Pětikoalice jako socani?
RSS

Pětikoalice jako socani?

JAN BARTOŇ
Kateřina Lhotská si postěžovala na rozhazovačnou politiku nové vlády Petra Fialy a zakončila svou úvahu tím, že se rozpočtová politika Fialova kabinetu neliší od politiky předchozí vlády ANO a ČSSD. Má i nemá pravdu.


Nejprve uvedu shrnutí, kterým Kateřina Lhotská zakončuje svou úvahu „ To už mohli lidé rovnou volit socany“ .  Takže si to shrňme. Vláda Petra Fialy plánuje být nejzadluženějším kabinetem v historii naší země. Místo snahy krotit ceny energií, a tím následně i drahotu, jen rozdává „vytištěné“ peníze, kterými flikuje její dopady. Dále plánuje zvyšovat daně, aby měla na zaplacení nasekaných dluhů (svých i zděděných). A namísto řešení otázky financování penzí, se zabývá pouze jejich přerozdělováním. Tohle má jako být „pravostředový“ kabinet? Vždyť je to jako by ve Strakovce seděli socani. To už to mohli voliči naházet rovnou jim. Alespoň by věděli, co čeho jdou… Vypadá to samozřejmě „velmi dobře“. Ale ona ta realita byla a je skutečně poněkud jiná.
Vraťme se proto o dva roky zpátky. Začala covidová anabáze, o které neměl nikdo ani tušení, jak to vlastně dopadne. Po obrovském vzedmutí covidu v Itálii a tisícovkách zemřelých jsme se utěšovali, že jsme to zvládli lépe. Další vývoj pak ukázal, že de facto veškerá proticovidová opatření přinesla „jenom“ nesmyslné restrikce do ekonomiky, doslova a do písmene byla evropská i světová ekonomika pandemií zničena. Nakonec ty státy, které žádná drastická opatření proti covidu neudělaly, jako například Švédsko, dopadly z hlediska úmrtí podobně nebo lépe než většina dalších států EU. Ostatně, tiskem proběhla nedávno zpráva o tom, že podle analýzy německých specialistů na covid byla veškerá proticovidová opatření více méně k ničemu. A k tomu ještě dodám, že už se formuje nový blok „ochranářů“, který „varuje“ před podzimní vlnou covidu. Pozorný čtenář médií si ostatně musel všimnout, že válka na Ukrajině je už s covidem opět „prsa na prsa“ a už začíná boj s covidem opět převažovat.
To, co bylo zásadním podrazem současné vládní garnitury před volbami byla argumentace, že Babišova vláda „nezvládla“ covid. S tím operoval zejména Petr Fiala a všechna úmrtí na covid přičetl „nezodpovědné politice Babišova kabinetu“. A jen kontrolní otázka: Úmrtí na covid po nástupu Fialova kabinetu jsou vizitkou „špatné politiky“ Fialova kabinetu??? Zjevně se jednalo o předvolební podraz toho nejhrubšího zrna.
Babišův kabinet si v otázce rozpočtu nepočínal nijak zvlášť špatně. Ohromné dluhy nasekal teprve po nástupu covidové pandemie a musím pouze konstatovat, že dluhy nasekaly de facto všechny evropské vlády i EU. Ta na to reagovala dotacemi a půjčkami ve výši stovek miliard euro a ještě je, jako třešničku na dortu, podmiňuje „dodržováním vlády práva“. Tato floskule má zabránit převodu peněz zejména Maďarsku a Polsku (i když to si v EU napravilo reputaci tvrdou antiruskou politikou po ruské invazi na Ukrajinu). Nicméně, kontroloři z Bruselu stále tvrdí, že Polsko „nepokročilo“ v otázce dodržování evropského práva.
Rozpočtová odpovědnost, se kterou se Fiala před volbami oháněl, tak v reálné ekonomické situace postcovidové ekonomiky navíc postižené sankcemi proti Rusku ( i renomovaní ekonomové připouštějí, že sankce proti Rusku postihnou i státy, které je vyhlásily a dodržují) tak logicky přechází do stadia ekonomické utopie.
Je pravdou, a v tom se Lhotská absolutně nemýlí, že EU si zavařila svým Greendealem. Četl jsem dokonce takové nápady, že právě totálně zničená Ukrajina ruskou armádou bude ideálním prostorem pro realizaci „moderní energetické politiky“. Pokud jsou dnes škody na Ukrajině odhadovány na jeden bilion euro, je to třikrát více, než kolik státy Západu zmrazily Rusku na účtech (asi 300 miliard euro). A je to sedminásobek HDP Ukrajiny.
Fialova vláda samozřejmě s válkou na Ukrajině počítat nemohla. Pokud dnes navrhuje zvýšení daní tu či onde, je to jen reakce na aktuální vývoj. A že Fialův kabinet je všechno jiné než vláda „pravého středu“ bylo jasné od počátku. Piráti jsou de facto krajně levicová partaj a STAN jenom političtí vyžírkové kázající vodu a pijící víno. Fiala a jeho vláda ponese samozřejmě svou odpovědnost za vývoj Česka v následujícím období. Je však spíše ve vleku chybné politiky Západu jak v oblasti energetiky, tak v oblasti bezpečnosti. Bude to samozřejmě paradox, až „pravostředový“ kabinet zvýší daně.
Nicméně, ještě jednu maličkou poznámku závěrem. Kdyby socani poslechli Miloše Zemana a vytvořili koalici s ANO, volby by dopadly jinak a Babiše se socany bychom si zřejmě „užívali“ dále s podporou SPD. A v tomto kontextu skutečně nevím, co je lepší, jestli naše „pětikolka“ nebo „babišovka“. Vychází mi to tak nastejno.

Jan Bartoň
The post Pětikoalice jako socani? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden