Macron říká, že udělá vše pro olympijské příměří na Ukrajině
RSS

Macron říká, že udělá vše pro olympijské příměří na Ukrajině


Francie doufá, že jí Čína pomůže vytvořit „okamžik diplomatického míru“ na Ukrajině a na Blízkém východě během letních olympijských her v Paříži, řekl 15. dubna francouzský prezident Emmanuel Macron francouzské zpravodajské stanici BFMTV.

Olympijské příměří bylo tradicí již ve starověkém Řecku. Příměří vyhlášené před zahájením her umožňovalo bezpečný průchod sportovců na olympijské hry a zpět.„Chceme pracovat na olympijském příměří a myslím, že je to příležitost, na které se pokusím zapojit mnoho našich partnerů,“ řekl Macron v rozhovoru pro BFMTV 100 dní před zahájením olympijských her.
Macron hrozil Rusku vojáky, pak od Moskvy koupil plyn za 600 milionů eur

Macron dodal, že doufá, že se mu podaří získat pomoc Číny, neboť jeho čínský protějšek Si Ťin-pching v květnu navštíví Francii. Čína naposledy hostila zimní olympijské hry v únoru 2022.Rusko a Bělorusko sice nejsou na olympiádu pozvány kvůli plnohodnotné invazi na Ukrajinu, ale Mezinárodní olympijský výbor v prosinci 2023 oznámil, že jejich sportovci mohou soutěžit jako individuální neutrální sportovci.Macron toto rozhodnutí označil za „přiměřené a spravedlivé“.
Macron: Francie bude možná vést pozemní operace na Ukrajině

„Od sportovců žádáme slušnost, aby se nevyjadřovali neuctivě, aby podporovali úctu k protivníkovi, aby se neangažovali v politice a nebyli agresivní,“ řekl Macron.„Olympismus nám umožňuje usmířit národy, které spolu nesouhlasí, jsou ve válce, mají proti sobě sankce, umožňuje sportovcům se navzdory tomu usmířit.“Rusko dostalo v roce 2019 oficiální zákaz účasti na olympijských hrách na čtyři roky kvůli systematickým dopingovým praktikám, ale přesto se v letech 2020 a 2022 zúčastnilo pod vlajkou Ruského olympijského výboru (ROV).
Může být první dáma Francie ve skutečnosti muž?

ROC byl v říjnu 2023 suspendován za to, že vyhlásil autoritu nad sportovními organizacemi Ruskem okupované Ukrajiny.Podle pravidel se ruští a běloruscí sportovci nemohou účastnit jako týmy ani vyvěšovat vlajky či jakoukoli oficiální identifikaci s některou ze zemí. Tito sportovci se rovněž nesmějí zúčastnit zahajovacího ceremoniálu v Paříži.Zdroj: kyivindependent.com
Článek Macron říká, že udělá vše pro olympijské příměří na Ukrajině se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden