Čunek: Budeme-li z KDU-ČSL vylučovat členy s jiným názorem, začíná Orwell a končí demokracie
RSS

Čunek: Budeme-li z KDU-ČSL vylučovat členy s jiným názorem, začíná Orwell a končí demokracie
SM
Exministr zahraničí a vnitra a bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda budí ve své straně vášně. Ministr životního prostředí Petr Hladík dokonce navrhl jej ze strany vyloučit. A to proto, že Svoboda podle něj nerespektuje politiku KDU-ČSL. Předsednictvo jej vyzvalo, aby zvážil členství. Svobody se důrazně zastal senátor Jiří Čunek.
„Předsednictvo KDU-ČSL se distancuje od aktivit Cyrila Svobody, které se dlouhodobě neslučují s politickým směřováním strany. Předsednictvo KDU-ČSL vyzývá Cyrila Svobodu, aby vzhledem k mnoha svým mediálním vyjádřením, vzhledem ke svému nedávnému angažmá u předsedy ANO Andreje Babiše a vzhledem k  nerespektování usnesení  předsednictva KDU-ČSL z roku 2021 zvážil své členství ve straně, nebo jednání, které stranu poškozuje, nečinil. Rozhodnutí o případném vyloučení dle stanov náleží celostátnímu výboru KDU-ČSL,“ napsali lidovci dnes na svém účtu na sociální síti X.
Někteří, v čele s Petrem Hladíkem, vyčítají Cyrilu Svobodovi, mj. bývalému ministru zahraničních věcí, že dlouhodobě kritizuje pomoc Ukrajině a  zastává proruské postoje , a tím se odchyluje od zahraničně politické linie strany, někdy se podle nich až blíží narativům šířeným Tomiem Okamurou. Europoslanec Zdechovský mu vytýká, že je příliš mediálně vidět a slyšet, a ubírá tím KDU-ČSL mediální prostor, aniž by měl ve straně jakoukoli funkci.

Celou atmosféru lze zřejmě přičíst obecnému tónu a kontextu diskusí, které se v České republice na téma války na Ukrajině vedou. Kdo není dostatečně a jednoznačně optimistou a dokonce  zpochybňuje šance Ukrajiny  se ruské agresi efektivně ubránit, případně slovy klasika “zabrušuje” do spletitých kořenů konfliktu, na toho je automaticky mainstreamovými médii a politiky pohlíženo jako na proruského a protizápadního, což Cyril Svoboda odmítá.
Senátor Jiří Čunek, který stranu, kterou současný předseda a vedení přivedli z hlediska preferencí hluboko pod 5% práh pro vstup do Sněmovny, již v minulosti vedl, se Cyrila Svobody  velmi důrazně zastal . Připomněl, že ve stanovách strany je napsáno, že každý z členů strany se svobodně vyjadřuje a obhajuje své názory. Pokud by za jiné než mainstreamové názory měli být členové strany trestáni vyloučením, “začal by Orwell a skončila demokracie v České republice,” řekl Čunek Lidovým novinám.
Jádrem sporu je rozhovor, který Cyril Svoboda poskytl webu Voice of Europe. Ten je podle BIS využívaný pro šíření ruské propagandy. Rozhovor ale Svoboda poskytl před tímto zjištěním. Dnes je již tento nedohledatelný; a jak uvedl Jiří Čunek: nikdo vlastně neřeší, co v rozhovoru Cyril Svoboda řekl – jen to,  komu rozhovor poskytl , a to v době, kdy Voice of Europe ještě na sankčním seznamu vlády nefiguroval. O případném vyloučení Svobody bude jednat celostátní výbor pravděpodobně 25. dubna.
Kdysi měla KDU-ČSL heslo „klidná síla“. Je velkou otázkou, zda právě postoje řadového člena a vysokoškolského učitele Cyrila Svobody jsou tím, co by měla strana s minimálními preferencemi uprostřed kampaně do Evropského parlamentu řešit, nadto s takovou mírou rozhořčení, až ji musí uklidňovat bývalý předseda. Namísto například toho, aby věcně se Svobodovými názory polemizovala.

The post Čunek: Budeme-li z KDU-ČSL vylučovat členy s jiným názorem, začíná Orwell a končí demokracie first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden