Horliví svazáci nové doby?
RSS

Horliví svazáci nové doby?ZDENĚK LANZ
Cožpak se naše novodobé dějiny na pražském Gymnáziu Jana Keplera neučí? Na serveru hlidacipes.org se 31. března 2024 objevil článek s názvem Léčba přátelstvím. Studenti vyzvali prezidenta Pavla ke gestu vůči Němcům.  O co se jedná?
Podle článku studenti pražského Gymnázia Jana Keplera přinesli letos na konci února do Kanceláře prezidenta republiky dopis. Navrhují v něm prezidentu Pavlovi, aby učinil krok k historickému smíření Čechů a Němců. Ideální příležitost podle nich nabízí třetí ročník studentského připomínkového pochodu Postoloprty – Žatec. Hlavní inspiraci našli ve Francii.
Francie a Německo, dva rivalské a později nepřátelské státy, s obrovskými oběťmi v době první a druhé světové války, využili jednoduchou cestu k překonání „historického soupeření“: tak jako my máme Lidice vyhlazené Němci, Francie má své Oradour-sur-Glane.
A právě to se stalo symbolem vzájemného smíření. Společné smíření Čechů a Němců se však stále odsouvá.
Článek ještě pokračuje a pod ním je uvedeno, že autorem tohoto textu je kastelánem hradů Točník a Žebrák a učitelem na pražském Gymnáziu Jana Keplera.
Následuje přepis textu dopis, z něhož bych si dovolil uvést malou ukázku:

DOKUMENT: Dopis studentů prezidentu Pavlovi
Vážený a milý pane prezidente,
dovolujeme si Vám napsat jako studenti a učitel pražského Gymnázia Jana Keplera a pokusit se tímto dopisem iniciovat oficiální státnické smíření mezi Čechy a Němci.

Konec ukázky.
Sice nevím, čeho je autor tohoto článku učitelem, ale i tak mi nad tím zůstává rozum stát. I kdyby nebyl pan učitel odborníkem na naše soudobé dějiny, i kdyby nevěděl o platných dokumentech o úpravě a narovnání našich vzájemných vztahů s Německem, mohl si snadno zásadní údaje „vygooglovat“ a iniciativní studenty (správně žáky) poučit.
Např. na webu Ministerstva zahraničí ČR nalezne text Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji , kterou podepsali tehdejší předseda vlády ČR Václav Klaus a německý spolkový kancléř Helmut Kohl za asistence ministrů zahraničí Klause Kinkela a Josefa Zelience v Praze dne 21. ledna 1997.
Dovolím si panu učiteli osvěžit paměť a uvést zde znění prvního odstavce, když celou deklaraci si může každý občan přečíst na výše zmíněných stránkách:
Vlády České republiky a Spolkové republiky Německo majíce na paměti Smlouvu mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci ze dne 27. února 1992, kterou si Češi a Němci podali ruku,
oceňují….
Je velmi nepravděpodobné, že by se na údajně „prestižním“ pražském gymnáziu neučily naše soudobé dějiny a je také nepravděpodobné, že by učitel tohoto gymnázia neznal alespoň jejich stěžejní body, nota bene když se jedná o tak exponované téma, jako je historie našeho vzájemného soužití s Němci.
Závěrem se tedy logicky nabízí otázka, že pokud žáci a jejich učitel tyto základní znalosti mají, proč takovéto dopisy vůbec píší a co tím sledují.
Že by to byli horliví svazáci nové doby?

The post Horliví svazáci nové doby? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden