Jak bude vypadat příští vláda? To lze odhadnout již nyní
RSS

Jak bude vypadat příští vláda? To lze odhadnout již nyní


V poslední době se hodně debatuje o budoucí vládní koalici. Na více místech jsem zaznamenala, že se stále hlasitěji hovoří o koalici ANO a ODS, což je právě ta koalice, která je velmi pravděpodobná.
Ale je zde i další, mnohem pravděpodobnější.
Budeme-li počítat se stejnými politickými stranami, jaké jsou aktuálně ve Sněmovně – zhruba se stávajícími preferencemi – pak by to bylo velmi pravděpodobné.
Může samozřejmě dojít k nějakému překvapení, do parlamentních voleb nám přece jen zbývá ještě rok a půl. A do té doby se může stát cokoli.
To, že by byla koalice ANO a ODS nejpřirozenější, ostatně tvrdil – a to opakovaně – i sám Babiš, stačí si vzpomenout na předvolební vyjednávání v roce 2017.
Babiš v té době opakovaně vyzýval ODS, aby vstoupila do koalice. Tehdy však bylo ve žvanírně mnohem víc stran než nyní, takže nakonec vznikla koalice podle přání Berlína a Bruselu – tedy se socany, kterých však bylo příliš málo, takže vláda se nakonec musela opírat také o komunisty.
Ale zpět do současnosti – či spíše budoucnosti.
Po volbách na podzim 2025 vidím v případě, že se do Sněmovny dostanou stejné strany, jaké jsou tam nyní (jen v jiném poměru), dva možné scénáře:
Buď koalici ANO a ODS nebo ANO a KDU. Druhá zmíněná koalice už v minulosti existovala (ČSSD, ANO, KDU v letech 2013 – 2017), takže by byla možná dokonce pravděpodobnější než spojení ANO a ODS.
Pokud bude KDU opět vytažena do Sněmovny ve slepenci SPOLU a bude mít dostatek poslanců, pak předpokládám, že bude možná spíš právě tato partaj tou, která se s ANO spojí.
Současné predikce počítají s průzkumy samostatných stran, nicméně slepenec se nejspíš do příštích voleb nerozlepí, pak by byla koalice ANO a KDU prakticky jistá.
Voličům KDU totiž ANO nevadí tak moc jako voličům ODS – a zřejmě i voličům ANO by taková „staronová“ koalice příliš nevadila. Osobně tak očekávám spíše tuto koalici než ANO a ODS.
Ta by nastoupila až v případě, že by z nějakého důvodu nešel do voleb opět slepenec SPOLU, který je jediný schopen lidovce do Sněmovny vytáhnout.
A jak by sestavení takové koalice vypadalo? Pokud by šlo o ANO a KDU, zřejmě by to netrvalo až tak dlouho (max. 3 – 4 měsíce od voleb) a pak by vznikla uvedená koalice.
KDU by to svým voličům vysvětlila tak, že musí „zachránit demokracii,“ aby do koalice nevstoupila SPD. Hnutí ANO si – jak je patrné z mnoha vyjádření – chystá u svých voličů půdu pro podobnou koalici už nyní.
Pokud by se z jakýchkoli důvodů vydaly strany trojslepence SPOLU každá zvlášť – a lidovci by se tak do Sněmovny nedostali – pak by vznikla koalice ANO a ODS.
V takovém případě by trvalo sestavení vlády mnohem déle. Předpokládám, že vláda by se sestavila až tak někdy v létě 2026. Na oko by ANO jednalo s SPD – a ODS by opět přispěchala „zachránit demokracii.“
Pak by jí podobné spojení odpustili i voliči, kteří volí ODS zejména pro program „Antibabiš.“ Nejspíš by předtím, než by se partaje spojily,  proběhlo pár akcí v režii Milionu chlívků nebo jiné aktivistické neziskovky, vše podpořeno angažovanou uměleckou úderkou.
Vláda ANO a ODS tak pravděpodobně vznikne v případě, že ODS s sebou nepomůže ve „slepenci“ vytáhnout do PS i lidovce. Pokud je však vytáhne, vidím to spíš na koalici ANO a lidovců.
Ti byli  i v minulosti velmi „flexibilní,“ ať už byl jakýkoli režim či vláda. A jistě i nyní by ve jménu „záchrany demokracie“ (a samozřejmě především lukrativních koryt) relativně krátce po volbách vstoupili do vlády.
Absolutně nepočítám s koalicí ANO a SPD – a to ani v případě, že by tyto dvě partaje měly většinu. To předně nedovolí Brusel, konkrétně eurohujerská frakce, ve které je hnutí ANO.
Ta podobné koalice přísně zakazuje a už opakovaně zasáhla do sestavování vlád u svých členů (např. ve Švédsku, Holandsku, Portugalsku).
Myslet si, že tyto dvě strany někdy půjdou do koalice, tak může jen politicky negramotný člověk, který nemá přehled o celkové evropské politice, ve které mají všechny probruselské politické strany v podstatě totožné loutkovodiče.
Politika těchto stran je tak velmi předvídatelná.
Ostatně, také politici ANO dlouhodobě přiznávají, že podobná koalice by byla nepřípustná. V Bruselu existují jisté „červené čáry,“ jejichž překročení může příslušnou stranu stát například vyhazov z frakce.
Místem, kde se tvoří vlády, je v případě členských zemí EU výhradně Brusel, občas také Berlín. Navíc nezapomínejte na Aspen Institute, to je řídící místo pro všechny proglobalistické politické strany u nás, což jsou jak strany „pětidemolice,“ tak hnutí ANO.
Z Washingtonu ovládaný think tank si – podobně jako Brusel – velmi dobře hlídá své loutky, aby se příliš „neutrhly z řetězu.“
Aby u nás nevládla Berlínu a Bruselu oddaná vláda, pak by v ní musely být výhradně takové politické strany, které nejsou zatíženy Aspenem, WEF, Trilaterální komisí a jinými páníčky, v jejichž zájmech mají především konat.
To však v podstatě není možné, jak ostatně naznačuje každý další průzkum. Vždyť i průzkumy jsou zde od toho, aby nám napověděly, koho volit.
Ať už tedy dopadnou volby jakkoli, jedna ze stran stávajícího slepence nejspíš u koryta zůstane. S tím je třeba počítat, stejně jako s tím, že se celková politika nijak zásadně nezmění.
Za rok a půl mohou být samozřejmě politické preference poněkud odlišné než nyní, takže zhruba za rok případně svoje předpovědi upřesním.
Nyní si však za vším, co je výše, stojím – a aktuálně bych si dokonce na některou z uvedených koalic i vsadila.
Pokud se pak mezitím nestane něco zásadního (například to, že do Sněmovny vstoupí některá ze stran, které jsou nyní mimo PS), tak si za touto prognózou budu stát i za rok.
Ale to už by bylo na úplně jinou analýzu…Nejčtenější za týden