovat, byla účast ve volbách zakázána.
Radovat se ze smrti běžných ruských občanů při teroristickém útoku je proto stejně nesmyslné , jako by se například lidé na Západě před rokem 1989 radovali ze smrti československých občanů při důlním, železničním či jiném neštěstí kvůli tomu, že převážná většina občanů ČSSR dávala tehdy ve volbách hlas kandidátům KSČ a naše země tehdy byla jedním z nejvěrnějších spojenců SSSR.
 

Josef Nožička

The post Lidem, majícím radost z teroristického útoku v Krasnogorsku, opravdu nerozumím first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden