A když už si myslíte, že hůř už být nemůže, tak je ještě hůř …
RSS

A když už si myslíte, že hůř už být nemůže, tak je ještě hůř …ET/TOBY YOUNG
Na tiskové  konferenci  Společnosti pro obranu svobody projevu, která otevřela veřejné nominace na ceny za svobodu projevu, vystoupil Toby Young, ředitel britské The Free Speech Union a autor blogu Daily Sceptic, s tímto projevem určeným pro českou veřejnost.
Děkuji Společnosti pro obranu svobody projevu za pozvání na dnešní tiskovou konferenci do Prahy, abych zde mohl promluvit. Přijel jsem Česko varovat: pokud jde o svobodu slova, snažte se vyhnout osudu Velké Británie.
Když jste před padesáti lety trpěli pod útlakem Sovětského svazu, vzhlíželi jste k naší zemi i k dalším západním demokraciím, které udržovaly váš plamen svobody při životě. A nyní se my, Britové, obracíme na obyvatele střední a východní Evropy, především na Čechy, aby se postavili za svobody, které jsme si nechali vzít.
Zatímco vy jste svou zemi proměnili ve vzkvétající liberální demokracii, naše země se zvrhla v autoritářskou dystopii plnou sebenenávisti, kde muzea varují návštěvníky před obrazy anglického venkova, jelikož mohou vyvolávat „temné pocity“ národní hrdosti, svoboda slova je pohrdavě označovaná za „krajně pravicovou“ a autorka knih o Harrym Potterovi může být každým dnem předvedena skotskou policií k výslechu, protože „nesprávné označení“ transsexuální ženy na Twitteru může být podle nového skotského zákona o zločinech z nenávisti trestným činem.
Nebudete-li obezřetní, může Česko potkat stejný osud.
Kdo tedy jsem a proč to říkám? Jsem zakladatelem a ředitelem The Free Speech Union (FSU), subjektu zastupujícího veřejný zájem s masovým členstvím, který hájí práva svých členů na svobodu projevu a vede rozsáhlé kampaně za svobodu slova. FSU jsem založil v roce 2020, protože jsem se domníval, že svoboda slova je na Západě ohrožena nejvíce od dob pádu Berlínské zdi. Od té doby se však situace výrazně zhoršila, zejména v Británii.
V uplynulých čtyřech letech vedla FSU více než 2 300 sporů a ze všech případů, které se podařilo uzavřít, jsme byli úspěšní v 74 % z nich. Zastáváme se nejrůznějších lidí, od státní úřednice, která byla propuštěna za hrubé porušení pracovní kázně kvůli dotazu, proč byli bílí heterosexuální muži vyloučeni z náborového veletrhu policistů v Portsmouthu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vymohli jsme pro ni odškodnění ve výši 100 000 liber -, až po průvodčího vlaku, který byl propuštěn za to, že v den, kdy byl zrušen lockdown a v červenci 2021 byly znovu otevřeny hospody, řekl: „Díky Bohu za to. Nechtěl jsem po zbytek života žít v muslimském chalífátu bez alkoholu.“
V loňském roce byla nejrozsáhlejší kategorií v našich spisech sekce „pohlaví a gender“ . Představovala 40 % všech našich případů, přičemž v roce 2022 to bylo 38 %. V naprosté většině případů jde o ženy určitého věku, feministky druhé vlny, které se dostaly do problémů kvůli tomu, že zpochybňovaly trans dogmata, např. vyjadřovaly své přesvědčení o biologické realitě pohlaví.
Naším posledním vítězstvím bylo přesvědčit policii West Mercia, aby vymazala záznam o tweetu, který napsala Rachael Maclean, místopředsedkyně Konzervativní strany. U obrázku muže v paruce, kandidáta strany Zelených z jejího politického obvodu, který se sám označuje za „hrdou lesbu“, napsala: „Zatímco Zelení netuší, co je to žena, moji sousedé z Worcestershiru, obyvatelé Bromsgrove, v tom mají rozhodně jasno.“
Tento tweet byl zaznamenán jako „incident z nenávisti, který není trestným činem“. Čili policie se rozhodla, že tweet nenaplňuje podmínky pro trestní stíhání, a zapsala ho do svých záznamů jako „nezločin“. Nesprávné označení transsexuální ženy nemusí být v Anglii a Walesu skutečným trestným činem, alespoň zatím ne. Rozhodně se však jedná o zločin závadného myšlení.
To, že je u vašeho jména zapsán „nezločin“, není žádná legrace. Tato informace se může objevit ve vašem trestním rejstříku, který je vyžadován při žádosti o práci na pozici učitele, pečovatele nebo dobrovolníka v charitativní organizaci. A pokud je tam takováto informace uvedena, tu práci jednoduše nedostanete.

