Írán zaútočil na Izrael, Netanjahu slíbil odpověď
RSS

Írán zaútočil na Izrael, Netanjahu slíbil odpověď
ET/ČTK

Írán spustil rozsáhlý vzdušný útok na Izrael v reakci na nedávný útok na íránský konzulát v Damašku připisovaný židovskému státu . Íránské revoluční gardy oznámily, že útočí desítkami dronů a raket, izraelská armáda předtím uvedla, že drony z Íránu poletí několik hodin. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení řekl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.Prvotní zprávy o útoku přišly v sobotu večer a během několika desítek minut izraelské letectvo začalo sledovat více než 100 íránských dronů, uvedly ozbrojené síly. Ihned nepotvrdily útok raketami a střelami s plochou dráhou letu, ovšem varovaly, že útok může mít různé vlny a může zahrnovat i rakety, které by se k Izraeli dostaly rychleji. Neoficiální informace v izraelských i jiných médiích ovšem uváděly, že Izrael nečelí pouze dronům, íránská státní agentura později napsala o odpalu „první vlny balistických raket“.
Země od Iráku po Libanon kvůli útoku oznámily uzavření svých vzdušných prostorů. Izraelci se snaží drony zastavit ještě před příletem nad izraelské území, podle všeho ve spolupráci se Spojenými státy. Nejmenované zdroje zase řekly agentuře Reuters, že připravena letouny sestřelit je také protivzdušná obrana Jordánska, které leží mezi Íránem a Izraelem.
Vývoj znamená další eskalaci konfliktů na Blízkém východě po více než šesti měsících války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Podle agentury AP je to poprvé, co Írán spustil plnohodnotný vojenský útok na Izrael, přestože dvě země jsou znepřátelené již několik desetiletí.
Odborník na Írán Ali Vaez z výzkumného ústavu International Crisis Group řekl deníku The New York Times (NYT), že Blízký východ se dostává do neprobádaných vod a že „je těžké nadhodnotit, jak nebezpečný tenhle okamžik je“.
Židovský stát se v posledních dnech na možnost přímého íránského útoku připravoval, dnes jeho armáda oznámila, že je v plné pohotovosti. Po startu íránských dronů uvedla, že je připravena letouny zneškodnit a že v ohrožených oblastech by se případně rozezněly sirény.
Po necelé hodině přišlo potvrzení z Teheránu, když íránská státní média publikovala prohlášení revolučních gard. Elitní útvar íránských ozbrojených sil sdělil, že útok reaguje na „opakované zločiny“ Izraele včetně incidentu v Damašku z 1. dubna, při kterém zemřelo několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.
Izrael ohlásil uzavření svého vzdušného prostoru od 00:30 místního času (23:30 SELČ). Podle televize Channel 12 se očekává, že drony by nad izraelské území dorazily kolem 02:00 místního času. Současní a bývalí činitelé řekli  deníku  NYT, že vidí jako pravděpodobnou možnost, že drony mají posloužit pouze jako návnada a že Íránci naplánovali synchronizovaný útok rychleji letícími raketami.
Před zprávou o útoku se objevily neoficiální informace, že Íránci se pokusí zasáhnout vojenské cíle. Ve vysílání televize Channel 12 uvedl bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin, že každý dron nese 20 kilogramů výbušnin. Nejmenované izraelské zdroje řekly listu NYT, že Izrael se domnívá, že drony vzlétly nejen z Íránu, ale také z Iráku.
„Naše obranné systémy jsou rozmístěné a jsme připraveni na veškeré scénáře,“ uvedl ještě před potvrzením útoku Netanjahu. „Stanovil jsem jasný princip: Když nám někdo ublíží, ublížíme my jemu,“ citoval z jeho videa zpravodajský web ToI.
V Izraeli večer zasedl válečný kabinet, v Bílém domě zase podle agentury Bloomberg situaci monitoruje americký prezident Joe Biden společně s poradci včetně šéfa diplomacie Antonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina.
„Spojené státy budou stát po boku izraelského lidu a podpoří jejich obranu proti těmto íránským hrozbám,“ uvádí prohlášení Bílého domu.The post Írán zaútočil na Izrael, Netanjahu slíbil odpověď first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden