Ukrajincům, kteří budou nahrávat a na sociálních sítích zveřejňovat nucené odvody, hrozí uvěznění
RSS

Ukrajincům, kteří budou nahrávat a na sociálních sítích zveřejňovat nucené odvody, hrozí uvěznění


Jistě jste už viděli bezpočet videí z nucených náborů dalších a dalších mužů, kteří jsou záhy využiti jako potrava pro děla. Tyto záběry mnohdy ukazují, jak jsou muži odváděni násilím a z jakýchkoli míst: z ulice, z domova, z různých sportovních a zábavních podniků – jednoduše z jakéhokoli místa, kde lze nějaké muže najít.
Na záznamech bylo vidět, že odvádí i muže vyššího než stanoveného věku či naopak velmi mladé chlapce. Objevily se dokonce i záběry s mentálně postiženými.
Snaha o zajištění dalších vojáků do mlýnku na maso je stále zoufalejší a lze si živě představit, že i „lovy“ nových vojáků jsou stále dramatičtější.
Ukrajinské úřady nyní vyhrožují až osmi lety vězení každému, kdo bude natáčet mnohdy násilné odvody nebo sdílet informace o práci náborářů během probíhající mobilizace. Kyjev nedávno zahájil novou vlnu mobilizace, aby nahradil ztráty na bojišti, které Moskva jen v letošním roce odhaduje na více než 110 000.
Na západní Ukrajině, konkrétně v Chmelnické oblasti, úřady varují před vážnými důsledky „pro ty, kteří dokumentují práci náborářů během probíhající mobilizace.“ Podle ukrajinských zákonů může ten, kdo bude násilné odvody natáčet, skončit až na osm let ve vězení.
„Sdílení informací na sociálních sítích a messengerových skupinách o umístění a pohybu náborářů z Chmelnické oblasti při doručování zpráv občanům způsobilým k odvodu, vede ke zveřejnění průběhu a metod odvodů,“ uvedla v pondělí tisková služba náborového střediska na Facebooku.
Na pozadí je probíhající mobilizace, kterou nedávno zahájil Kyjev, aby kompenzoval ztráty na bojišti. Ztráty, které Moskva jen v roce 2024 odhaduje na více než 110 000 vojáků.

When mobilization goes horribly wrong, as in this scene from Odesa, Ukraine.
After moments of actively pushing the man into the van, Ukrainian recruiters eventually gave up and decided to let the problematic candidate go.
What happened to the proud Ukrainians? pic.twitter.com/n8uhFQP6FY
— Combat_Crusader (@Combat_Crusader) April 29, 2024


 
Kampaň, jejímž cílem je doplnit ukrajinské vojenské řady, nyní naráží na odpor těch, kteří se snaží vyhnout odvodu. Metody, jak uniknout často agresivní mobilizaci, zahrnují sdílení informací o pohybu náborářů a zveřejnění průběhu odvodů na sociálních sítích a v aplikacích pro zasílání zpráv.
Náborová kancelář Chmelnické oblasti varuje, že takové akce riskují vážné následky podle nových zákonů, které „zakazují zasahování do vojenských záležitostí a oficiálních vojenských aktivit během stanného práva.“
Nedávné změny mobilizačních pravidel, které podepsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, snížily věk pro odvod na 25 let a zautomatizovaly registraci a odesílání předvolání.
Zákon také umožňuje, aby Ukrajinci s asymptomatickým HIV, hepatitidou, pomalu postupující rakovinou, tuberkulózou a duševním onemocněním byli povoláni k vojenské službě v ozbrojených silách.
Zdá se však, že zákon nezabránil nárůstu exodu těch, kteří doufají, že se vyhnou vojenské službě. Mnozí se nyní pokoušejí uprchnout do sousedních zemí, jako je Maďarsko a Rumunsko, což vedlo k nebezpečným pokusům o překročení hranic.
Ukrajinská pohraniční služba uvádí, že každý den zastaví 120-150 lidí při pokusu o opuštění země.
Aby se vyhnuli branné povinnosti, uchylují se k drastickým opatřením, jako je převlékání se za ženy, aby se pokusili uniknout. Při jednom takovém incidentu byl nedávno zadržen ukrajinskou pohraniční službou muž, který se snažil uprchnout do Maďarska převlečený za ženu.
V jiném případě se šest mužů pokusilo přeplavat řeku Tisu do Rumunska, přičemž čtyři z nich se utopili.

Ukrajinské úřady jsou i nadále pod tlakem konfliktu, který trvá již více než dva roky. To vytváří zvýšený tlak na Kyjev kontrolovaný NATO, který se nyní snaží zvládnout mobilizaci včetně jejích důsledků pro obyvatelstvo.
K uvedenému už jen dodávám, že příkladem by měli jít všichni váleční štváči z Evropy i USA, kteří tak rádi posílají na Ukrajinu zbraně, aby tak umožnili pokračující likvidaci celé mužské populace Ukrajiny.
Měli by sami nastoupit do prvních linií, vždyť i jejich idol Zelenský řekl, že každý další voják je potřeba, včetně zahraničních žoldáků, kteří jsou na Ukrajině také vítáni.Nejčtenější za týden