Macron hrozil Rusku vojáky, pak od Moskvy koupil plyn za 600 milionů eur
RSS

Macron hrozil Rusku vojáky, pak od Moskvy koupil plyn za 600 milionů eur


Ve stejné době, kdy francouzský prezident Emmanuel Macron vyhrožuje, že vyšle vojáky na Ukrajinu, aby bojovali proti Rusku, jeho země podporuje ruské válečné úsilí tím, že v prvních třech měsících roku 2024 nakoupí od Moskvy zemní plyn v hodnotě 600 milionů eur.

Podle nových údajů Francie v tichosti platí za ruský plyn stále více, a to i přesto, že Francie používá vůči Rusku stále ostřejší rétoriku.Think tank Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA) totiž uvádí, že dodávky ruského zkapalněného zemního plynu zaznamenaly v loňském roce ve Francii větší nárůst než v jakékoli jiné zemi EU. Částka 600 milionů eur, kterou Francie zaplatila, nepochybně pomůže podpořit ruské válečné úsilí na Ukrajině.Minulý měsíc Macron uvedl, že Francie nemůže vyloučit vyslání vojáků na Ukrajinu, přičemž toto prohlášení vyvolalo ostrou debatu v celé Evropě.
Francie vyhlásila nejvyšší stupeň hrozby a posílá Rusku vzkaz

Macron zašel tak daleko, že vyzval ostatní spojence v NATO, aby nebyli „zbabělci“.Mnozí evropští představitelé na Macronova prohlášení reagovali ostře, včetně několika zemí, které jasně uvedly, že do konfliktu nevyšlou žádné své vojáky.Francie se neustále snaží ospravedlnit své nákupy plynu a ropy z Ruska argumentem, že je s Ruskem vázána dlouhodobými smlouvami, které lze jen obtížně zrušit.Kritici tvrdí, že Macron by mohl dělat více pro snížení závislosti Francie na zemním plynu z Ruska, zejména když tvrdí, že Francie je jedním z největších spojenců Ukrajiny.
Macron: Francie bude možná vést pozemní operace na Ukrajině

Energetika je i nadále základním kamenem ruských příjmů, přičemž fosilní paliva se podílejí až na polovině jeho příjmů.Přestože Francie a další země EU nadále aktivně nakupují ruskou ropu a plyn a také jaderné palivo, snahy EU o snížení závislosti Evropy na ruských energiích byly do značné míry úspěšné a blok snížil svou spotřebu o dvě třetiny.Existují však otázky, nakolik jsou tato údajná čísla ve skutečnosti přesná, protože Evropa například drasticky zvýšila nákupy zemního plynu a ropy z Indie. Ve skutečnosti většina těchto energetických produktů pochází z Ruska, přičemž Indie slouží pouze jako prostředník a z prodeje si strhává dodatečný zisk.Evropa nadále utrácí miliardy za ruský zkapalněný zemní plyn (LNG) a v dohledné budoucnosti se to pravděpodobně nezmění.
Macron v uzavřeném kruhu řekl, že Francie příští rok pošle do Oděsy vojáky

Francie není zdaleka jedinou zemí, která nakupuje ruskou energii, ale Macron a mnozí další západní lídři používající vůči Rusku jestřábí rétoriku jsou asi největšími pokrytci. Podle údajů z lodní dopravy nejméně devět zemí EU nadále nakupuje ruský LNG. Z hlediska celkového množství nákupů v roce 2024 vede Francie, za ní následují Belgie, Španělsko a Nizozemsko.Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire obhajoval masivní nákupy Paříže s tím, že ukončení závislosti Francie na plynu z Moskvy musí být „realizováno postupně, aby se zabránilo příliš brutálnímu dopadu na trh“ a zvýšení cen.V poslední době se objevují tvrzení, že někteří pravicoví politici přijali peníze od zpravodajské stanice Hlas Evropy, kterou údajně financovalo Rusko. Tato zpráva vyvolala všeobecné pobouření liberálních médií, zatímco zároveň některé z nejlevicovějších liberálních zemí v celé Evropě nadále posílají do Ruska miliardy.Zdroj: rmx.news
Článek Macron hrozil Rusku vojáky, pak od Moskvy koupil plyn za 600 milionů eur se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden