Mezivládní setkání Slovensko Ukrajina. Popřel Fico sám sebe?
RSS

Mezivládní setkání Slovensko Ukrajina. Popřel Fico sám sebe?


HSP
Ve čtvrtek 11.4.2023 se uskutečnilo dlouho očekávané mezivládní setkání v Michalovcích mezi vládami Slovenské republiky a vládou Ukrajiny.

Cíle setkání v Michalovcích  
Obě strany  měly za cíl vzájemným jednáním dospět k dohodě na projektech, které výrazně posílí a posunou dopředu spolupráci obou zemí.

Premiér Ukrajiny Denys Šmyhal očekával pragmatická a účinná jednání, která potvrdí blízkost obou zemí. Slovenská strana si uvědomovala význam a důležitost pomoci, kterou náš soused potřebuje v situaci, v níž se kvůli probíhajícímu vojenskému konfliktu nachází.

Tématem čtvrtečních jednání slovenského a ukrajinského kabinetu v Michalovcích měly být projekty přeshraniční spolupráce, také projekty dopravních propojení i spolupráce v oblasti energetiky. Jednou z hlavních témat má být i poválečná obnova Ukrajiny.
 Co setkání přineslo Slovensku a co Ukrajině
Setkání, kterého se zúčastnili ministři jednotlivých resortů, proběhlo množství samostatných jednání mezi jednotlivými resortními protějšky. Výsledek setkání zhodnotili oba premiéři během závěrečného prohlášení pro média.
Premiér Róbert Fico deklaroval jednoznačnou podporu Ukrajině při její ambici stát se členem EU. Jeho protějšek Denys Šmyhal tuto slovenskou podporu ocenil.
Robert Fico vyslovil přání, aby byla nalezena mírová východiska řešení války na Ukrajině, která budou respektovat územní celistvost, suverenitu a budou k Ukrajině férová. Zároveň nabídl Ukrajině součinnost při hledání mírových řešení. “Použití ruské vojenské síly na Ukrajině bylo hrubým porušením mezinárodního práva,” poznamenal předseda vlády s tím, že Ukrajina potřebuje pomoci a projevit solidaritu.
Smyhal vnímá čtvrteční společné jednání vlád obou zemí jako potvrzení progresu při dosahování společných cílů. “Zaznamenali jsme značný posun v rámci dosažení vzájemně výhodné spolupráce,” uvedl. Potvrdil hlavní oblasti dohod i konkrétní úkoly pro společné ukrajinsko-slovenské projekty.
Kabinety podepsaly cestovní mapu pro realizaci 3 společných projektů:

vytvoření železničního propojení mezi Kyjevem a Košicemi. Využije se při tom propojení do Hanisky při Košicích odkud zajistí Košické letiště zajistí dopravu přímo na letiště,
v oblasti energetiky renovace elektrického propojení Mukačevo – Velké Kapušany a zřízení pracovní skupiny, která se má zabývat řešením diverzifikace jaderného paliva pro atomové elektrárny,
modernizace hraničního přechodu Vyšné Německé, která by mělo mimo jiné zlepšit situaci řidičů kamionů na tomto hraničním přechodu.

Róbert Fico deklaroval, že Slovensko bude garantovat přechodné koridory pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes své území směrem do zemí, které je potřebují. S tím, že pokud se nenajde společné řešení, bude na Slovensku platit zákaz dovozu 14 zemědělských produktů z Ukrajiny.
V humanitární oblasti zvýraznil Smyhal možnosti společné výroby inženýrské techniky i poskytnutí strojů na odminování ukrajinského území.
Ficova vláda je na komerční bázi připravena spolupracovat i ve vojenské oblasti.
Do poloviny příštího roku by měl být proveden audit smluvní základny pro technicko-ekonomickou a obrannou spolupráci. Premiér Šmyhal očekává zapojení slovenského podnikatelského prostředí do poválečné obnovy Ukrajiny.
Na podzim plánuje ukrajinská strana zorganizovat společné podnikatelské fórum.
Během jednání ministrů vnitra ukrajinský protějšek Matúše Šutaje Eštoka deklaroval zájem Ukrajiny chránit Slovensko Ukrajinskou část Schengenské hranice. Z titulu vyhlášené mobilizace je pro Ukrajinu důležité, aby její bojeschopní obyvatelé přes tuto hranici neutíkali, protože je potřebují doma. Ministerstvo vnitra SR činí opatření v souvislosti s očekávanou migrační vlnou z Ukrajiny.
Na setkání byly podepsány tyto bilaterální dohody:

