Americký NIH konečně oficiálně přiznal financování výzkumu gain-of-function ve Wu-chanu
RSS

Americký NIH konečně oficiálně přiznal financování výzkumu gain-of-function ve Wu-chanu


I když se už dlouho vědělo, že USA financovaly laboratoř v čínském Wu-chanu, Fauci opakovaně zapíral, že by se v ní prováděl výzkum zisku  funkce. Nyní se potvrdilo, že Fauci účelově lhal, za což by měl nést další důsledky, neboť lhaní před Kongresem je v USA trestný čin.
Národní institut zdraví (NIH) konečně přiznal, že financuje výzkum gain-of-function ve Wuchanském virologickém institutu, který je základem pandemie COVID-19.
Toto přiznání je v přímém rozporu s předchozími prohlášeními pod přísahou  Dr. Anthonyho Fauciho , bývalého ředitele Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID).
Během zasedání vedeného Zvláštním podvýborem pro pandemii koronaviru se poslankyně Debbie Lesko (R-Arizona) ptala, zda NIH financoval výzkum gain-of-function – praxi, která zahrnuje zvýšení infekčnosti virů za účelem studia jejich potenciálního dopadu.
Odpověď hlavního náměstka ředitele NIH, Lawrence Tabaka, se zucela lišila od dosavadního tvrzení Fauciho.Lawrence Tabak byl jmenován úřadujícím ředitelem Národního institutu zdraví (NIH) od 20. prosince 2021 do 8. listopadu 2023. Funkci převzal po Dr. Francisi Collinsovi, který byl ve funkci již více než deset let.
Dr. Tabak působí od srpna 2010 jako hlavní zástupce ředitele a zástupce etického poradce NIH.
„Záleží na vaší definici gain-of-function výzkumu,“ řekl Tabak, než připustil: „Pokud mluvíte o obecném termínu, ano, my jsme ten výzkum dělali.“
Toto přiznání přichází po letech popírání ze strany vysokých zdravotnických úředníků, včetně samotného Tabaka a Fauciho, o jejich zapojení do tak kontroverzních experimentů.
Dr. Anthony Fauci, bývalý ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) a hlavní lékařský poradce prezidenta, tato obvinění pod přísahou důsledně popírá.
Při slyšení v Senátu v roce 2021  se Fauci střetl se senátorem Randem Paulem  kvůli Fauciho zapojení do financování výzkumu gain-of-function laboratoře ve Wu-chanu, který vedl ke COVID-19.
„Dr. Ralph Baric, virolog v USA, již léta spolupracuje s Dr. Shi Zhengli z Wuhanského virologického institutu a sdílí s ním své objevy o tom, jak vytvářet superviry,“ řekl senátor Paul podle Swarajya.
„Tento výzkum gain-of-function byl financován NIH. … Pane doktore Fauci, podporujete stále financování laboratoře NIH ve Wu-chanu?“
„Při vší úctě, naprosto  se mýlíte. NIH nikdy nefinancoval a ani nyní nefinancuje výzkum gain-of-function ve Wuchanském virologickém institutu.“ odpověděl Dr. Fauci.
„Nemám žádné záznamy o tom, co Číňané mohli udělat, a jsem plně pro jakékoli další vyšetřování toho, co se v Číně dělo,“ řekl Dr. Fauci. „Opakuji však, že NIH nefinancovala výzkum zisku funkce, který má být prováděn ve Wuchanském virologickém institutu.“
Loni v srpnu podal senátor Rand Paul (R-Ky.) ministerstvu spravedlnosti (DOJ) oficiální trestní oznámení, v němž obvinil Dr. Anthonyho Fauciho, bývalého šéfa Národního institutu pro alergie a infekční choroby, ze spáchání křivé přísahy – trestného činu.
Obvinění se soustředí na e-mail z února 2020, v němž Dr. Fauci podrobně popsal hovor s britským lékařským výzkumníkem Jeremym Farrarem, tehdejším ředitelem Wellcome Trust (pozn.: Wellcome Trust byla založena a je dosud financována mimo jiné Billem Gatesem).
E-mail odhaluje diskusi mezi „vysoce důvěryhodnými“ vědci, včetně Francise Collinse, bývalého ředitele Národního institutu pro výzkum lidského genomu, ohledně mutací v novém koronaviru (nCoV).
Tito výzkumníci „byli znepokojeni skutečností, že při prohlížení sekvencí několika izolátů nCov se ve viru vyskytly mutace, u nichž by bylo nanejvýš neobvyklé, že by se u netopýrů vyvinuly přirozeně, a že existuje podezření, že tato mutace byla vložena záměrně,“ napsal Fauci v e-mailu.
E-mail dále zdůrazňuje obavy z práce vědců z Wuchanské univerzity na experimentech se ziskem funkce, což je typ výzkumu zaměřeného na pochopení toho, jak se netopýří viry přizpůsobují lidské infekci. Obavy dále umocnila skutečnost, že epidemie COVID-19 vznikla ve Wu-chanu.
„Podezření bylo umocněno skutečností, že vědci z Wuchanské univerzity jsou známí tím, že pracují na experimentech se ziskem funkce, aby určili molekulární mechanismy spojené s adaptací netopýřích virů na lidskou infekci, a epidemie vznikla ve Wu-chanu,“ dodal Fauci.
„To je v přímém rozporu se vším, co mi řekl při slyšení ve výboru, absolutně popírá, že by financovali jakýkoli zisk z funkce, a je to naprostá lež. To je důvod, proč jsem na něj poslal oficiální trestní oznámení ministerstvu spravedlnosti,“ napsal senátor Paul.Nejčtenější za týden