Co je vlastně špatně na migračním paktu? Druhý díl
RSS

Co je vlastně špatně na migračním paktu? Druhý díl


ROBERT KOTZIAN
V  prvním díle  jsem psal o povinné solidaritě. Druhý díl je o problému glajchšaltizace, tj. sbližování národních praxí, které migrační pakt způsobí.
Nejprve trocha právní teorie
Právní předpisy, které nyní určují proces a podmínky, za kterých je členský stát povinen vyřídit a případně udělit azyl, jsou tzv. směrnice.
Nově, s migračním paktem , budou proces a podmínky udělení azylu upraveny tzv. nařízeními.  Směrnice a nařízení jsou rozdílné druhy unijních právních předpisů.
Směrnice určují pro národní právní úpravu  jen její mantinely  a musí k nim vzniknout národní právní předpis (prováděcí zákon). Ten teprve ukládá povinnosti.  Ale nařízení jsou mnohem více jako národní zákony.  Namísto pouhých mantinelů pro národní zákony převážně přímo ukládají povinnosti. Prováděcí předpisy proto někdy ani nepotřebují.
Směrnice tedy dávají větší prostor členským státům být ve vyřizování žádostí o azyl tvrdší.  Nařízení tento prostor dávají mnohem menší.
Co způsobí změna ze směrnice na nařízení?
Česká republika zatím patří při projednávání žádostí o azyl k těm přísnějším státům. Tomu bude s migračním paktem do značné míry konec.  Vybral jsem si některé africké a blízkovýchodní státy a podíval jsem se, jak se k migrantům z nich chovají azylové systémy některých členských států EU (vybral jsem migranty z Afghánistánu, Turecka, Sýrie, Eritrei, Maroka atd.).
Zatímco u těchto vybraných zemí Česká republika v posledních letech v prvním stupni řízení odmítala 68 % žádostí o azyl, například Německo jen 39 %. Maďarsko, jako země s nejtvrdší praxí, odmítalo dokonce 85 % žádostí. Průměr EU byl 41 %.
V důsledku změny ze směrnice na nařízení bude s vyšší tvrdostí českých azylových úřadů do značné míry konec.  Odhaduji, že se významně posuneme k průměru EU.  Lapidárně řečeno, náš azylový systém s migračním paktem významně změkne .  Jinými slovy, budeme muset méně žádostí odmítat, tedy více žádostí schvalovat. A to znamená, více migrantů natrvalo v naší zemi.
Migrační pakt tedy nejen kvůli povinné solidaritě, ale i v důsledku výše uvedeného způsobí, že v České republice začnou přibývat migranti z Afriky a Blízkého východu.  Třeba ne výrazně ani rychle, ale přesto a postupně ano. Migrační pakt je zlo.

X

The post Co je vlastně špatně na migračním paktu? Druhý díl first appeared on .


Nejčtenější za týden