EU chystá směrnici, podle které by se měla odpadní voda čistit a využívat jako voda pitná
RSS

EU chystá směrnici, podle které by se měla odpadní voda čistit a využívat jako voda pitná


Jde samozřejmě o součást klimatické politiky EU. Studie, která navrhuje, jak by mělo takové čištění odpadních vod na vodu pitnou vypadat, již proběhla ve Švédsku, kde se však zatím odpadní vody k pití nepoužívají.
Nicméně pokud se v EU tato směrnice prosadí, za pár let bude – zejména v suchých a horkých létech – pít odpadní vodu většina obyvatel zemí EU. K čištění by pak měla být využívána tatáž metoda, kterou již otestovali ve Švédsku…
Pitná voda se v současné době čerpá z podzemních vod, jezer a potoků, ale během suchých let hrozí, že prameny dojdou.
Podle nové studie by čištění odpadních vod mělo být jednoduchým procesem a v budoucnu by mohlo být využito pro pitnou vodu. EU zároveň brzy přijde s novou směrnicí na podporu opětovného využívání odpadních vod.
Odpadní vody se v současné době čistí pouze do té míry, do jaké chrání prostředí, do kterého jsou vypouštěny, jako je moře, jezera nebo řeky. Pokud se však dále čistí, lze je použít i jako pitnou vodu.
„Ve skutečnosti je odsolování mořské vody mnohem dražší varianta, protože ionty soli jsou tak malé a obtížně se filtrují. Molekuly v odpadních vodách jsou větší. Proto je důležité začít vnímat odpadní vodu jako zdroj ,“ říká  Maria Takman, která nedávno obhájila svou diplomovou práci v oboru vodovodní a odpadní inženýrství na Fakultě inženýrství Univerzity v Lundu.
V sušších zemích se někdy odpadní vody čistí i k pitným účelům, ale podle Takmanové jsou znalosti o tom, jak to lze provádět nejefektivněji, omezené.
V souvislosti s údajnou změnou klimatu EU brzy přijde s novou směrnicí na podporu opětovného využívání odpadních vod.
Dnešní technologie výroby pitné vody, reverzní osmóza, je podle Marie Takmanové nákladný a energeticky náročný proces. Nyní společně se společností Österlen VA vyhodnotila výrazně levnější metodu, kdy se odpadní voda nejprve vyčistí membránovým bioreaktorem a poté granulovaným aktivním uhlím.
V posledním kroku je voda dezinfikována ultrafialovým světlem. Výsledek je popisován jako překonání očekávání.
„Ve dvou vědeckých publikacích jsem analyzovala, co zbylo ze stovek chemikálií a mikroorganismů, jako jsou léčiva, kovy a bakterie. Moje výsledky ukazují, že jsme odstranili téměř všechny škodlivé látky, které jsme analyzovali. Jednoduše řečeno, aktivní uhlí odstraňuje chemikálie, zatímco UV světlo neutralizuje mikroby.
Ukazuje se, že čistírna, která je určena pouze k čištění odpadních vod, by mohla skutečně splnit všechny limitní hodnoty pro kvalitu pitné vody pomocí relativně jednoduchého doplňkového procesu.“
Maria Takman a Österlen VA nyní doufají, že vyčištěná odpadní voda bude moci být v prvním kroku využita pro vodní nádrž, odkud budou moci cisterny vozit vodu do parků nebo na pole.Nejčtenější za týden