Prezidentská superdebata 20. června: Biden, Trump a Kennedy
RSS

Prezidentská superdebata 20. června: Biden, Trump a Kennedy


Už asi půl roku vyzýval Trump Bidena k debatám, ale dlouho se zdálo, že k žádné nedojde. Očividně dementní Biden by to totiž neměl zrovna jednoduché, takže bylo nejprve nutno vše dohodnout tak, aby byl sám Biden ve výhodě.
I když se tomu Biden zprvu vzpíral, tak nakonec nepůjde o debatu dvou, ale hned tří kandidátů, neboť se jí zúčastní i Kennedy, který kandiduje jako nezávislý.
Aby ovšem mohla debata vůbec proběhnout, musel se zejména Trump přizpůsobit pro něj velmi nevýhodným podmínkám.
Debata totiž proběhne v CNN, která je plně na straně Bidena (resp. demokratů), takže Biden bude mezi svými, zatímco Trump a Kennedy budou na pro ně nepřátelském území.
Ovšem nejde jen o prostředí, ve kterém bude debata probíhat. Bidenova administrativa si záměrně vybrala moderátory, o kterých se ví, že nekriticky obdivují Bidena a nenávidí Trumpa.
Již nyní je tak celkem jasné, jakým směrem se bude debata ubírat, kdo bude podporován a kdo zatracován.
A výše uvedené rozhodně není vše, Biden měl i další podmínky, které mají za cíl maximálně eliminovat jakékoli trapasy z jeho strany.
Nejprve byla schválena debata dvou – Trump versus Biden, až včera večer oznámil i Kennedy, že byl do debaty také připuštěn.
A jaké si dali Bidenovi „ošetřovatelé“ podmínky?
Bidenova kampaň vnímá současné debaty jako „strukturované jako zábavnou podívanou,“ která neprosazuje svá vlastní pravidla, uvádí se v dopise komisi zveřejněném ve středu.

Kampaň chce místo toho spolupracovat přímo s vysílacími sítěmi, které pořádají debaty republikánských i demokratických primárek.
Dopis navrhuje pouze dva kandidáty a moderátora, bez publika (pozn. dopis vznikl před schválením Kennedyho).
Navrhuje také mikrofony, které se automaticky vypínají v časových limitech a v případě, že na kandidáta nepřijde řada.

Moderátoři debaty CNN byli jmenováni poté, co Donald Trump a Joe Biden souhlasili s debatou.
Odpůrci Trumpa a šiřitelé falešných zpráv  Jake Tapper a Dana Bash  byli vybráni demokraty a lokaji ze CNN, aby debaty moderovali.
Samozřejmě, že demokraté souhlasili s debatami až poté, co se akce spojily s krajně levicovými moderátory a sami demokraté si stanovili pravidla.
A demokraté nejprve odmítali pustit do debaty nezávislého kandidáta Roberta F. Kennedyho.
Robert F. Kennedy má v současné době v průměru  10,8 % hlasů podle Real Clear Politics.
Ve středu večer však Robert F. Kennedy oznámil, že požadavky splnil a že se v debatě připojí k Trumpovi a Bidenovi.
Předpokládám, že si nakonec i Bidenova klika uvědomila, že pokud bude o jednoho kandidáta víc, přijde v debatě méně často řada na současného prezidenta.
A čím méně bude tento senilní stařík mluvit, tím lépe pro něj.
Na závěr připomínám, že pro Evropu je mnohem důležitější kdo vládne v USA než v jednotlivých evropských zemích. Politika USA plně ovlivňuje i tu evropskou.
Je tedy důležitější kdo je loutkovodič než kdo je samotná loutka, která vždy udělá jen to, co jí sám loutkovodič dovolí.
Záznam s debaty (nebo jejích částí) s případným překladem nejzajímavějších pasáží zde samozřejmě zveřejním…Nejčtenější za týden