Probudit (ruského) medvěda je snadné, ale dostat ho zpátky do jeskyně, to není jen tak
RSS

Probudit (ruského) medvěda je snadné, ale dostat ho zpátky do jeskyně, to není jen tak


HSP
Probudit (ruského) medvěda je snadné, ale dostat ho zpátky do jeskyně, to není jen tak . Za poslední dva roky už jsme se o tom dostatečně přesvědčili… I když představitelé západních zemí si to stále nechtějí přiznat.
Německý kancléř Scholz sice podle nejnovějších zpráv “nevylučuje” další dialog s Putinem, ale až v případě, “pokud si Rusko uvědomí, že žádný nanucený mír nebude a Putin si uvědomí, že bude muset zanechat svou kampaň a stáhnout svá vojska.”
Přitom sám Scholz netuší, jak dlouho by ještě válka mohla trvat, a nemá ani konkrétní strategii – nepočítáme-li výrok, že „Putin nesmí vyhrát“.
Němci opakují své ignorantské kroky z roku 2007, kdy Putin přednesl svou dobře známou „mnichovskou řeč“. Varoval, že Rusko nesouhlasí s monopolizací světové politiky a nátlakovými praktikami západních zemí v mezinárodních vztazích. Neposlouchali ho tehdy, neposlouchají ho ani teď.
Ale jen blázen očekává od stejných kroků odlišné výsledky.
Rusko momentálně hovoří jasnou řečí. Chce si především ponechat Donbas i Krym, az Ukrajiny žádá vytvořit neutrální stát.
Jinými slovy, medvěd nechce NATO na prahu své jeskyně.
Avšak za válkou se skrývá nejméně ještě jeden, subtilnější smysl. Jeho ozřejmění nám může poskytnout nejvýraznější současný myslitel, „dvorný Putinův filozof“ Alexander Dugin. Ten v mnoha rozhovorech (volně dostupných i na youtube) vysvětluje, o čem je tento konflikt ve druhém plánu.
Podle Dugina mezi cíli Ruska není „jen“ odstranění nacistické ideologie z oficiálních politických kruhů země. Není jím „jen“ osvobození etnických Rusů na Donbase zpod útlaku, který začal státním převratem, známým jako „Majdan“. Není jím „jen“ stržení pomyslné smyčky NATO z krku Ruské federace.
Dugin hovoří o určujícím civilizačním zápase idejí západ-východ . Do protikladu staví zásadní hodnoty, za kterými si stojí protichůdné velmoci, které tento konflikt reprezentují, tedy USA a Ruská Federace. Východ, to je pro filosofa víra, rodina, normálnost, konzervativní hodnoty, blaho komunity, mírnost a cudnost, orientace na věčný život namísto požitkářství ve stylu „tady a teď“…
Západ pak představuje pravý opak: hedonistický životní styl, silný individualismus (i na úkor většiny), rozklad rodiny a tradičních hodnot, schvalování nestandardních sexuálních praktik, ukřičenou, neonovou křiklavost…
Jak Dugin zdůrazňuje, prohra Ruska ve válce s Ukrajinou by znamenala potvrzení unipolárního světa, tedy budoucnosti, ve které rozhoduje o jediném „správném“ světonázoru a dění na planetě v první řadě USA, a to na základě svých vlastních zájmů.
Bez ohledu na to, zda dostane schvalující razítko od OSN nebo ne.
Rusko, jakož i další země, které nesouhlasí s výsadním postavením USA (tedy Čína, Írán, státy Latinské Ameriky atd.), upřednostňují model několika velmocí (ne vojenských, spíše ekonomických), které spolu navzájem komunikují a udržují dobré vztahy. Dugin mluví o soutěži, ve které se účastníci nesnaží navzájem zlikvidovat, ale podporují se, a tak v konečném důsledku profituje každý. Říká tomu multipolární svět – svět, ve kterém není jednoho jediného hegemona. Za současného geopolitického stavu však podle něj realizování této vize není možné.
Na základě uvedených skutečností proto nemůžeme očekávat, že ruský medvěd se do jeskyně vrátí dříve, než dosáhne svých aktuálních cílů v plném rozsahu.
The post Probudit (ruského) medvěda je snadné, ale dostat ho zpátky do jeskyně, to není jen tak first appeared on .


Nejčtenější za týden