Řešení migrace z Afriky dle Evropské komise: Stupidita ve vší nahotě
RSS

Řešení migrace z Afriky dle Evropské komise: Stupidita ve vší nahotě

VIKTOR PONDĚLÍK
Přečetl jsem si docela „zajímavý“ článek, prezentující našincům názory vyjednávače s Afrikou a ředitele pro vztahy s jižními sousedy EU Evropské komise Michaela Köhlera. A jak už tak tomu v podobných případech nejednou bývá, nenechal mne chladným. A to pro hloupost dotyčného pána, již zmíněný článek ukazuje ve vší nahotě.

Za komunistů jsem se jako snad všichni našinci naučil číst mezi řádky. Ovšem i bez tohoto umění bych jistě odhalil, jak stupidní tu názory a argumenty tohoto pána jsou.
Vždyť jenom si to vezměte.
Plány, že Evropu opevníme a nepustíme do ní ani jednoho migranta, prý nikdy nemohou fungovat, žádné ploty migranty nezastaví. No nevím… podle mne i u nás v minulosti (e)migranty železná opona zastavovala dost spolehlivě a jen věru málokdo se za ni dostal, pokud mu to neumožnil panující režim.
Nemá prý smysl stavět ještě vyšší zdi, protože ani Středozemní moře nás před migrací neuchrání. A tak se musíme postarat o to, aby k nám za jasně stanovených podmínek mohli přijít ti z migrantů, které tu chceme, kterým umožníme studium evropských jazyků a pomůžeme získat vzdělání, po kterém je v Evropě poptávka. A má se zabránit tomu, aby se do Evropy snažili dostat všichni, kteří by chtěli. Můžeme si prý vybrat ty migranty, které potřebujeme, kteří budou respektovat naše hodnoty, migrace má být námi Evropany řízena. V čemž si pán sám jaksi protiřečí – chce si vybírat, koho sem pustíme a koho ne, když podle něj samotného není možné migranty zastavit a tak si sem stejně může přijít, kdo chce.
Evropská unie prý má být připravena na to, že boj s migrací bude vyžadovat obří investice pro Afriku. Je třeba zvýšit pomoc Africe natolik, aby tamní lidé měli menší motivaci odcházet do Evropy, tamní mladí musí vidět doma perspektivu, musí mít vzdělání a vyhlídky na nalezení práce. Hezké, jenže… kolik mladých afrických migrantů přišlo do Evropy pracovat? A kolik jich tu žije na dávkách a na práci ani sáhnout nemíní?
Afričané prý potřebují možnost získat ve své vlasti malé půjčky od banky, aby se mohli vzdělat a rozjet podnikání. Což má zaplatit Evropská unie … protože je to levnější než kdyby všichni tamní migranti přišli do Evropy. Ovšem zároveň jen o kousek dále stejný pán přiznává, že by podobné poskytování pomoci v žádném případě nemělo být spojeno s hrozbou těmto státům, že pokud s migrací něco neudělají, s žádnou pomocí nemohou počítat. Protože rozvojová pomoc podmíněná tím, že tyto státy budou spolupracovat na omezení migrace, by nefungovala. Protože my tyto země potřebujeme jako partnery. Podmiňování pomoci omezováním migrace by prý poškodilo naše bezpečnostní i ekonomické zájmy. EU má tedy platit ohromné sumy peněz africkým zemím za to, že tyto možná něco ze své vůle udělají, ale žádat něco za své peníze nemáme my Evropané právo.
A přesto pomáháme už i dnes zemím severní Afriky i s výcvikem jejich pohraniční stráže. Nebo s tím, jak migranty, kteří tam dostanou azyl, integrovat do společnosti. A to praví pan Köhler přesto, že sám posléze dodává, že ze zemí severní Afriky pouze Maroko umožňuje svými zákony lidem požádat o azyl a pobývat v zemi legálně. Čili se onen pán usvědčuje z toho, že platíme pomoc s integrací azylantů i zemím, kde tito azyl nemohou ze zákona dostat.
Prý můžeme jenom vydělat na tom, když naše trhy otevřeme africkému zboží výměnou za to, že nám africké země pomohou omezit migraci. Ovšem zároveň ještě v témže odstavci čtu, že některé z těchto afrických zemí podmiňují svou spolupráci v boji s nelegální migrací tím, že pro jejich občany do jisté míry otevřeme cestu k legální migraci. Tedy že sem z Afriky nebude přicházet tolik nelegálních migrantů, pokud jim pomůžeme dostat se sem legálně. Vidíte v tom nějaké pozitivum? Já tedy ne. Zejména když „hranice Evropy stejně nelze efektivně uzavřít“.
Kvůli demografickému vývoji v Africe se prý dále musíme připravit na to, že se problém migrace v budoucnu nezmenší, ale naopak zvětší, že budeme čelit ještě většímu riziku migrace. A tomu prý můžeme vzdorovat jedině tím, že „budeme migraci řídit“. Tedy dávat šanci cizím lidem, aby mohli žít doma v důstojných podmínkách. Tedy platit víc a víc.
Což je podle pana Köhlera skvělé řešení, které se už osvědčilo třeba v otázce Syřanů. Dohodli jsme se s Tureckem, pomáhají s nimi Libanon a Jordánsko a migrace z onoho směru téměř ustala. A to stačí jenom platit zmíněným zemím šestkrát více než v roce 2015. Což je prý skvělé, protože kdybychom syrské uprchlíky zaopatřovali místo v Jordánsku u nás v Evropě, vyšlo by nás to ještě desetkrát dráž. Vidíte úspěch v tom, že takto „spoříme“? Já tedy ne.
Ovšem Michael Köhler v tom úspěch vidí. A bohužel je právě on ten Němec, který pracuje v Evropské komisi jako ředitel pro jižní sousedství a stará se o vztahy se státy typu Maroko, Alžírsko, Libye a Tunisko. Právě on je takto naším jménem „přemlouvá“, aby s Evropskou unií co nejvíc spolupracovaly v boji s terorismem nebo migrací. Čehož já upřímně lituji.
Lituji, když vidím, jak reprezentant jedné z nejvlivnějších zemí světa leze do zadku kdejakým pochybným režimům. Které sem možná jednou nebudou posílat tolik nelegálních migrantů,…
… pokud je sem budou moci posílat legálně a ještě za to od nás dostanou dobře zaplaceno.
Úžasný úspěch, že?

Autor: Viktor Pondělík
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější