Autá Tesla majú množstvo kamier a fotky z domov, garáži zákaznikov si zamestnanci Tesly šírili medzi sebou
RSS

Autá Tesla majú množstvo kamier a fotky z domov, garáži zákaznikov si zamestnanci Tesly šírili medzi sebou


Tesla je známa tým, že má mmožstvo kamier a je pripojená na internet. Vo vnútri má jednu kameru a 8 kamier má vonku. Odparkujete auto pred garážou, tak tie kamery monitorujú okolie, samozrejme, ako vždy “pre vašu bezpečnosť”.
Tesla, ale mala incident, že si tieto fotky a videa šírili zamestnanci. V aute aj v okolí aút sa ľudia rozprávajú o mnohých veciach a môže to byť cenný materiál aj pre spravodajské služby.
Prípadov je viacero, napríklad video nahého majiteľa auta Tesla. https://www.thedailybeast.com/tesla-staff-shared-video-of-naked-man-filmed-by-cars-cameras-report
Tieto a mnoho ďalšich informácii odhalili zamestnanci Tesly. Tesla môže nahrávať a odosielať videa a fotky aj keď je vypnutá. Jeden z bývalých zamestnancov povedal, že mohli v Tesle vidieť do garáže, súkromných pozemkov majiteľov aút. Dokonca pri odosielani fotiek a videí sa odosielali info aj o polohe.
Autonomné systémy pracujú na fotkách a videách, ktoré auto nahráva. Roky vývoja, kedy Tesla najprv využívala Afričanov a neskôr Američanov, ktorí učili “umelú inteligenciu”,  rozpoznať, čo je chodník, cesta, dom, garáž, krajnica..a preto museli zozbierať státisice fotiek a videí.
Jeden z bývalých zamestnancov povedal, že pre takýto zásah do súkromia by si nikdy auto Tesla nekúpil. Viacerí bezpečnostní odborníci skritizovali tieto postupy Tesly a nazvali ich neetickými a nemorálnymi. V roku 2022 práve pre toto sledovanie Čína zakázala v niektorých vládnych provinciách zákaz aút Tesla. https://www.reuters.com/business/autos-transportation/chinas-beidaihe-district-bar-tesla-cars-driving-july-local-police-2022-06-20/
Tesla používa mód s označením Sentre mode, ktorý pri parkovaní autá nahráva okoloidúce osoby alebo ak parkuje pred nejakým domom, tak nahráva cez okná, čo robia ľudia v dome. To si potom spätne môže majiteľ Tesly pozrieť (nenápadny nástroj pre pedofilov a detské ihriská).
Pri neznámych objektoch, šero, mala Tesla problem zaparkovať do garáže a potrebovali potvrdiť zamestnancami Tesly, čo je napríklad hadica na stene, alebo ľudia v garáži. Fotky, videa boli odoslané zamestnancom Tesly, podľa zamestnancov sa vyskytli situácie, že ľudia v garáži boli zachytení v intímnych chvíľach a to bolo bez ich vedomia odoslané a pozeral si to iný človek.
Takéto obrázky a videa si nielen v rámci žartu šírili zamestnanci Tesly, ktorí vyhodnocovali záznamy a komentovali ich. Zdieľanie prebiehalo cez aplikáciu Mattermost.
A teraz si predstavte, že vám kuna prehryzie nejaký kablík na kamere…oprava tisíce EUR. A poškodenie baterky, desiatky tisíc EUR… Nielen porušovanie súkromia, ale aj extremne drahé servisovanie. A za kuny a iné živočíchy, ktoré sa dostanú do auta cez noc pri parkovaní vonku… Tesla nemôže a pôjde to na vaše náklady.

Kamery a senzory na Tesle: zdroj: https://www.reuters.com/technology/tesla-workers-shared-sensitive-images-recorded-by-customer-cars-2023-04-06/


Nejčtenější za týden