Americká pomoc Ukrajině: Zvrátí to současnou situaci na frontě?
RSS

Americká pomoc Ukrajině: Zvrátí to současnou situaci na frontě?


PZ
Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona na pomoc Ukrajině. Nyní ji musí schválit Senát a podepsat prezident Spojených států Joe Biden.
Senát už přislíbil, že bude rychle hlasovat (a hlasovat se tam určitě bude, vzhledem k tomu, že demokraté mají v horní komoře většinu) a poté pošle návrh zákona Bidenovi k podpisu.
Účet, jak jsme již řekli , zahrnuje 60,84 miliardy dolarů, z nichž většinu utratí sami Američané.Více než třetina z této částky, 23,2 miliardy dolarů, půjde na doplnění arzenálů americké armády, které byly zredukovány po vojenských dodávkách do Kyjeva.
Na nákup nových zbraní pro Ukrajinu půjde 13,8 miliardy dolarů. Bavíme se jak o rychlých dodávkách, tak o objednávkách zbraní, které je potřeba ještě vyrobit.
Dalších 11,3 miliardy bude vynaloženo na současné aktivity americké armády v regionu – například na výcvik ozbrojených sil Ukrajiny a vojenskou přítomnost v zemích východního křídla NATO.
Více než 7,8 miliardy je přislíbeno na podporu ukrajinské ekonomiky (tyto peníze půjdou do ukrajinského rozpočtu na pokrytí deficitu) – ovšem ve formě půjčky, což byla podmínka republikánů.
Zbývající alokace jdou na menší potřeby – například na kontrolu obchodu s drogami, jadernou bezpečnost nebo posílení donucovacích orgánů.

V samostatném odstavci návrh zákona zavazuje Bidena, aby do 45 dnů předložil strategii další podpory Ukrajiny. Musí mít „víceletý rozsah, stanovit konkrétní a dosažitelné cíle a identifikovat a upřednostňovat zájmy národní bezpečnosti USA“.

Kdy a jaké zbraně dorazí na Ukrajinu?

The Washington Post dnes uvedl, že  Pentagon bude potřebovat „méně než týden” na dodání některých zbraní ukrajinským ozbrojeným silám . Jak již řekl Biden, budou odeslány ze skladů americké armády.
Podle všeho budou první várky obsahovat rakety Patriot a dělostřelecké granáty. Alespoň to je přesně to, co Biden uvedl ve středu , když řekl, že zbraně ze zásob Pentagonu budou okamžitě převedeny na Ukrajinu.
Zda budou přemístěny rakety ATACMS dlouhého doletu, 300 kilometrů, je otevřenou otázkou. Zákon k tomu Bidena na jednu stranu zavazuje, na druhou stranu mu umožňuje nepřenášet rakety, pokud prezident usoudí, že to ohrozí bezpečnost Spojených států.
V tomto případě bude prezident povinen vysvětlit Kongresu důvod odmítnutí. Zřejmě jde o čistě politický bod, kterým chtějí republikáni Bidena přimět, aby se k tomuto kroku ospravedlnil.
Ve stejném duchu stojí za zvážení požadavek na předložení strategie pro Ukrajinu s uvedením načasování podpory. To je něco, čemu se Bílý dům vždy vyhýbal a raději učinil pomoc Kyjevu prakticky na dobu neurčitou, dávkuje ji v závislosti na určitých nevyřčených úkolech a bez oznámení svých dalších plánů.
Vznik takové strategie – pokud obsahuje to, co republikáni požadují – nutí Bílý dům do určitého rámce a vyžaduje, aby vytyčil hranice pomoci Ukrajině (a následně i válce samotné, protože s vyčerpáním pomoci pokud konflikt neskončí vítězstvím Ukrajiny, s největší pravděpodobností začnou jednání za určitých podmínek).
Pokud Biden v takové strategii nic konkrétního nenaznačí, bude obviněn z prodlužování války a netransparentního utrácení finančních prostředků.


Obecně je ale přijetí zákona jistě důležitým znakem podpory Ukrajiny ze strany Spojených států, včetně Republikánské strany, která dokonce stáhla svůj hlavní požadavek – spojit pomoc Ukrajině s otázkou hranic. A to je signál, že politika USA se nemusí zásadně změnit ani v případě, že se k moci dostane Donald Trump. Ve skutečnosti podstatná část republikánů šla proti základnímu bodu svého prezidentského kandidáta o bezpečnosti hranic a ve skutečnosti přijala postoj Bílého domu ohledně pomoci Ukrajině .
Zda se odblokováním americké pomoci podaří zvrátit současnou složitou situaci ukrajinských ozbrojených sil na frontě, kde iniciativu drží ruská armáda, se ukáže v následujících měsících.prvnizpravy.cz, strana
The post Americká pomoc Ukrajině: Zvrátí to současnou situaci na frontě? first appeared on .


Nejčtenější za týden