Rusko zničilo 3 tanky Abrams, 3 HIMARSy a 8 tanků Bradley za 10 dní
RSS

Rusko zničilo 3 tanky Abrams, 3 HIMARSy a 8 tanků Bradley za 10 dní


Podle Moskvy zničilo Rusko od konce února na jižní Ukrajině tři americké tanky Abrams, přičemž Rusko tvrdí, že na frontové linii zničilo řadu vyspělé techniky dodané USA. (Foto: Flickr)

Ve středu Rusko uvedlo, že jeho síly zničily americký tank Abrams provozovaný Ukrajinou poblíž dobytého východního města Avdijivka, které Moskva kontroluje od poloviny února.Moskva tvrdila, že první tank Abrams vyřadila koncem února, a v pondělí uvedla, že během střetů v okolí vesnic západně od Avdijivky vyřadila i druhý tank.
Rusko po masivním útoku vyřadilo největší elektrárnu u Kyjeva

Spojené státy poslaly na Ukrajinu 31 tanků Abrams, které do válkou zmítané země dorazily na podzim roku 2023.Podle analytiků je tato hrstka tanků posilou ukrajinských zásob, ale přišla v příliš malém množství na to, aby měla pro válečné úsilí Kyjeva skutečný význam.Vedle Abramsů dodaly USA na Ukrajinu téměř 200 bojových vozidel pěchoty Bradley. Bojovníci rozmístění v okolí Avdijivky na začátku tohoto roku řekli týdeníku Newsweek, že se ruské posádky obrněných vozidel „bojí“ zahájit operace, „když vědí, že proti nim bude stát Bradley“.
Záporožská jaderná elektrárna poškozena po zásahu dronem

Rusko však uvedlo, že od konce února vyřadilo osm vozidel Bradley. V úterý ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zničilo ukrajinské bojové vozidlo pěchoty Bradley na východní frontě v okolí Avdijivky. Předchozí den Moskva uvedla, že Ukrajina ztratila tři Bradley západně od města a další v bojích na začátku víkendu.Rusko 28. února uvedlo, že kyjevské stíhačky ztratily na východě Ukrajiny dvě bojová vozidla pěchoty Bradley. Předchozího dne ukrajinské jednotky ztratily další vozidlo Bradley v okolí Avdijivky, uvedla Moskva.Rusko tento týden rovněž uvedlo, že zničilo tři vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS) americké výroby na východě a jihu země. Podle analytiků jsou údaje Ruska o hlášených ztrátách Ukrajiny obecně nadsazené a Ukrajina své vlastní ztráty komentuje jen zřídka.
Trump má 24hodinový tajný plán na ukončení války na Ukrajině

Záběry, které se začátkem týdne rozšířily na internetu, zřejmě potvrzují ztrátu jednoho ukrajinského HIMARSu. Rusko opakovaně tvrdilo, že od příchodu systému HIMARS na Ukrajinu v létě 2022 zničilo tento systém, ale toto je první vizuální důkaz ztráty jednoho z dělostřeleckých systémů.Zdá se, že videa sdílená v posledních dnech zpravodajskými účty z otevřených zdrojů rovněž ukazují tank Abrams v plamenech.Zdroj: newsweek.com
Článek Rusko zničilo 3 tanky Abrams, 3 HIMARSy a 8 tanků Bradley za 10 dní se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden