Média jsou teď plná atentátu, ale i stát používá násilí jako svůj fundamentální a každodenní prostředek
RSS

Média jsou teď plná atentátu, ale i stát používá násilí jako svůj fundamentální a každodenní prostředekURZA
V souvislosti s atentátem na Roberta Fica se politici předhánějí v prohlášeních, kde odsuzují násilí, případně o něm říkají, že do politiky nepatří; na jednu stranu chápu, že nechtějí být také postřeleni, na druhou stranu mi ta prohlášení připadají absurdní. Vždyť právě násilný aparát je to, co udržuje politiky u moci, co umožňuje jejich vládu, co neváhají použít proti každému, kdo se jim nepodřídí, a čím jsou vymáhány sankce každého jejich zákona; násilný aparát je také živí, jelikož i daně platíme pod hrozbou násilí.
Bez násilného aparátu by práce politiků – všechno jejich hlasování, komunikace s veřejností a podobně – neměla o nic vyšší relevanci než hospodské řeči, v lepším případě projevy influencerů; všechny výstupy politiků by měly váhu pouhých doporučení.
Nemyslím si, že atentát na Roberta Fica přinese cokoliv dobrého pro svobodu; spíše naopak bude využit k dalšímu utahování šroubů na už tak dost utaženém Slovensku. I proto nechci, aby v hysterickém poukazování na násilí atentátníka zapadlo násilí státu.
Neúspěšný atentát, jehož oběť prošla ohrožením života, dokáže politicky vytěžit i podprůměrný markeťák; ale i kdyby se atentát povedl, nebude to o mnoho lepší – na místo Fica by usedl nějaký jiný mafián, jenž bude mít o argument více pro další represi.
Na druhou stranu se tato střelba moc neliší od (ostřejších) zásahů policie proti (jiným) zločincům; i ty někdo sem tam odnese (byť tady řádově méně než třeba v USA). Tím nezlehčuji atentát; jen poukazuji na jiné násilí, které jsme zvyklí přehlížet a bagatelizovat.
Navíc existuje celá řada „zločinů“, v rámci kterých neproběhlo nic, co by nebylo plně dobrovolné mezi všemi aktéry; kupříkladu výroba či prodej drog – v takových případech policie používá násilí proti lidem, kteří ani na nikoho nezaútočili a neudělali nic proti ničí vůli.
Robert Fico je dle mého názoru “zločinec” (jako spousta politiků); kulku jsem mu však nikdy nepřál, a ještě méně přeji její následky Slovákům. Nezapomínejme, že ač jsou média teď plná atentátu, stát používá násilí jako svůj fundamentální a každodenní prostředek.
 
FB

The post Média jsou teď plná atentátu, ale i stát používá násilí jako svůj fundamentální a každodenní prostředek first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden