Výrobci falešného veganského masa jsou na pokraji krachu, ztrácejí 96 % své hodnoty
RSS

Výrobci falešného veganského masa jsou na pokraji krachu, ztrácejí 96 % své hodnoty


Možná jste si také všimli, že i u nás se už více či méně nápadně propagují různé náhražky zejména mléka a mléčných výrobků, ale občas i masa. V některých zemích s tím ve větší míře začali už mnohem dřív a i přes neustálou propagandu není úspěch takový, jak se očekávalo.
Jde samozřejmě zejména o součást klimatické agendy.
Skutečné maso zvířat má být nahrazeno zejména rostlinnými produkty (samozřejmě patřičně upravenými, aby měl konečný výrobek co nejrealističtější vzhled a pokud možno i chuť), dále masem laboratorním, které se vyrábí z buněk embryí daných zvířat a poslední nabízenou náhražkou je hmyz.
V případě rostlinných bílkovin jde samozřejmě o produkty plné různých  „éček,“ jejichž cílem je zajistit patřičný vzhled a chuť. Tedy rozhodně nejde o zdravou alternativu k masu, spíš naopak.
To zřejmě pochopili i samotní konzumenti, jak se ukazuje na stávajících problémech výrobců těchto veganských náhražek…
U výrobce ovesného mléka Qatly i u výrobce náhražek masa Beyond Meat (sponzorovaná Billem Gatesem) je atmosféra veganské zlaté horečky dávno pryč a ustoupila boji o přežití na trhu.
Stejně jako mnoho jiných společností před ní, i Beyond Meat se nejprve stala příjemcem a poté obětí klimaticky „woke“ spotřebitelského trendu.
Po IPO v roce 2019 cena akcií zpočátku vzrostla do nepředstavitelných výšin v důsledku veganského a vegetariánského humbuku společnosti Beyond Meat. Na akciovém trhu akcie na svém vrcholu krátce překročily hranici 220 USD.
Pak přišel krach.
V současné době se Beyond Meat obchoduje za 8,50 USD. Ztráta hodnoty o neuvěřitelných 96 procent! Důvod: tržby nadále klesaly, protože výrazně klesla i spotřebitelská poptávka. Zejména v USA se zdá, že veganský humbuk skončil.
Odborníci na výživu začali stále častěji zpochybňovat údajné zdravotní přínosy rostlinného masa. Stále více spotřebitelů si uvědomuje, že produkt musí být velmi silně zpracován, aby zelenina chutnala jako maso.

Pád Beyond Meat z módního výstřelku na nezdravý produkt v USA ukazuje, že zákazníci se jednoduše obracejí k jiným produktům nebo se vracejí k produktům, které jim chutnají více nebo jsou prostě zdravější, jako je skutečné maso.
Vzhledem k tomu, že Evropa a Asie se vždy záhy chytne těchto trendů, vegetariánský a veganský humbuk pravděpodobně dříve nebo později skončí.
Největší světový a kótovaný výrobce ovesného mléka Oatly zažil v roce 2023 další obtížný rok, uvádí  agrar-heute. Odborník na ovesné nápoje Oatly vstoupil na burzu v roce 2021 s třeskem.
Společnost ocenila své akcie na 17 USD za akcii, ale první den obchodování začal na 22,10 USD. Akcie v prvních týdnech vzrostly až na 28,73 USD.
Pak přišel krach.
V současné době se Oatly obchoduje za 1,18 USD, což také představuje 96procentní pokles hodnoty. Tržní kapitalizace švédské společnosti, která měla dříve hodnotu až 17 miliard dolarů, se scvrkla na veganských 356 milionů dolarů.

Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 0 Průměrně: 0 ]Článek Výrobci falešného veganského masa jsou na pokraji krachu, ztrácejí 96 % své hodnoty se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden