FPÖ na předvolebním plakátu propaguje mír, Ukrajinci zuří
RSS

FPÖ na předvolebním plakátu propaguje mír, Ukrajinci zuří


Rakouští Svobodní (FPÖ) jsou jedinou parlamentní stranou, která má trvale zcela jiný pohled na válku na Ukrajině než zbytek rakouských parlamentních stran.
Protože navíc strana, která patří v EU do „nebezpečné“ frakce ID, v preferencích jasně vede, v poslední době jsou proti ní – podobně jako proti německé AfD – často pořádány štvavé kampaně.
Tentokrát se k této kampani připojují dokonce i z Ukrajiny…
Volební plakát FPÖ (viz titulek) vyvolává pobouření v Zelenského vládě v Kyjevě. Postavit se proti válce a za mír je považováno za „nemorální a nechutné.“
FPÖ na svém volebním plakátu kritizuje předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou za pokračující válečné štvaní v ukrajinském konfliktu. Ukrajinský velvyslanec pak intervenoval na ministerstvu zahraničí nevhodnou volbou slov.
Jak uvádí televize Puls24 s odvoláním na ukrajinskou zpravodajskou agenturu Ukrinform, ukrajinské velvyslanectví ve Vídni zaslalo 1. května ministerstvu zahraničí nótu, v níž byla FPÖ obviněna z „manipulativního překrucování důvodu a povahy ruské útočné války.“
Jednalo se o volební plakát strany, v jehož středu je vyobrazena předsedkyně Evropské komise společně s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským spolu s tanky a vrtulníky.
„To je mimo jiné výsměch a urážka ukrajinského lidu a vytváří základ pro ospravedlnění válečných zločinů spáchaných Rusy na Ukrajině,“ cituje Ukrinform v dopisu. „Pokusy ospravedlnit ruskou agresi jsou naprosto nemorální a nechutné,“ uvádí se dále.
„Jakmile vešel ve známost manipulativní obsah plakátu FPÖ, ukrajinský velvyslanec jej ostře kritizoval,“ uvedla agentura.
Mluvčí ministerstva zahraničních věcí včera, ve středu, na žádost tiskové agentury APA potvrdil, že nóta byla úřadem přijata a byla projednána 6. května v rámci pravidelných schůzek generálního tajemníka s ukrajinským velvyslancem.
Tolik zpráva z Rakouska. Lze předpokládat, že vadí zejména nápis vlevo nahoře, který v překladu znamená „válečné štváčství.“
Velkým je pak dole uvedeno: Zastavme EU šílenství! Mimo válečného štváčství se tam také uvádí azylová krize, covidový chaos a eko-komunismus (tím je myšlen Green Deal).
S tímto programem FPÖ ve volbách do EU jasně vede a je možné, že i tento předvolební plakát bude zneužit k další antikampani ve snaze srazit straně preference…Nejčtenější za týden