Nejnovější člen NATO je otevřen hostování jaderných zbraní
RSS

Nejnovější člen NATO je otevřen hostování jaderných zbraní


Švédský premiér prohlásil, že jeho země by byla ochotna hostit jaderné zbraně během války. Severoatlantická aliance má program sdílení jaderných zbraní, v jehož rámci jsou americké jaderné zbraně rozmístěny v pěti zemích. (Foto: Flickr / ilustrační)

Polský vůdce nedávno uvedl, že doufá, že se Varšava bude moci jednoho dne k tomuto programu připojit.Švédský premiér Ulf Kristersson ve švédském veřejnoprávním rozhlase uvedl, že Stockholm by byl ochoten tak učinit pouze v době války.
Putin nařídil cvičení s jadernými zbraněmi

„Ve válečné situaci je to úplně jiná věc. Záleželo by zcela na tom, co by se stalo,“ vysvětlil.„V absolutně nejhorším případě musí být demokratické země v naší části světa nakonec schopny bránit se proti zemím, které by nás mohly ohrozit jadernými zbraněmi.“Kristersson se vyjádřil v době, kdy Švédsko hostilo vedoucí představitele Německa, Dánska, Finska, Norska a Islandu, aby s nimi projednalo prohloubení vojenských vztahů.
Macron má nápad: Stíhačky s jadernými hlavicemi na hranice s Ruskem

„Po desetiletí jsme žili velmi mírumilovně a bez velkých hrozeb pro Evropu. Osobně si myslím, že tyto časy jsou pryč,“ řekla během summitu dánská premiérka Mette Frederiksenová.„Se vším, co vidíme z ruské strany, jsme na začátku nové éry. Bylo by špatné, kdybychom jako vláda řekli, že se s tím nemusíte v každodenním životě potýkat.“Švédsko je nejnovějším členem NATO. Když Stockholm poprvé požádal o členství v NATO, ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko nebude proti tomuto kroku nic namítat, pokud na švédském území nebude rozmístěno více zbraní.
Jaderné zbraně v Polsku? Budete hlavním cílem, vzkazuje Rusko

„Se Švédskem a Finskem nemáme takové problémy, jaké bohužel máme s Ukrajinou. Nemáme žádné územní problémy… žádné spory… nemáme nic, co by nám mohlo vadit z hlediska členství Finska nebo Švédska v NATO.“Putin pokračoval: „Jen by si měli jasně a zřetelně uvědomit, že dříve žádné hrozby nebyly, nyní, pokud tam budou rozmístěny vojenské kontingenty a infrastruktura, budeme muset zrcadlově reagovat a vytvářet stejné hrozby pro území, z nichž jsou vytvářeny hrozby pro nás.“Aliance má tři jaderné státy a USA skladují zbraně v dalších pěti zemích, včetně Itálie, Turecka, Německa, Belgie a Nizozemska. Prezident Andrzej Duda vyjádřil ochotu, aby se Polsko stalo šestou zemí, která bude hostit jaderné zbraně.
Polský prezident: Jsme připraveni hostit jaderné zbraně NATO

„Musím přiznat, že když jsem byl dotázán na [hostování jaderných zbraní], deklaroval jsem naši připravenost. V poslední době [Rusko] přemisťuje své jaderné zbraně do Běloruska,“ řekl.„Pokud se naši spojenci rozhodnou rozmístit jaderné zbraně v rámci sdílení jaderných zbraní také na našem území, aby posílili bezpečnost východního křídla NATO, jsme na to připraveni.“Zdroj: abcnews.go.com
Článek Nejnovější člen NATO je otevřen hostování jaderných zbraní se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden