Diplomatická válka Ukrajina – USA? Ukrajinské drony zasáhly třetí největší ruskou ropnou rafinérii, což vyvolalo hněv Bílého domu
RSS

Diplomatická válka Ukrajina – USA? Ukrajinské drony zasáhly třetí největší ruskou ropnou rafinérii, což vyvolalo hněv Bílého domu


Již před Velikonocemi naštvaly Bidenovu administrativu neustálé útoky ukrajinských dronů na ruské rafinérie, což vedlo k okamžitému příkazu ukrajinské straně k zastavení těchto akcí.
Ukrajina se však poněkud utrhla z vodítka a přestala svého páníčka za oceánem poslouchat. Je možné, že se jedná o taktiku, jak přimět USA ke schválení dalšího válečného balíčku, který se zasekl v Kongresu.
Nicméně podobná akce by byla v tomto směru kontraproduktivní. Zvýšená světová cena ropy, která je – a nadále bude – reakcí na neustálé útoky na ruské ropné rafinérie, totiž rozhodně neohrožuje Trumpa – tedy republikány, ale Bidena.
A ti, kteří blokují balíček vojenské pomoci, jsou právě republikáni. Proč by tedy měli náhle hlasovat pro pomoc, když by to pomohlo demokratům?
Logicky tak Ukrajinci nemohou dalšími útoky přimět republikány ve Sněmovně reprezentantů k obratu, aby hlasovali pro pomoc.
Biden se tedy dostal do situace, která ho může stát post. Pokud totiž bude těsně před volbami příliš vysoká cena pohonných hmot, odrazí se to i v samotných volbách.
V USA se totiž traduje, že pokud se ve volebním roce výrazně zdraží pohonné hmoty, srazí to stávajícímu prezidentovi, který by se ucházel o další volební období (případně jeho straně) preference.
A právě to je důvod Bidenova vzteku na Ukrajince, kteří mu dosud zobali z ruky, ale nyní se vymkli zpod kontroly.
Futures na americké akcie klesají níže, zatímco výnosy dluhopisů v USA se nadále pohybují výše, zatímco ropa nadále roste, a poroste o další 2 % kvůli rostoucím obavám z eskalace na Středním východě poté, co byl včera izraelským náletem v Sýrii zabit vysoký íránský velitel, přičemž Írán okamžitě přísahal pomstu.
Ceny ropy směrem nahoru pošle i Ukrajina, která znovu udeřila na cíle ropné infrastruktury hluboko uvnitř Ruska, přes noc zasáhla 3. největší ruskou rafinerii, která se nachází cca 1300 km od frontové linie.

Jak uvádí OilPrice , ukrajinské drony  zasáhly primární rafinérskou jednotku třetí největší ruské rafinérie jihovýchodně od Moskvy asi 1300 km od frontové linie, uvedla v úterý agentura Reuters.
Ukrajina nadále útočí na ruská ropná aktiva navzdory jednoznačným požadavkům Bidenovy administrativy  na tvrdé zastavení , což naznačuje, že nyní hrozí diplomatický dopad.
Rafinérie Taneco ruské společnosti Tatněfť v Tatarstánu, průmyslovém regionu jihovýchodně od Moskvy, byla napadena ukrajinskými drony při posledním takovém útoku z Ukrajiny na ruskou rafinérskou infrastrukturu.

Rafinérie má kapacitu zpracovat 340 000 barelů ropy denně. Její primární rafinérská jednotka s kapacitou zpracování asi 155 000 barelů denně byla zasažena při úterním útoku, podle obrázků, které viděla agentura Reuters.
Jednotka začala hořet, ale byla rychle uhašena, informují ruská média.
Citují  také Ramila Mullina, starostu města Nižněkamsk, kde se rafinerie nachází, který řekl, že při útoku nebyli zraněni žádní lidé.
„Nedošlo k žádným zraněním ani vážným škodám,“ napsal Mullin na  Telegramu . „Technologický proces podniku nebyl narušen,“ dodal starosta.
Zdroj z ukrajinské rozvědky v Kyjevě řekl agentuře Reuters, že Ukrajina zasáhla hlavní ruské ropné zařízení v Tatarstánu, aby snížila příjmy z ruské ropy.
Ukrajina v posledních týdnech zintenzivnila útoky na ropné rafinerie v Rusku, které snížily ruské rafinérské kapacity a které údajně vyvolaly  v Bílém domě obavy  z rostoucích mezinárodních cen.
Spojené státy opakovaně naléhaly na Ukrajinu, aby zastavila útoky dronů na ruské ropné rafinérie kvůli hodnocení Washingtonu, že údery by mohly vést k ruské odvetě a zvýšit globální ceny ropy, uvedl  minulý měsíc deník Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Podle  odhadů agentury Reuters   činí objem ruské rafinérské kapacity, která byla odstavena kvůli útokům ukrajinských dronů, 14 % celkové rafinérské kapacity Ruska.
Výpočty ukazují, že 900 000 barelů rafinérské kapacity bylo denně vyřazeno z provozu kvůli útokům dronů, uvedla  minulý týden agentura Reuters.

 


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 0 Průměrně: 0 ]Článek Diplomatická válka Ukrajina – USA? Ukrajinské drony zasáhly třetí největší ruskou ropnou rafinérii, což vyvolalo hněv Bílého domu se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda .


Nejčtenější za týden