Tento orwellovský koncept byl poprvé představen v roce 2014 College of Policing, což je nikým nevolený nevládní orgán, a za deset let, které od té doby uplynuly, bylo podle odhadů FSU jen v Anglii a Walesu zaznamenáno 250 000 nezločinů. To je v průměru cca 65 denně.
V posledních třech letech se přitom v necelé polovině čtvrtí v Anglii a Walesu nepodařilo objasnit jediné vloupání. Policie je příliš zaneprázdněna sledováním tweetů, než aby hlídala naše ulice. V Británii se tomuto jevu říká „anarcho-tyranie“. Nezločinci, tj. občané dodržující zákony, jsou popotahováni úřady, zatímco skuteční zločinci mohou nerušeně pokračovat ve svém jednání. Zní vám to povědomě?
A když už si myslíte, že hůř už být nemůže, tak je ještě hůř. Prvního dubna ve Skotsku vešel v platnost nový zákon známý jako Hate Crime and Public Order Act  (Zákon o zločinech z nenávisti a veřejném pořádku) , podle něhož je trestným činem vyvolávat nenávist na základě jednoho nebo více z následujících chráněných znaků: zdravotního postižení, rasy, náboženství, sexuální orientace, transgenderové identity, změny pohlaví a věku.
Dříve bylo možné stíhat pouze za „podněcování nenávisti“ vůči někomu na základě jeho rasy, a pokud se údajný trestný čin odehrál v soukromém obydlí, např. ve vašem vlastním domě, bylo to nenapadnutelné. Zákon o zločinech z nenávisti nejenže rozšířil počet chráněných znaků, ale také zrušil tuto ochranu obydlí.
Pokud od 1. dubna řeknete svému synovi nebo dceři ve své kuchyni něco nenávistného o nějaké osobě nebo skupině osob, která má jeden nebo více chráněných znaků, můžete být trestně stíháni, což vzbuzuje obavy, že děti budou předvolávány k soudu, aby svědčily proti svým rodičům. Zní vám to povědomě?
Pokud chcete ve Skotsku oznámit trestný čin z nenávisti, nemusíte chodit ani na policejní stanici nebo volat policii. Skotská policie zřídila 411 „center pro oznamování trestných činů z nenávisti třetími stranami“, kam můžete zločiny z nenávisti nahlašovat anonymně. Jsou to „bezpečná místa“, kam můžete beztrestně donášet na své sousedy. Většina z nich se nachází v komunitních budovách, jako jsou obecní úřady, knihovny a bytová sdružení, ale jedna z nich se nachází v sexshopu LGBT v Glasgow s názvem Luke and Jack’s. Obyvatelé Glasgow si tak nyní mohou koupit černý kožený roubík a při té příležitosti nahlásit trestný čin z nenávisti.
Stane se podle nového zákona nesprávné označení transsexuálních žen na platformě X trestným činem? J. K. Rowling to brzy zjistí. Bývalý státní zástupce jí doporučil, aby smazala své tweety, v nichž nesprávně genderově oslovovala trans aktivistku jménem India Willoughby, neboť hrozí riziko, že nový zákon může být uplatňován i zpětně. Můžete tak být stíháni za něco, co jste na Twitteru napsali ještě před 1. dubnem. Netřeba dodávat, že autorka Harryho Pottera prohlásila, že urážlivé tweety nesmaže, takže možná bude nakonec oficiálně vyslýchána na edinburghské policejní stanici.
Nebudou to jen spisovatelé, kdo bude muset kontrolovat své myšlenky. Začátkem tohoto týdne šéf skotské policejní federace uvedl, že komici mohou být zatčeni za trestné činy z nenávisti, pokud budou vtipkovat o některém z chráněných znaků podle nového zákona, kterými jsou: zdravotní postižení, rasa, náboženství, sexuální orientace, transgenderová identita, změny pohlaví a věk.
Už žádné vtipy, které začínají: „Angličan, Skot a Ir vešli do baru…,“ mohli by vás zatknout, což je škoda, protože Skotsko dosud hostilo akci Edinburgh Fringe, největší komediální festival na světě. Jako by se skotské policii dostal do rukou výtisk  Žertu  od Milana Kundery a rozhodla se s ním zacházet nikoli jako se satirickou beletrií, ale jako s instruktážní příručkou.
V  Rozpravách o Liviovi  Machiavelli varoval, že země poražené ve válce se mstí svým dobyvatelům tím, že exportují svou kulturu vítězům. Je to to, co se stalo po vítězství Západu nad Sovětským svazem a jeho komunistickými satelity v roce 1989? Pomstili jste se nám tím, že jste vyvezli nefunkční totalitu, která vám ztrpčovala život?
Stejně jako vám před padesáti lety i Britům nyní vládnou nekompetentní autoritáři – Keystone Cops (Keystoneští strážníci), kteří nám říkají, čemu se smíme smát, a čemu ne. Ovšem bez Václava Havla, který by nás probudil ze spánku, a bez Milana Kundery, který by nám připomněl, o co jsme přišli.
Vím, že máte plno svých vlastních problémů s DSA, progresivistickým skupinovým myšlením vašich mainstreamových médií a koordinovanou snahou potlačit nesouhlas tím, že ho označíte za „misinformaci“ nebo „dezinformaci“. Ale věřte mi, že může být i hůř –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ můžete se více přiblížit Británii.
Jak řekl John F. Kennedy, cenou za svobodu je věčná bdělost a vy se musíte ujistit, že světlo svobody nezhasne za vašeho dohledu.

The post A když už si myslíte, že hůř už být nemůže, tak je ještě hůř … first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden