USA by v případě útoku Íránu mohly zahájit společné odvetné údery s Izraelem
RSS

USA by v případě útoku Íránu mohly zahájit společné odvetné údery s Izraelem


Americký představitel řekl televizi Al-Džazíra, že Pentagon by mohl vojensky zasáhnout, pokud by Írán zaútočil na Izrael . (Foto: Flickr)

Podle překladu z arabštiny Al Džazíry americký zdroj uvedl: „Nevylučujeme, že podnikneme společné odvetné údery s Izraelem, pokud bude napaden Íránem nebo jeho agenty.“Nebylo uvedeno žádné další upřesnění ani údaj o tom, zda by společná odpověď USA s Izraelem zahrnovala útočné údery proti Íránu, nebo zda by se jednalo pouze o obranné, například – protiletecké opatření. Axios však přinesl následující podrobnosti, které podle všeho potvrzují zprávy Al-Džazíry:
Bezprostřední hrozba? Írán se prý chystá zaútočit na Izrael


Očekává se, že vysoký americký vojenský velitel, který má na starosti Blízký východ, pojede ve čtvrtek do Izraele, aby koordinoval případný útok Íránu a jeho zástupců na Izrael, uvedli dva izraelští představitelé.Očekává se, že velitel amerického ústředního vojenského velitelství (CENTCOM) generál Erik Kurilla se setká s vysokými představiteli Izraelských obranných sil (IDF) a izraelským ministrem obrany Yoavem Gallantem.

Izrael v nejvyšší pohotovosti. Uzavírá ambasády a chystá rakety

Izraelští představitelé včera pohrozili, že by mohly být zasaženy íránské jaderné objekty, což je jedna z největších hrozeb úderu, jaká byla doposud vyslovena. Po smrtícím útoku na íránské velvyslanectví v Damašku z 1. dubna je region v napětí a očekává „bezprostřední“ reakci Íránu. Americké zpravodajské služby uvedly, že se domnívají, že odvetný útok ze strany Teheránu přijde brzy.
A jen tak tak, že to, co bylo už tak hrozným dnem pro holubice a ty, kteří doufali, že konečně přijde dezinflace – nemluvě o Bidenovi a Fedu -, se ještě zhoršilo, když před chvílí ropa vyskočila o více než 1 dolar za barel, přičemž WTI přeskočila 86 dolarů a Brent 90 dolarů…
Írán pod útokem, bylo zasaženo pět vojenských základen

… po zprávě agentury Bloomberg, že USA považují raketový úder na Izrael ze strany Íránu a jeho zástupců za „bezprostřední“:
Podle lidí obeznámených se zpravodajskými informacemi se USA a jejich spojenci domnívají, že Írán nebo jeho zmocněnci bezprostředně zahájí velké raketové nebo bezpilotní údery na vojenské a vládní cíle v Izraeli, což by znamenalo výrazné rozšíření šest měsíců trvajícího konfliktu.

Izrael posílá Íránu varovný vzkaz před plánovanou odvetou


K potenciálnímu útoku, pravděpodobně za použití vysoce přesných raket, může dojít v nadcházejících dnech, uvedli tito lidé, kteří si kvůli důvěrným informacím přáli zůstat v anonymitě. Na základě hodnocení amerických a izraelských zpravodajských služeb se však zdá, že je spíše otázkou kdy, nikoliv zda, uvedl jeden z nich.Írán pohrozil, že zasáhne Izrael v odvetě za útok na diplomatický komplex v syrském hlavním městě Damašku, při němž minulý týden zahynuli vysocí íránští vojenští představitelé. Izrael výslovně nepřiznal, že stojí za tímto útokem, ačkoli tradičně dodržuje politiku nejednoznačnosti ohledně operací v Sýrii, Libanonu a dalších zemích.Americké a západní zpravodajské služby naznačují, že útok ze strany Íránu a jeho zástupců nemusí nutně přijít ze severu Izraele, kde se nachází spojenec Teheránu Hizballáh v Libanonu, uvedli tito lidé.

Írán po teroristickém útoku vzkazuje Izraeli, že bude čelit tvrdé odpovědi


Zpravodajské služby USA a Západu naznačují, že útok Íránu a jeho zástupců nemusí nutně přijít ze severu Izraele, kde se nachází spojenec Teheránu, libanonský Hizballáh, uvedli tito lidé. Izraelští představitelé s tímto spojeneckým názorem souhlasí. Veřejně také pohrozili Íránu, že pokud zasáhne izraelskou půdu, Izrael zasáhne íránskou půdu.
Dříve ve středu íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí zopakoval slib, že se Izraeli za úder na Damašek, který se podle něj rovná útoku na íránské území, pomstí.A přestože zpráva agentury Bloomberg neříká nic, o čem bychom již neinformovali, možná právě naléhavost titulku nebo přecitlivělost trhu na cokoli, co může vyhnat inflaci ještě výš, vyvolaly mohutnou reakci. Ironií osudu se zpráva objevila jen chvíli poté, co jsme správně předpověděli, že idiotští Bidenovi loutkovodiči se chystají uvrhnout svět do další katastrofické války.Zdroj: axios.com
Expert: Pokud USA udeří na Írán, západní ekonomiky se zhroutí

Článek USA by v případě útoku Íránu mohly zahájit společné odvetné údery s Izraelem se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden