Poté, co za záhadných okolností zemřeli dva korunní svědci proti Boeingu, se nyní přihlásilo dalších deset
RSS

Poté, co za záhadných okolností zemřeli dva korunní svědci proti Boeingu, se nyní přihlásilo dalších deset


Kauza kolem letadel Boeing se vyvíjí jako by šlo o scénář nějakého thrilleru, neboť již dva svědci (oba viz titulní obr.), kteří byli ochotni vypovídat o záměrném šlendriánu firmy, jejíž vedení si je údajně dlouhodobě vědomo, že Boeing produkuje zmetky, za záhadných okolností zemřeli krátce předtím, než měli podat svědectví.
V obou případech byla smrt příliš podezřelá, takže právníci mrtvých svědků si již vyžádali důkladné vyšetřování. Pokud tím však chtěl někdo odradit další případné svědky, má zřejmě smůlu.
Záhy po smrti obou bývalých zaměstnanců Boeingu, kteří byli odhodláni svědčit, se totiž přihlásilo hned deset dalších svědků. A zbavit se deseti svědků už jistě nebude tak jednoduché…
Letecký gigant Boeing čelí rostoucímu počtu informátorů, kteří přicházejí s obavami o bezpečnost po nedávném úmrtí dvou předchozích informátorů, uvedl  New York Post .
První informátor, John Barnett, 62letý bývalý manažer kontroly kvality Boeingu,  byl nalezen mrtvý v březnu po údajné sebevraždě. Barnett byl uprostřed výpovědí a tvrdil, že se mu Boeing mstil za stížnosti na nedostatky v kvalitě.
Barnett byl nalezen ve svém autě „se střelným zraněním hlavy.“ Dopis na rozloučenou byl údajně nalezen vedle informátora Boeingu Johna Barnetta. Jeho právníci však zpochybňují , zda si vzal život sám.
Jen několik týdnů předtím, než byl nalezen mrtvý, své známé řekl, že pokud ho najdou mrtvého, nebude to sebevražda. Jasně dal najevo, že si život nehodlá vzít.Podle  deníku New York Post policie důkladně vyčistila vnitřek vozidla Johna Barnetta, což je neobvyklý krok při vyšetřování sebevraždy. Podle deníku The Post také hoteloví pracovníci, kteří viděli Barnetta noc předtím, než spáchal sebevraždu, říkají, že se zdál být naprosto v pořádku.
Barnettovi právníci žádají důkladné vyšetřování, protože nevěří, že spáchal sebevraždu.
„John byl uprostřed výpovědi ve svém případu informátora, který se konečně blížil ke konci,“ uvedli Barnettovi právníci. „Byl ve velmi dobré náladě a opravdu se těšil na to, až bude mít tuto fázi svého života za sebou a půjde dál.“
O necelé dva měsíce později zemřel  ve věku 45 let po náhlé a těžké nemoci druhý informátor spojený s Boeingem, Joshua Dean. Dean, bývalý auditor kvality u dodavatele Boeingu Spirit AeroSystems, byl jedním z prvních, kdo upozornil na potenciálně nebezpečné výrobní vady letadel 737 Max.
Podle zpráv  deníku Seattle Times  Dean podlehl rychle se šířící infekci, která vedla k mnoha komplikacím a ukončila jeho život ve věku 45 let. Dean, obyvatel Wichity v Kansasu, kde sídlí společnost Spirit AeroSystems, se dříve těšil dobrému zdraví a byl známý svým zdravým životním stylem.
Oba právníci náhle zemřelých svědků, Robert Turkewitz a Brian Knowles, tlačí na hloubkové vyšetření jejich smrti.
„Je to absolutní tragédie, když informátor zemře za podezřelých okolností,“ uvedl Turkewitz.
Minulý měsíc před Senátem svědčili inženýr kvality Sam Salehpour, Ed Pierson, výkonný ředitel Nadace pro bezpečnost letectví a bývalý inženýr Boeingu, Joe Jacobsen, letecký inženýr, technický poradce Nadace pro bezpečnost letectví a bývalý inženýr FAA, spolu s Shawnem Pruchnickim, Ph.D., odborným asistentem pro inženýrství integrovaných systémů na Ohio State University.
Jeden z informátorů, inženýr Boeingu Sam Salehpour,  vypověděl před Kongresem , že čelil „fyzickým hrozbám“ ze strany svého šéfa poté, co vyjádřil obavy ohledně strukturálních problémů s Boeingem 787 Dreamliner.
„Analyzoval jsem vlastní data Boeingu, abych dospěl k závěru, že společnost používá výrobní zkratky v programu 787, které mohou výrazně snížit bezpečnost letadel a jejich životní cyklus,“ řekl Salehpour během slyšení.
„Od roku 2013 se v programu Boeingu 787 vyskytly vážné problémy, které nedokázaly řádně zaplnit tisíce mezer v montáži trupu na hlavních kloubech.“
Další informátor, bývalý inženýr Boeingu a vyšší manažer Pierson, tvrdil, že ve společnosti došlo ke „kriminálnímu ututlávání“,  a tvrdil, že záznamy týkající se incidentu s vyhozením dveří v letadle 737 Max ve skutečnosti existují, což je v rozporu s tvrzením Boeingu.
„Záznamy skutečně existují. Vím to, protože jsem je osobně předal FBI,“ řekl Pierson během slyšení a dodal: „Posledních pár měsíců se mluvilo o tom, že neexistují žádné záznamy, a tak to samozřejmě není. Jsou k dispozici již několik měsíců.“
Nyní se zdá, že nejméně 10 dalších informátorů vystoupilo s obavami o bezpečnost letadel Boeingu.
Informátoři vykreslili znepokojivý obraz Boeingu a tvrdili, že společnost upřednostňovala zisky před bezpečností, ignorovala problémy a mstila se zaměstnancům, kteří se ozvali.
Právníci obou mužů doufají, že jejich smrt nevyděsí nejméně 10 dalších informátorů, kteří chtějí, aby společnost objasnila své jednání.
Brian Knowles, právník z Charlestonu v Jižní Karolíně, který zastupoval Barnetta i Deana, doufá, že jejich smrt nebyla zbytečná.Nejčtenější za týden