Další náhoda? Zemřel druhý whistleblower spojený s Boeingem
RSS

Další náhoda? Zemřel druhý whistleblower spojený s Boeingem


Informátor společnosti Spirit AeroSystems, dodavatele společnosti Boeing, zemřel v úterý ráno po boji s „náhlou, rychle se šířící infekcí“, informoval deník Seattle Times.

Pětačtyřicetiletý Joshua Dean, bývalý strojní inženýr a auditor kvality z Wichity v Kansasu, tvrdil, že vedení společnosti Spirit ignorovalo výrobní vady letounů 737 MAX, včetně ‚mechaniků, kteří nesprávně vyvrtali otvory v zadní tlakové přepážce letounu MAX‘. Když na to upozornil vedení, prý se s tím nic nedělo. Proto podal stížnost na bezpečnost u FAA – a uvedl, že ho společnost Spirit využila jako obětního beránka, zatímco agentuře o závadách lhala.„Poté, co jsem byl propuštěn, společnost Spirit AeroSystems [zpočátku] neudělala nic, aby informovala FAA a veřejnost“ ohledně závad přepážek, uvedl Dean ve své stížnosti.V listopadu FAA v dopise Deanovi naznačila, že jeho tvrzení jsou oprávněná, a napsala: „Šetřením bylo zjištěno, že vaše tvrzení byla náležitě řešena v rámci bezpečnostního programu schváleného FAA,“ a dodala: „Vzhledem k ustanovením těchto programů o ochraně osobních údajů však nelze zveřejnit konkrétní podrobnosti.“
„Pokud se něco stane, není to sebevražda.“ Předpověď svědka Boeingu před smrtí

Dean rovněž podal výpověď v rámci žaloby akcionářů společnosti Spirit.
Žaloba akcionářů, v níž se tvrdí, že vedení společnosti Spirit zatajilo informace o závadách v kvalitě a poškodilo akcionáře, byla podána v prosinci. Na podporu žaloby poskytl Dean výpověď, v níž podrobně popsal svá tvrzení.Poté, co se v lednu utrhl panel z letadla Boeing 737 MAX, což přineslo novou pozornost k nedostatkům v kvalitě ve společnosti Spirit, jeden z Deanových bývalých kolegů ze společnosti Spirit potvrdil některá Deanova tvrzení.
Seattle Times
Podle zprávy byl Dean v dobrém zdravotním stavu a „vyznačoval se zdravým životním stylem“.
Boeing 757-200 nouzově přistál, po rozpadnutí jedno z křídel

Podle jeho tety Carol Parsonsové, která uvedla, že se mu udělalo špatně a odjel do nemocnice kvůli dýchacím potížím, byl dva týdny v kritickém stavu. Byl intubován, poté se u něj objevil zápal plic a následně MRSA, závažná bakteriální infekce.
Jeho stav se rychle zhoršoval a byl letecky převezen z Wichity do nemocnice v Oklahoma City, uvedla Parsonsová. Tam byl napojen na přístroj ECMO, který zajišťuje cirkulaci a okysličování krve pacienta mimo tělo a přebírá funkci srdce a plic, když pacientovy orgány nefungují samy. -Seattle Times
Lékaři zvažovali amputaci obou rukou a obou nohou.„To, čím si prošel, bylo brutální,“ řekl Parsons. „Srdcervoucí.“
Whistleblower společnosti Boeing, nalezen mrtvý poté, co svědčil

Dean byl propuštěn v dubnu 2023, načež podal stížnost na ministerstvo práce a tvrdil, že byl propuštěn jako odplata za to, že to oznámil.Zastupovala ho právnická firma z Jižní Karolíny, která zastupovala whistleblowera společnosti Boeing Johna „Mitche“ Barnetta, který byl v březnu nalezen mrtvý při „zjevné sebevraždě“ v Charlestonu.Barnett byl právě uprostřed výpovědi, která naznačovala, že se mu společnost Boeing mstila za stížnosti týkající se problémů s kvalitou, když byl nalezen mrtvý po střelném zranění .
Úřad koronera okresu Charleston oznámil, že Barnett zemřel „na následky střelného zranění, které si způsobil sám“. Téměř po dvou měsících policejní vyšetřování jeho smrti stále pokračuje.
Seattle Times

Boeing 747 začal hořet po problému s motorem

„Whistlebloweři je zapotřebí. V zájmu společnosti upozorňují na nepravosti a korupci. Postavit se proti tomu vyžaduje velkou odvahu ,“ řekl Brian Knowles, jeden z Deanových právníků. „Je to složitá situace. Naše myšlenky jsou nyní s Johnovou a Joshovou rodinou.“V březnu se hovořilo o tom, že Boeing jedná o koupi společnosti Spirit, protože obě společnosti se dostaly pod rostoucí tlak ze strany zákazníků leteckých společností a federálních regulačních orgánů, aby odstranily problémy s kvalitou po incidentu z 5. ledna, kdy na letadle 737 MAX 9 praskla za letu zátka dveří.
Alaska Airlines flight #AS1282 , a Boeing 737 MAX 9, experienced a rapid decompression after the loss of a large panel that included an emergency exit door on the left side of the plane. The flight made a safe return to Portland (PDX). pic.twitter.com/KH4gs0X4o6 — Aviation Safety Network (ASN) (@AviationSafety) January 6, 2024
O čtyři dny později zjistila společnost United Airlines po mimořádné kontrole „uvolněné šrouby“ na dveřích letounu 737 MAX.Zdroj: seattletimes.com
Článek Další náhoda? Zemřel druhý whistleblower spojený s Boeingem se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden