Válka proti hotovosti: Kdo za ní stojí a proč to dělá?
RSS

Válka proti hotovosti: Kdo za ní stojí a proč to dělá?


Zavádění digitálních identit a programovatelných digitálních měn centrální banky (CBDC) má za cíl potlačení hotovosti a postupně její úplný zánik. Lze očekávat, že k úplnému zrušení hotovosti dojde teprve poté, kdy bude rozšířena CBDC ve větší míře, což může být během pár let.
Vždyť 98% zemí světa již zavádí CBDC nebo ji přinejmenším testuje. Ovšem digitální měna nemůže fungovat bez ID, která je pro změnu propojitelná nejen s CBDC, ale také se systémem sociálních kreditů.
O zrušení hotovosti se hovoří už poměrně dlouho, ale až nyní k tomu zřejmě nazrála vhodná doba.
K bezhotovostní společnosti se zřejmě přistoupí tehdy, kdy k tomu budou ideální podmínky, což by mohlo nastat, až bude vyvolána nějaká globální událost v podobném stylu jako byla nedávná plandemie.
Hotovost je velmi efektivní pro malé transakce. Hotovostní transakce jsou okamžité, flexibilní a anonymní. Hotovost nepotřebuje heslo a nemůže být hacknuta. Užitečnost hotovosti nezávisí na technologii, která by se mohla porouchat – a někdy se to stane a způsobí obrovské problémy.
Tvrdí, že výhodou odstranění hotovosti a přechodu na digitální ekonomiku je boj proti kriminalitě. Hotovost však není až tak vhodná pro nezákonné transakce. Pro zločince má výhodu jen v malém měřítku. U velkého množství nezákonných transakcí musíte přejít na digitální transakce.
Ideálním médiem pro nelegální obchod s drogami v roce 2014 byly například – věřte nebo ne –  dárkové žetony Amazonu . V poslední době  používají osoby, které perou špinavé peníze, stránky s online hazardními hrami,  aby zamaskovaly své pochybné finanční prostředky.
Hotovost na druhé straně umožnila odhalení zločinů. V neposlední řadě proto, že na rozdíl od digitálních, hotovost vyžaduje transakci tváří v tvář. V roce 2021 byl v Kanadě dopaden  zločinecký kruh pokoušející se prát špinavé peníze,  když se pokoušeli uložit velké množství hotovosti do banky.
Proč se nás tedy snaží přesunout do bezhotovostní společnosti? A kdo jsou „oni“?
Návrhy na zrušení hotovosti poprvé předložil Kenneth S. Rogoff v roce 1998. Následně je dále rozvinuli další ekonomové a také sám Rogoff.
Mezi hlavní výhody takzvané války o hotovost patří, že by pomohla v boji proti zločinu a poskytla by centrálním bankám další prostor pro manévrování měnové politiky. Politiku prosazuje aliance velkých digitálních platebních firem, kontrolních ideologů a centrálních bank.
Velké společnosti zabývající se digitálními platbami propagují válku proti hotovosti z komerčních důvodů : chtějí eliminovat konkurenta, aby mohly zvýšit poplatky, které si účtují za digitální transakce. Mají také prospěch ze shromažďování údajů o našich výdajových zvyklostech, údajů, které nelze získat, pokud platíme v hotovosti.
Druhá skupina prosazující konec hotovosti tak činí v rámci agendy zvyšování státní kontroly. Tvrdí, že hotovost by měla být zrušena, protože ji používají „zlí hoši“ – praní špinavých peněz, pašeráci drog a teroristé.
Ano, padouši používají hotovost, ale my ostatní také. Pokud bychom měli zrušit hotovost, protože ji používají padouši, pak stejný argument platí pro všechno ostatní, co používají, včetně digitálních peněz, které jsou více využívány k trestné činnosti než samotná hotovost.
Třetí skupinou prosazující zrušení hotovosti jsou centrální bankéři. Jak úrokové sazby klesaly, centrální banky viděly, že jejich schopnost dále snižovat úrokové sazby je silně omezena. Zrušení hotovosti by jim umožnilo překonat toto omezení a umožnilo by jim tlačit úrokové sazby hluboko do záporných hodnot ve snaze stimulovat ekonomiku.
Jde o to, že pokud by se centrální banky pokusily zavést politiku záporných sazeb, aniž by nejprve zrušily hotovost, pak by lidé přešli ve velkém na hotovost, aby jejich úsilí zmařili. Hotovost tedy musí být zrušena, aby byli lidé donuceni k aktivům se zápornou sazbou.
Používání hotovosti poskytuje důležité výhody, které digitální peníze nemají. To, že by nás válka o hotovost připravila o tyto výhody, je však ten nejmenší problém.
Hrozí také, že podkope naše soukromí tím, že umožní sledování všech našich výdajů. Jakmile vláda všechny donutí používat elektronickou měnu, kterou může kontrolovat, může také kontrolovat, jak ji utrácíme.
Vláda pak má moc kontrolovat všechno. Může identifikovat a blokovat platby jednotlivcům nebo organizacím nebo od nich, které neschvaluje.
Kontrola plateb by byla absolutní a vláda by mohla tuto kontrolu použít k tomu, aby šla po svých nepřátelích – skutečných nebo domnělých na tom nezáleží – a zničila je tím, že by je připravila o jejich obživu.
Každý, kdo se dostal na špatnou stranu úřadů – političtí oponenti, udavači, údajní zločinci, kdokoli – pak může být podroben „zrušení“ a může zmizet pouhým zablokováním přístupu k jeho bankovním účtům.
Vláda ovládaná zdravotními fanatiky by nás pak mohla donutit řídit se personalizovanými zdravotními „doporučeními“ určenými nejnovějšími zdravotními výstřelky.
Vláda ovládaná enviromentálními fanatiky by nás mohla donutit „zachránit planetu“ podle diktátu nejnovějšího ekologického módu. Vláda ovládaná náboženskými fanatiky by nám mohla zabránit zapojit se do činností, které neodpovídají prosazované víře. Možnosti jsou nekonečné.
Můžete říci, že vlády by takto nejednaly. Vlády však již touto cestou značně pokročily.
Kromě velmi skutečných obav ohledně úplné vládní kontroly a zničení našich občanských svobod hrozí, že zrušení hotovosti podkope naše soukromí, vyvlastní velké množství legálně nabytého bohatství, vystaví nás všechny rizikům chybných digitálních systémů a umožní centrálním bankám zahájit nebezpečnou politiku záporných úrokových sazeb.Nejčtenější za týden