Potýká se Gaza s nedostatkem humanitární pomoci nebo chybí její distribuce?
RSS

Potýká se Gaza s nedostatkem humanitární pomoci nebo chybí její distribuce?


SM
Podle informací spojených národů se přibližně 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy v současnosti nachází v situaci nutné potřeby humanitární pomoci. Izrael je nařčen z cíleného bránění přístupu nákladních automobilů s pomocí do oblasti.
Na sociálních sítích můžeme již týdny vidět množství videí a fotografií, které mapují situaci v Pásmu Gazy. Různé mezinárodní nezávislé organizace, instituce, ale také celé státy apelují na  Izrael,   aby přestal s operací realizovanou vůči teroristické skupině Hamás  a situaci obyvatel žijících v této oblasti co neprodleně vyřešil. Apolitické hnutí Amnesty International, jehož hlavním cílem je monitorovat mezinárodní dodržování lidských práv, proto v polovině  března 2024  vydalo apel směřující k představitelům států po celém světě s výzvou k vyvinutí tlaku na Izrael, aby ukončil bombardování a otevřel veškeré pozemní i mořské přístupy k Pásmu Gazy.

Pomoc zasílaná prostřednictvím vzdušných výsadků nestačí pro uspokojení celé populace 2,3 milionů osob žijících na tomto území a volně padající balíčky navíc zranily desítky a zabily nejméně 5 osob. Podle organizace je proto potřeba přistoupit k razantnějším řešením v podobě zastavení izraelského konfliktu s teroristickou skupinou Hamás, jinak v oblasti může dojít k vypuknutí hladomoru . Výzva Amnesty International současně obviňuje země dodávající zbraně Izraeli z porušování závazků mezinárodního práva, jelikož údajně existuje nebezpečí z jejich využití k mezinárodním zločinům. Celý apel zdůrazňuje nutnost pustit kamiony s humanitární pomocí čekající na hranicích do  Gazy  stejně jako okamžitě zajistit příměří mezi bojujícími stranami.


Výzva Amnesty International, která je podepsána více než 20 dalšími mezinárodními humanitárními organizacemi obviňuje Izrael ze zadržování kamionů s pomocí, protahování jejich dopravení na místo z důvodu bezpečnostních kontrol a také z okupace území.  Situace palestinského obyvatelstva je bezesporu pravděpodobně tak závažná , jako ji popisuje organizace Amnesty International. Co však na druhou stranu příliš neodpovídá realitě je množství pomoci přicházející do  Gazy  a skutečné zapojení Izraele do humanitárních aktivit, jejichž rozsah není zanedbatelný.
Podle informací izraelské agentury  COGAT , která má na starost distribuci humanitární pomoci do Gazy bylo od začátku konfliktu do dnešního dne do oblasti povoleno vstoupit 22 550 nákladním vozidlům se 424 710 tunami mezinárodní pomoci. Kromě toho  sám Izrael nyní poskytuje do Pásma Gazy přísun pitné vody , zajišťuje zřízení polních nemocnic pro obyvatele a je v úzkém spojení s dodavateli humanitární pomoci do oblasti, která proudí především z USA, Jordánska, Egypta, Nizozemska, Německa a Spojených arabských emirátů.
Emotivní apel vs reálná pomoc
Právě za tímto účelem v noci z 11. na 12. dubna 2024 otevřel  Izrael  nový hraniční přechod na severu Pásma Gazy, díky němuž nyní do oblasti může proudit větší množství pomoci. Stejně tak  není pravdivá ani informace, že přísun pomoci z moře je Izraelem zabráněn , jelikož kupříkladu  16. března  dorazilo do Gazy 115 tun pomoci dopravné lodí Spojených arabských emirátů. Problém tak podle izraelské strany nespočívá v zabránění nebo přístupu humanitární pomoci do Pásma, jak vysvětluje v apelu Amnesty International.
Zpomalení dopravy pomoci k těm, kteří ji nutně potřebují je totiž nejspíše způsobeno logistickými problémy na straně samotných organizací OSN pracujících v oblasti. Právě na jejich distribuci balíčků s jídlem, vodou, léčivy a dalšími potřebnými surovinami nyní v pásmu Gazy  čeká přibližně 300 naložených nákladních automobilů , které nebyly organizacemi z rukou Izraele převzaty. Část z kamionů s pomocí je navíc také kradena přímo teroristickými organizacemi, což dokládají četná  videa a fotografie  zveřejněné jednotkami IDF přímo z Gazy. Samotná organizace  UNRWA  spadající pod OSN se navíc v minulých měsících dostala do kontroverze, když bylo prokázáno, že někteří její zaměstnanci se zúčastnili teroristického útoku na Izrael 7. října 2023.

Autor: COGAT / Public domain | Popis: Humanitární pomoc proudící do Gazy k 11.4.2024
Humanitární pomoc v Gaze a Izraelské zapojení tak má i očividnou druhou stránku, která mezinárodním organizacím zatím z neznámých důvodů zůstává skryta. Je otázkou, co je opravdovým důvodem, proč Amnesty International a další instituce iniciující výzvy  cíleně zamlčují skutečný objem pomoci, která na základě izraelských ověřitelných dat  do Gazy každý den přichází. Izrael samotný se navíc vyskytuje ve velmi zvláštní pozici, kdy na jednu stranu válčí s organizací  Hamás  a dalšími teroristickými skupinami usilujícími o zničení židovského státu, které jsou navíc dlouhodobě podporovány většinou populace Gazy, ale současně se civilním obyvatelům Pásma snaží poskytnout přísun humanitární pomoci a sám dodává pitnou vodu přímo ze svých zásob.
The post Potýká se Gaza s nedostatkem humanitární pomoci nebo chybí její distribuce? first appeared on .


Nejčtenější za týden