Ještě jedno včerejší hlasování: Předání rozhodování o azylu z národních států na Brusel
RSS

Ještě jedno včerejší hlasování: Předání rozhodování o azylu z národních států na Brusel


Včera se hodně komentovalo schválení Migračního paktu EU, nicméně v procesu schvalování byla i dílčí hlasování, která se netýkala přímo tohoto dokumentu, ale šlo o jiné otázky stran migrace a azylu.
Z těchto hlasování bych ráda vyzdvihla to, ve kterém europoslanci předali kompetence v politice migrace a azylu na Brusel. Národní státy tak již nemají žádné kompetence o těchto otázkách samostatně rozhodovat, tato otázka nyní připadne na EU.
Jde tak o další z předání kompetencí z národních států na Brusel – a o důkaz, že zde dochází k  vzniku jakéhosi superstátu.
Pro předání kompetencí v těchto otázkách z národních států na Brusel hlasovalo 301 poslanců EP a 269 bylo proti.
V podstatě tak odhlasovali jakýsi centrální systém vedení migrační politiky. Bruselský úřad pro azyl tak bude mít jako jediný v kompetenci  vše co se týká migrační a azylové politiky.
Žádný národní stát již nebude mít právo zavádět vlastní azylovou politiku. Naopak, tu stávající musí v případě, že není přizpůsobena EU, změnit. Na implementaci změn, které byly včera odhlasovány, mají národní státy dva roky.
Co se týká série včerejších hlasování k paktu, tak zelená frakce, která je silně promigrační, hlasovala téměř ve všech bodech proti (a tedy i Piráti), což zdůvodňují údajně zhoršenými podmínkami pro migranty, kteří jsou zachyceni na hranicích (zdlouhavější a prý pro chudáčky velmi vyčerpávající azylové řízení).
Delší a komplikovanější azylové řízení bude logicky prováděno právě i kvůli přerozdělování.
Část europoslanců, kteří hlasovali proti, tak vyjádřila nesouhlas ze zcela jiných důvodů než většina ostatních.
 
A jak kdo hlasoval v této otázce?
Čeští europoslanci:
Pro předání kompetencí EU: Maxová (zvolena za ANO, SOCDEM)
Proti: David (SPD), Blaško (zvolen za SPD, nezávislý), Hlaváček (ANO), Knotek (ANO), Kovařík (ANO), Konečná (KSČM), Gregorová (Piráti), Kolaja (Piráti), Peksa (Piráti)
Zdrželi se: Tošenovský (ODS), Vrecionová (ODS), Zahradil (ODS), Vondra (ODS), Niedermayer (TOP09/STAN), Pospíšil (TOP09/STAN), Zdechovský (KDU), Šojdrová (KDU), Charanzová (ANO), Dlabajová (ANO)
Slováci:
Pro hlasovali: Bilčík, Pollák, Ďuriš Nicholsonová,
Proti: Beňová, Radačovský, Uhrík,
Zdrželi se: Jurzyca, Roth Nevedaľová, Štefanec, Hojsík, Wiezik, Lexmann, HajšelNejčtenější za týden