Dohoda mezi Kabinetem ministrů Ukrajiny a vládou Slovenské republiky o spolupráci při výměně informací o pracovní migraci
Dohoda mezi Ukrajinou a Slovenskou republikou o změnách Smlouvy mezi Ukrajinou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení
Dohoda mezi Ukrajinou a Slovenskou republikou o spolupráci při kontrole osob, vozidel a zboží na společných hraničních přechodech
Dohoda mezi kabinetem ministrů Ukrajiny a vládou Slovenské republiky o technické a finanční spolupráci
Dohoda mezi Kabinetem ministrů Ukrajiny a vládou Slovenské republiky o spolupráci v oblasti boje proti trestné činnosti
Dohoda mezi Kabinetem ministrů Ukrajiny a vládou Slovenské republiky o změnách Dohody mezi Kabinetem ministrů Ukrajiny a vládou Slovenské republiky o změně Smlouvy o umístění a udržování diplomatických misí Ukrajiny ve Slovenské republice a Slovenské republiky na Ukrajině
Prováděcí protokol mezi Kabinetem ministrů Ukrajiny a vládou Slovenské republiky k Dohodě mezi Ukrajinou a Slovenskou republikou o spolupráci v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci Evropským společenstvím o zpětném přebírání osob

Česká vláda mezivládní jednání s Ficovou vládou odmítla
Přesně tento formát odmítla realizovat se Slovenskem česká vláda vedená Petrem Fialem, jako signál nesouhlasu se zahraniční politikou Ficovy vlády právě vůči Ukrajině. Nevoli z české strany odstartovalo hodnocení vojenského konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou jeho 2. výročí jeho trvání. Kdy Fialův kabinet i prezidenta ČR Petra Pavla pobouřili například. Ficova slova o tom, že sice považuje použití vojenské síly Ruskou Federací za vážné porušení mezinárodního práva, ale nepovažuje tento akt ze strany Ruska za nevyprovokovaný. Navíc významnou míru odpovědnosti za to, proč se ještě dnes na Ukrajině bojuje připsal západu, který prostřednictvím Borise Johnsona odmítl mírové urovnání konfliktu měsíc po spuštění Speciální vojenské operace Ruskou Federací na Ukrajině, ačkoli diplomacie obou zemí konfliktu spěly k podpisu mírové dohody.
Rozhodnutí vyslat signál slovenské vládě umocnilo setkání diplomatů Slovenska a Ruska v březnu v tureckém městě Antalya na okraj diplomatického fóra. Z české strany i ze strany naší opozice se považuje setkání s agresorem za nepřípustné.
Bezprecedentní odmítnutí mezivládních jednání z české strany vedlo ke zbytečnému pečení vztahů mezi Čechy a Slováky, které díky nekrvavému rozchodu jsou světovým unikátem. Přestože česká vláda ujišťovala Slováky, že je tento diplomatický akt je namířen pouze vůči Ficově vládě, aktivistická média na jedné i druhé straně řeky Moravy spor začala prohlubovat. Čeští politici tím nepochybně zasáhli i do probíhající prezidentské kampaně na Slovensku. Vznikající požár umně hasily osobnosti z obou republik.
Je Slovensko Ukrajinská mezivládní dohoda v rozporu s předvolebními sliby Směru?
Pravdou je, že dokument obsahuje v části „Politický dialog“ i deklarace, což vše bere SR v úvahu při navázání této bilaterální dohody. ČR při jejím podpisu bere v úvahu mimo jiné:

pevný postoj Slovenské republiky k podpoře svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a respektování práva svobodně si zvolit svou budoucnost, včetně práva být plnohodnotnou součástí evropského a euroatlantického společenství  ;
potřebu pokračovat v provádění politiky neuznávání pokusu Ruské federace o anexi Autonomní republiky Krym a města Sevastopol, jakož i částí Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti Ukrajiny;
odsouzení porušování mezinárodního práva Ruskou federací ze strany Slovenska prostřednictvím její nezákonné, nespravedlivé a nevyprovokované  agresivní války proti Ukrajině, která podkopala základy mezinárodního řádu založeného na pravidlech;
připravenost Slovenské republiky nadále se podílet na realizaci mírové formule prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a na připravovaném Globálním mírovém summitu;

Takové deklarace, bez kterých by asi nebylo možné v dané situaci, v níž se Ukrajina nachází, žádnou dohodu o realizaci společných projektů podepsat jsou vodou na mlýn opozice a opozičních médií, neboť skutečně vyvolávají dojem, že Robert Fico popírá sama sebe.
Svým voličům to bude muset vysvětlit premiér sám, proč se tyto deklarace do bilaterální dohody mezi Slovenskem a Ukrajinou dostaly.
The post Mezivládní setkání Slovensko Ukrajina. Popřel Fico sám sebe? first appeared on .


Nejčtenější za týden