Putin a šílený gambit
RSS

Putin a šílený gambit


PETR VLK


Další  dnešní  Friedmanův  kousek  se  týká  ukrajinské  války. Respektive  jedné  její speciální  fazety  – totiž  toho jestli je Putin připraven  sáhnout  po jaderné  zbrani  či nikoliv.
Putin and the Insanity Gambit
podle  překladače
Putin a šílený gambit

Když jsem byl na postgraduální škole, strávili jsme s malou skupinou mých vrstevníků značnou dobu zkoumáním okolností, za kterých by bylo možné, aby jedna jaderná mocnost zahájila jaderný útok proti druhé. Protože nikdo z nás nemohl získat data, věnovali jsme tomuto tématu spoustu času a jako základ naší analýzy jsme použili kubánskou raketovou krizi. Kritériem pro takový útok bylo, že se zhroutil systém velení druhé strany, a tudíž země neměla žádný způsob, jak se mstít, nebo že druhá strana ze začátku jednoduše lhala o svém jaderném arzenálu, nebo nějaký jiný scénář, který si nepamatuji. . Osamělé sobotní noci mizely jedna za druhou.
Problém, do kterého jsme stále naráželi – ať už byly arzenály shodné, asymetrické co do počtu nebo disproporční ve schopnostech – byl ten, že jaderné zbraně by téměř nikdy nebyly použity, snad pokud by nastala situace, kdy by jedna strana měla na místě vynikající a důvěryhodné zpravodajské informace. A její pozice předčila  mohutně postavení nepřítele. Existovaly jiné, podivnější koncepty založené na vzájemně zaručené destrukci. Pokud se nám podařilo eliminovat potenciál nepřítele k odvetě, šlo to. (Byly návrhy, aby jednotky speciálních operací pronikly do nepřátelských velitelských stanovišť, použily jedovatý plyn k zabití odpalovacích posádek a tak dále.) Ale nevyhnutelně by jaderný útok na jadernou velmoc téměř jistě vyústil ve vzájemně zaručené zničení nebo v útok na spojence jaderné velmoci, což by riskovalo méně jistou, ale stále pravděpodobnou jadernou reakci. Je snadné pochopit, proč po Hirošimě a Nagasaki už nikdy nedošlo k dalšímu jadernému útoku.
Existoval však jeden scénář, který měl šanci na úspěch, kterému jsme říkali šílený gambit. Všechny ostatní scénáře se točily kolem zdravého rozumu vedení. Iniciace úspěšného startu by spustila vzájemnou destrukci a se zničením útočníkovy vlastní země a my  nemohli najít stav, ve kterém by sebezničení národa poskytovalo větší bezpečnost. Žádný racionální vůdce by nedošel k jinému závěru. Ale to je v podstatě strategie, se kterou si pohrává ruský prezident Vladimir Putin.
Při několika příležitostech řekl, že pokračující odpor Ukrajiny vůči Rusku a americká a evropská podpora obrany Ukrajiny riskují jadernou válku. Jaderný útok na Ukrajinu by možná vyvolal reakci USA, zatímco útok na Spojené státy – podle jeho prohlášení technicky v rámci možností – by jistě vyústil v masivní útok na Rusko. Aby bylo jasné, USA se nechystají zahájit jadernou válku kvůli Ukrajině. Za normálních okolností by to neudělalo ani Rusko – ledaže by válečný tlak dohnal Putina k šílenství, takže by byl ochotný zapojit se do vzájemně zaručené destrukce. Protože Rusko není šílené, Putin neplánuje zahájit jadernou válku. Pokud se ale Moskvě podaří přesvědčit své protivníky, že je situace donutila ke vzájemné sebevraždě, USA a jejich spojenci mohou změnit svou politiku tak, aby byla vstřícnější k potřebám Ruska, jakkoli je hrozba nepravděpodobná. Zahrnutí jaderné války – a implicitně ruského rozumu – do rovnice by mohlo změnit výsledek války. Je nepravděpodobné, že by USA zahájily preventivní úder proti šílenství zdravého národa. Washington má koneckonců také schopnosti druhého úderu.
Aby to fungovalo, musí Putin přesvědčit ostatní země, že je připraven na jadernou válku. Během toho bude muset přesvědčit i své krajany, což strategii jen dále nabourává. Šílený gambit funguje pouze tehdy, je-li tak přesvědčivý, že vyděsí vlastní kolegy vůdce. Je to gambit zrozený ze zoufalství, užitečný pouze na postgraduální škole pro osamělé muže k zamyšlení.
******

Z tohoto  článku  si každý, dle  vlastní libosti a preferencí  může  vytáhnout, co mu libo. Střízlivé  mozky  na  Západě  a dejme  tomu  – alternativa především to,  co dlouhodobě  tvrdí  – že  Rusko  nechce  na nikoho zaútočit  jadernými zbraněmi a  to ani kvůli Ukrajině!
Fanatičtí  váleční  štváči  pak  potvrzení  svého šíleného přesvědčení, že  ruského jaderného arzenálu se netřeba  bát, protože  Putler  jen straší. A  tudíž  vše  protiruské  lze  eskalovat a  eskalovat.
Já si tam našel něco úplně  jiného. S  Friedmanem a jeho vývody  sice  souhlasím, ale… Ty  vývody  opravdu  mají  logiku a platí. Ovšem jen do chvíle, dokud  nezapočteme,  že  ten  Friedmanův  tzv. šílený  gambit  se  odehraje  v nějakém  rámci.  Že  nejde  o svévolné  rozhodnutí  toho, kdo má  prsty na  tlačítku  jaderného kufříku,  nýbrž  o  akt, vyvolaný  nějakými konkrétními  událostmi a podmínkami!!! Například  eskalací  nějakého konfliktu. V  tomto případě  ukrajinského. Na  začátku  Západ  dodával  přilby, deky  , lékárničky. Pak granáty,  Potom tanky, obrněné  transportéry. Pak operačně  taktické  rakety  kratšího dosahu. Dnes  dlouhého. Budou následovat stíhačky.  Co přijde  dál?
Dost  dobře  nechápu,  proč  Putin  už  dávno  nenaznačil,  že  opravdu  to jaderné  tlačítko  stačí jen zmáčknout. Viděno  z  ruského pohledu. Z  toho  českého  si každé  ráno  blahopřeji,  že  ho to nenapadlo  ještě  ani dnes.
Ale  v každém případě,  někde je  ta  poslední kapka.  Friedman  za mne dělá  chybu,  že pojednává  jen  možnost  šíleného gambitu jen ze  strany  vlastníka  jaderného arzenálu.  Ale  nikoliv  ze strany těch na  druhé  straně,  těch  co přikládají a  přikládají pod kotel.
V určitém momentě  totiž  ten gambit, vlivem  vnějších okolností přestane  být  šíleným.  Tohle  Friedman zcela pominul.
Mimochodem  – právě vidím na přehledu  tisku,  že  Rusko oznámilo  velké  cvičení  jižního vojenského okruhu a  námořnictva.  Jako  velká  novinka  je  uváděno,  že na Putinův pokyn zahájil generální štáb přípravy na uspořádání cvičení raketových vojsk Jižního okruhu a námořních sil.
Cvičení raketových formací Jižního vojenského okruhu je mimo jiné reakcí na provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů vůči Ruské federaci, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Během cvičení také ruské ozbrojené síly se zaměří také na nácvik přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní.
Být  Friedmanem, začnu  kolem  toho  šíleného gambitu  našlapovat  znovu a velmi  vážně. Já  bych  tomu  cvičení  rozuměl  jako jasnému  varování  ve  smyslu  – už  jste  na  červené  lajně. Ještě  kousek a…
A  kolektivní  Západ  bude  řešit, zda kvůli Ukrajině  půjde do jaderného střetu s  Ruskem nebo ne. Protože  Putin  svolil  k použití  taktických  jaderných zbraní  proti  Ukrajině. Ne proto,  že by prohrával. Ale  třeba  kvůli  tomu,  že  Zelenský  použil  rakety  ATACSM proti  Krymskému mostu a  trefil  se. Tohle  je  velmi reálný  scénář.  A Rusové s ním jistě  počítají.  A moc  možností  jak  na  tuhle  situaci zareagovat, než třeba  použitím  taktických jaderných  úderů proti dněperským mostům  asi nevymyslí.
Co  pak?


 

vlkp

The post Putin a šílený gambit first appeared on .


Nejčtenější za týden