Polsko: Ukrajinka zatčena za masivní padělání dokumentů pro muslimské ilegály (video)
RSS

Polsko: Ukrajinka zatčena za masivní padělání dokumentů pro muslimské ilegály (video)


Je všeobecně známo, že džihádisté cestou do Evropy své původní doklady zahazují, aby se pak mohli vydávat za nezletilce, případně za příslušníky národa, který je aktuálně pod ochranou EU – a tedy nedeportovatelný.
To se například týká Syřanů, Afghánců či Palestinců. Tyto národnosti není možné z území EU deportovat – a to dokonce ani v případě, že jde o pachatele závažných trestných činů.
Další možností jak se vyhnout deportaci – zejména pro movitější džihádisty – je zajištění falešného dokladu jakékoli země EU. Pokud není falešný odklad odhalen, může s ním libovolně cestovat v rámci EU.
Tito jedinci pak samozřejmě nejsou v Evropě legálně, často jde o hlavy drogových gangů či prodejce zbraní.
Právě pro ně vyráběla falešné doklady jistá Ukrajinka, která tak jen napodobila své krajany, kteří se například v Německu čile ujali pašerácké „profese,“ takže aktuálně patří – spolu se Syřany – k nejčastěji zachyceným převaděčům džihádistů do Evropy.
Jak můžete vidět i na titulním obrázku ze zátahu na výrobnu falešných dokladů, našly se mezi nimi i české pasy.
Příslušníci   polské pohraniční stráže zjistili, že od ledna letošního roku docházelo k významné operaci, při níž Ukrajinka padělala různé dokumenty v pronajatém bytě v Gdaňsku.
„Množství padělaných předmětů zahrnuje pobytové karty, polské a zahraniční průkazy totožnosti, řidičské průkazy, pasy, víza a různé další dokumenty od regionálních prefektů, institucí sociálního pojištění, zaměstnavatelů, zdravotníků a pojišťoven,“ řekl Tadeusz Gruchala, místní tiskový mluvčí pohraniční stráže.

Straż Graniczna zlikwidowała w Gdańsku „fabrykę” dokumentów. Do sprawy zatrzymano 25-letnią ob. Ukrainy. Śledczy ujawnili ponad 2750 szt. gotowych dokumentów, których czarnorynkowa wartość może wynosić nawet 14,5 miliona złotych . Szczegóły https://t.co/9vse48an46 pic.twitter.com/X1n8PSlYkO
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) April 15, 2024


Gruchała poznamenal, že příslušníci pohraniční stráže také nalezli vybavení potřebné k předložení takových dokumentů ve formě razítek kanceláří, které používají různí úředníci a odborníci.
„K dispozici byly také hotové balíčky dokumentů připravené k odeslání příjemcům po celém světě. Při pátrání bylo také nalezeno vybavení, jako jsou notebooky, mobilní telefony, tiskárny, řezné nástroje a fotografické lampy,“ řekl.
Gruchala vysvětlil, že k odhalení těchto aktivit došlo v důsledku zadržení iráckého občana, ke kterému došlo na začátku února tohoto roku na letišti v Gdaňsku.
Muž se pokusil překročit hranice s padělanými rumunskými doklady: pasem, občanským průkazem  a řidičským průkazem.
Gruchala uvedl, že zařízení Pohraniční stráže v Gdaňsku zároveň spolupracovalo s celním úřadem v Gdyni. Zdůraznil, že jednotlivé dokumenty na černém trhu stojí až několik tisíc eur v závislosti na jejich typu a míře padělání.
Podle vyšetřovatelů by sada mohla stát až 11 000 eur.
Akce příslušníků pohraniční stráže v Gdaňsku přispěla k zatčení 25leté ženy s ukrajinským občanstvím, která se podílela na organizaci výroby dokumentů.
Vyšetřovatelé odhalili více než 2 750 kusů hotových dokumentů, jejichž hodnota na černém trhu se odhaduje na více než 3 miliony eur. V případě odsouzení hrozí ženě trest odnětí svobody až na pět let.Nejčtenější za týden