Pomáhat lidem? Pomáhat jim? Kdo to kdy viděl?
RSS

Pomáhat lidem? Pomáhat jim? Kdo to kdy viděl?ŠTĚPÁN CHÁB
Přišel za mnou synáček. Už ve dveřích ho vítám slovy – copa, dítě očistce. S takovým oslovením jsem na něj vyrukoval poté, co jsem trávil čerstvě dočtené články z iDnes i Novinek. Oba spojovalo jedno téma. Zubaři. Na Novinkách psali, že Frýdek-Místek láká zubaře. Dá jim prý dva miliony, když přijedou. Na iDnes se zase rozhovořili zástupci Komory zubních techniků i samotní technici. Tam zaznělo, že klapačky už k mání nebudou, natož na pojišťovnu, navíc nebudou ani samotní technici, protože evropská legislativa na ně dopadá tak, že ti starší, kteří ještě klapačky podle otisku dělají, prostě zabalí svou praxi a půjdou do důchodu.
Na to se mi nabalil článek Lidovek, kde ministr Válek blouzní o nějakých centrech prevence. Ocituju Lidovky, protože mluvit o utopii, to se nikdy neochodí: „Prohlídka tam bude připomínat velkou technickou kontrolu vozu v autoservisu. Zahrnovat bude nejenom měření tlaku a rozbor krve, ale také všechny předepsané screeningy na odhalení rakoviny. Zdravotníci tam pacienta rovněž naočkují a pomohou mu od závislosti na cigaretách či alkoholu. Podpoří ho i při hubnutí,“ stojí v článku na serveru Lidovky. Zdravotnictví nebude, tak je lepší řešit jen tu prevenci. Takže české zdravotnictví, doposud špičkové, redukujeme na – jezte zdravě, nekuřte, hýbejte se a pracujte s láskou k daním i zdravotním a sociálním odvodům, které se budou ruku v ruce jen a jen zvyšovat.

V článku o zubních technicích se ta komedie českého zdravotnictví projevila nádherně. Zase se pustím do citování, protože tohle nejde obejít a zamluvit. „Zatím prodáváme naši nejdražší korunku ze zirkonu potaženého keramikou všem lékařům za 2 200 korun. Zdražíme ji asi o 300 korun. Kolik zaplatí pacienti, nevím. Někteří lékaři si k naší ceně přidávají marži od 200 do 400 procent, ale jeden skoro tisíc procent. Pacientům účtuje přes 20 tisíc,“ vylíčil pro iDnes zubní technik, který si přál zůstat v anonymitě, protože by na něj mohl zakleknout stát se svou kontrolou. Případně onen tisíciprocentní magnát od vrtačky.

Zubaři, chuděry sedřené a chudobné, kteří vše dělají z čisté lásky k bližnímu, si na jedné korunce berou skromné šmuclerovné ve výši 200 až 400 procent. Jeden dokonce 1000 procent. N o já to v podstatě chápu. Hned jsem synáčka vybavil svou AKUvrtačkou a pravil mu – jdi, synu, jdi a cvič si své budoucí povolání. Za jednoho pacienta dovolená na Maledivách. Budeš mít dobrý život. Ale synáček pohrdl mou dobrou radou do života. Masarykovsky se zahleděl do budoucnosti a pravil s vizionářským svitem v oku – ne, nebudu takové lichvářské prase, když, tak bych lidem chtěl pomáhat, ne je okrádat.
Och, ta dětská naivita. Pomáhat lidem. Pomáhat jim. Kdo to kdy viděl. Nechce mezi šlechtu, už teď je v něm zakódovaná taková ta přirozená levicovost toho, že tu, ke všem lichvářským čertům, nejsme proto, abychom se navzájem nemravně okrádali, ale abychom si udržitelně pomáhali. To znamená, že zubař má tolik, aby spokojeně žil, a pacient platí tolik, aby si na nové zuby nemusel, ke všem čertům lichvářskejm, brát zapráskanou hypotéku.
Synáčku, synáčku, špatně jsi to pochopil. Špatně. Svět je a musí být postavený na tom, aby se zubař vyvažoval zlatem, šmuclerovsky abychom si ho upláceli a dávali mu první poslední. A víš co, synáčku nešťastný, do očistce České republiky zrozený, celá naše společnost pracuje na tomhle a jenom na tomhle principu. Odřít, okrást, zneužit, využít… a pak odkopnout.
Nemusela by, kdyby… kdyby bylo víc takových, co řeknou – ne, nebudu takové lichvářské prase, když, tak bych lidem chtěl pomáhat, ne je okrádat.
A tak hezky s Válkem na prevenci. Běhat po kopcích, to nic a nikoho nestojí. A brzy se šmuclerovským nadšením a pod vedením krvesajné TOP 09 do amerického zdravotnictví, kde je chudý ten poslední z nejposlednějších.


Štěpán Cháb, Krajské listyThe post Pomáhat lidem? Pomáhat jim? Kdo to kdy viděl? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden