Plovoucí ruská ropná základna u Řecka, která i přes sankce zásobuje také Evropu, se náhle přesouvá na jih
RSS

Plovoucí ruská ropná základna u Řecka, která i přes sankce zásobuje také Evropu, se náhle přesouvá na jih


Po uvalení protiruských sankcí před dvěma lety se hodně hovořilo o tom, že ruská ropa teče do Evropy zprostředkovaně například přes Indii nebo Maroko. Tedy jde o tutéž ropu, pouze s přirážkou za prodej přes prostředníka, který ji již prodává „ideologicky očištěnou.“
EU tak neustále vyvolává dojem, že sankce (ničící hlavně evropskou ekonomiku) fungují a veškerá ropa na evropském území pochází z USA či arabských zdrojů.
Nyní se ukázalo, že po celou dobu zásobuje evropské přístavy levnou ropou také ruská ropná základna, která se dosud nacházela u Řecka, nicméně náhle zmizela – a nikdo neví kam a hlavně proč.
Po jejím záhadném zmizení se však nyní ukazuje, že sice většina ropy šla sice skutečně na mimoevropské trhy, ale nemalá část končila i v zemích EU…
Obchodníci a lodní společnosti zajistili tok milionů barelů ruské ropy a ropných produktů po celém světě navzdory sankcím Evropské unie proti Moskvě za její „speciální operaci“ na Ukrajině.
Jednou z metod, jak zajistit tok, je výměna nákladu na moři, známá mezi obchodníky jako překládka z lodi na loď nebo STS.
Jedno z nejžhavějších míst pro přepravu ruské ropy a surových produktů bylo v řeckém Lakónském zálivu, zálivu na jihovýchodě Peloponésu. Nyní výzkumná společnost  TankerTrackers uvádí, že ruské transfery ropy tento týden oblast „zcela vyklidily.“
„Z Lakonského zálivu v Řecku, který sloužil jako překladiště ruské ropy,  z neznámých důvodů zcela zmizely hlavní ruské tankery. Došlo k tomu odpoledne 1.5.2024. Přesuny STS se nyní odehrávají přímo na jih od zálivu,“ napsal TankerTrackers na X.
Na videu můžete vidět do té doby čilý provoz v místě překladiště ropy – a náhlé přesuny tankerů:

For reasons unknown, the Laconian Gulf in Greece, used as a transshipment point for Russian oil; was completely vacated of major tankers on the afternoon of 2024-05-01. The STS transfers are now taking place directly south of the gulf. Maritime data by @MarineTraffic , a @Kpler … pic.twitter.com/9WUPircXTi
— TankerTrackers.com, Inc. (@TankerTrackers) May 3, 2024


Ruské transfery z Lakónského zálivu skončily převážně tisíce kilometrů daleko v Asii. Podle Černomořské skupiny však část z nich skončila v evropských přístavech kvůli špatnému řízení sankcí ze strany Bruselu:
„68 % ropy bylo dopraveno do Lakonského zálivu v Řecku k překládce, zatímco zbytek byl přímo exportován do přístavů EU uprostřed špatného řízení sankcí,“ napsal výzkumník  Bohdan Ben  ve své poznámce.
Zde můžete jasně vidět, které evropské přístavy dosud ruskou ropu z tankerů v Lakonském zálivu přijímaly. Jde především o Itálii, Španělsko, Nizozemsko a Řecko, ale něco málo se dostalo i do Chorvatska, Slovinska a Polska:

TankerTrackers poukázal na to, že přesuny STS v Lakónském zálivu se přesunuly právě na jih. Firma použila námořní data z Marine Traffic a satelitní snímky od společnosti Kpler.
Bloomberg poznamenává, že převody ruské ropy STS by se mohly přesunout do Rudého moře:

Existují i další známky změny v tom, jak se ruská ropa pohybuje. Jeden tanker také minulý měsíc přeložil náklad ropy na jiné plavidlo v Rudém moři. Panta Rei 1 přeložila svůj náklad na loď Odysseus, která pak přepravila její zásilku do Indie.
To je vůbec první změna pozorovaná v tomto místě v datech o sledování lodí, které sestavila agentura Bloomberg.

Je evidentní, že navzdory západním sankcím vůči Moskvě ruská ropa a ropné produkty nadále cirkulují po celém světě. Záhadou je, proč ten náhlý odklon od oblasti Lakónského zálivu, kde nyní nezůstala jediná loď?Nejčtenější za týden