Solární odpad může v Austrálii dosáhnout 1,2 GW ročně
RSS

Solární odpad může v Austrálii dosáhnout 1,2 GW ročně


Nová zpráva požaduje, aby byla ve velkých australských městech prioritně zřízena velká zařízení na odpad z fotovoltaiky a recyklační zařízení, přičemž solární odpad by měl do konce desetiletí dosáhnout 100 000 tun ročně, což odpovídá 1,2 GW za rok.

 


Obrázek: UNSWZ časopisu pv AustraliaVýzkumníci z Australského centra pokročilé fotovoltaiky (ACAP) na  University of New South Wales  (UNSW) tvrdí, že problém odpadu ze solárních panelů v zemi je naléhavější, než se dříve myslelo, s novou zprávou, která je v rozporu s dřívějšími zjištěními, že by se neobjevily významné objemy odpadu z fotovoltaiky. minimálně po roce 2030.
Zpráva Scoping Study: Solar Panel End-of-Life Management v Austrálii předpovídá, že do konce desetiletí bude každý rok vyprodukováno až 100 000 tun fotovoltaického odpadu na cestě k plánovanému kumulativnímu objemu 1 milionu tun vyřazených panelů do roku 2035. .
Výzkumník UNSW a spoluautor zprávy Dr Rong Deng uvedl, že přibližně 892 000 tun solárního odpadu by mělo pocházet ze střešních systémů, přičemž odhadem 265 000 tun z velkých solárních farem.
„Očekává se, že více než 80 % vyřazených solárních panelů do roku 2030 bude pocházet z malých distribuovaných fotovoltaických systémů, což lze přičíst dřívějšímu vývoji australského rezidenčního fotovoltaického trhu,“ řekla.
„V příštích 12 letech potřebujeme jasně definovaný rámec řízení, dostupné metody sběru a nové technologie, abychom přeměnili výzvu solárních panelů na konci životnosti na udržitelné obchodní příležitosti s pozitivními ekonomickými, ekologickými a sociálními výsledky.“


Předpokládaný kumulativní fotovoltaický odpad v tunách v Austrálii od roku 2022 do roku 2035, srovnání mezi malými (<=100 kW) a velkými (>100 kW) systémy.  Obrázek: UNSW
Zpráva doporučuje zřízení velkých odpadních zařízení v Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth a Adelaide do roku 2027 jako naléhavou záležitost jako součást širší strategie k vytvoření národního trhu pro recyklaci a opětovné použití solárních panelů.
Výkonná ředitelka ACAP  profesorka Renate Eganová uvedla, že zřízení domácích zařízení pro nakládání se solárním odpadem je příležitostí pro  obnovu zdrojů  a že celková hodnota materiálu ze solárních panelů na konci životnosti přesáhne do roku 2035 1 miliardu dolarů.
„  Recyklace  nabízí bránu k omezení skládek, posílení iniciativy oběhového hospodářství a vytváření pracovních míst a zpráva byla vyvinuta tak, aby poskytovala podrobnou analýzu objemů a distribuce odpadu potřebných k přípravě na budoucí odpad ze střešních a velkokapacitních solárních zařízení,“ řekla. řekl.
Předpokládá se, že metropolitní lokality zpracují 5 000 až 10 000 tun solárních panelů na konci životnosti ročně, přičemž tento objem se musí v každém zařízení během příštích šesti let zdvojnásobit, aby udržely krok s rostoucím tokem odpadu.
Akce na podporu oběhového hospodářství pro fotovoltaický průmysl v příštích 12 letech.  Obrázek: UNSW
I když zpráva vyzývá k okamžitému jednání v metropolitních oblastech, zdůrazňuje také, že se očekává, že v některých regionálních oblastech bude v letech 2025 až 2030 růst produkce odpadu ještě rychlejší.

Populární obsah

Studijní modely optimalizovaly využití fotovoltaiky prostřednictvím nabíjecích zařízení pro elektromobily 14. ÚNORA 2024 Australští vědci prokázali, že bezplatná nabíjecí zařízení pro elektromobily (EV) využívající optimalizované solární systémy mohou snížit poptávku po síti i v…


Patří mezi ně oblasti  Dubbo  /Wellington, Newcastle, Balranald a Murrumbidgee v NSW; oblasti Whitsunday, Townsville, Sunshine Coast a Western Downs v Queenslandu; a Mildura ve Victorii.
Zpráva naznačuje, že region Dubbo/Wellington, v srdci plánované  zóny obnovitelné energie Central West-Orana  (REZ), má největší předpokládaný růst s fotovoltaickým odpadem, který by měl stoupnout z 2 500 tun odpadu v roce 2023 na předpokládaných 9 000 tun. do roku 2035.
Manažer obnovy zdrojů a efektivity regionální rady Dubbo Jamie Lobb řekl  magazínu pv, že  rada se zavázala k odvětví oběhového hospodářství jako k dlouhodobé a udržitelné ekonomické příležitosti.
„Rada aktivně zkoumá možnosti zpracování solárních panelů se sídlem v Dubbo, aby podpořila místní komunitu a projekty zóny obnovitelné energie (REZ) v regionu a kolem něj,“ řekl.
Zatímco přesný rozsah budoucího toku fotovoltaického odpadu v regionu zůstává neznámý, Lobb řekl, že rada aktivně spolupracuje s průmyslem a regulačními orgány na řešení tohoto problému.
„Tým pro ekonomický rozvoj Rady aktivně jedná s řadou soukromých (místních, mezistátních a mezinárodních) operátorů, kteří mají zdroje, schopnosti a kapacitu k vytvoření zařízení na recyklaci solárních panelů komerční velikosti v regionu Dubbo,“ řekl.
Lobb poznamenal, že zájem o toto téma exponenciálně vzrostl od oznámení Central West Orana REZ s místní Yurruga Indigenous Corporation a  Circular PV Alliance  mezi těmi, kteří zkoumají možnosti solární recyklace.
Zpráva zadaná australskou pobočkou francouzského giganta v oblasti obnovitelných zdrojů energie  Neoen zdůrazňuje, že vysoké náklady na recyklaci v současnosti brání recyklaci fotovoltaiky, přičemž odhaduje, že odeslání panelu na skládku stojí asi 2 dolary ve srovnání s 10–20 dolary za jeden panel k recyklaci.
Zpráva také zdůrazňuje výzvu, jak najít trhy pro recyklované materiály nebo vhodný domácí trh pro znovu použité panely.
„Vzhledem k těmto výzvám, spolu s vysokými náklady na recyklaci a omezeným trhem s recyklovanými materiály existuje v Austrálii naléhavá potřeba inovativnějších řešení recyklace,“ uvádí zpráva.

ZdrojNejčtenější za týden