Volební vlak z České republiky Korčokovi vítězství nepřivezl
RSS

Volební vlak z České republiky Korčokovi vítězství nepřivezl


JOSEF NOŽIČKA
V případě volebního vlaku, vypraveného v pátek na Slovensko, mě zaujal především název neziskové organizace, která ho vypravila: “Mladí proti fašizmu”.Slováci si včera zvolili novou hlavu státu. Stal se jí současný předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který ve druhém kole porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. Pellegrini získal od voličů 53,12 % hlasů, vítěz prvního kola Korčok pak 46,87 % hlasů (viz odkaz  zde ).
Ivanu Korčokovi, kterého podporovala především slovenská parlamentní opozice, tak nepomohl ani speciální volební vlak , vypravený na Slovensko v pátek z České republiky, kterým cestovali především mladí slovenští studenti. A byť iniciativa “Mladí proti fašizmu”, která speciální spoj vypravila, prohlašovala, že je určený jak pro voliče Korčoka, tak i Pellegriniho, dle reportáže redaktora iDnes se převážná většina oslovených cestujících vyjádřila, že bude za prezidenta volit toho prvně jmenovaného (viz odkaz  zde ).
Což se ostatně dalo předpokládat, už proto, že registrace na cestu vlakem byla přednostně určena pro studenty, a až pak mohli přijít na řadu další lidé. A u mladých lidí, studujících v ČR, se asi příliš nedalo předpokládat, že by svůj hlas odevzdali ve prospěch politika, jehož strana je součástí nynější Ficovy vlády. Je to ostatně podobné, jako když loni na podzim vypravily některé slovenské neziskové orghanizace před parlamentními volbami dva mimořádné vlaky, kterými cestovali především mladí voliči, jenž nejspíš neměli v plánu volit Ficův Smer nebo Pellegriniho Hlas (viz odkaz  zde ).
V případě vlaku, vypraveného předevčírem, mě pak zaujal název neziskové organizace, která ho vypravila. Z názvu “Mladí proti fašizmu” by se totiž dalo usuzovat, že by na Slovensku hrozilo vítězství některého z kandidátů, jenž by byl stoupencem této ideologie. Něco takového je však v případě obou kandidátů, kteří do druhého kola postoupili, naprostý nesmysl. Obava ohledně možného nástupu fašistických tendencí do slovenské politiky mohla dejme tomu mít své opodstatnění před prvním kolem voleb, kdy mezi kandidáty byl i krajně pravicový politik Marian Kotleba, jenž v minulosti čelil trestnímu stíhání za to, že se hlásil k odkazu Slovenského státu v době druhé světové války (Kotleba však nakonec dostal od voličů pouhých 0,5 % hlasů). Ovšem v případě vítězství Petera Pellegriniho přece nic takového reálně nehrozí a tak je otázkou, zda v tomto případě nešlo o poněkud účelovou manipulaci mladých lidí.
Závěrem dnešního blogu bych chtěl říci, že je především věcí občanů Slovenska, koho si za hlavu státu zvolili. Což by měli respektovat i všichni čeští politici, včetně těch vládních, byť si nejspíš přáli vítězství Ivana Korčoka. A byť má Peter Pellegrini oproti nim například trochu odlišný postoj k věcem, souvisejícími s válkou na Ukrajině, nemělo by něco takového mít vliv na přátelské vztahy mezi Čechy a Slováky.
 


Josef Nožička

 
The post Volební vlak z České republiky Korčokovi vítězství nepřivezl first appeared on .


Nejčtenější za týden