Má ve skutečnosti molo v Gaze posloužit k přepravě Palestinců do Evropy?
RSS

Má ve skutečnosti molo v Gaze posloužit k přepravě Palestinců do Evropy?


O skutečném účelu mola, které bylo v pátek ráno postaveno v Gaze údajně  kvůli vykládce humanitární pomoci, se poslední dva dny šíří hojné spekulace.
Místním bylo řečeno, aby se přemístili do oblasti kolem mola. Mezitím se údajně v oblasti vyskytuje více lodí z různých evropských zemí, ale samozřejmě i lodě amerického námořnictva.
To samozřejmě všechny spekulace nadále posiluje.
V pátek v 7:40 (tamního času), personál amerického Centrálního velitelství, který podporuje takzvanou humanitární misi, zakotvil u pláže v Gaze dočasné molo.
Tento krok, i když je oficiálně ospravedlnitelný pro uvolnění humanitární pomoci, vyvolal mezi evropským obyvatelstvem řadu obav.
Mnozí se obávají, že by to mohl být kanál, který byl vybrán pro přesun stovek tisíc palestinských radikálních muslimů do Evropy po moři prostřednictvím flotily NATO.
Také v Itálii je tento strach živen přítomností italských vojenských lodí v oblasti, které by mohly být do těchto operací zapojeny.
Půjde o Kábul 2.0 s loděmi místo letadel a se statisíci přemisťovaných lidí?
Podle dalších zdrojů probíhají aktuálně boje jen několik kilometrů na sever od mola, tedy v téže oblasti.
Přímo u mola se samozřejmě nebojuje, Američané ihned deklarovali, že pokud se v místě cokoli rozjede, budou reagovat. Nicméně právě k oblasti mola se snaží dostat co nejvíc lidí.
Situaci v oblasti jako vždy každá strana popisuje jinak, takže kde je pravda se zřejmě nedozvíme. Nicméně podstatné je, že eskalace situace v oblasti vytváří vhodnou záminku k nakládání přítomných Palestinců na lodě a jejich odvoz do Evropy.
Jde samozřejmě o spekulace, nicméně nyní se již šíří celou Evropou, takže se brzy mohou stát realitou. Stačí si vzpomenout na překotné evakuace z Afghánistánu, kdy se do letadel dostal kdekdo .
Palestince žádná muslimská země nechce, protože jsou v podstatě to nejhorší, co lze v islámském světě nalézt – na jejich vítání velmi tvrdě doplatili v Jordánsku či Libanonu. A Egypt si před nimi své území chrání vysokými ploty.
Někde se spekuluje o dvou milionech nově příchozích do Evropy, ale nemyslím si, že by sem hned převezli všechny. Například Biden již zmínil ochotu přijímat Palestince, stejně jako Trudeau.
Takže část by nejspíš zamířila i do USA a Kanady. Ani tak si však nemyslím, že budou přepraveny dva miliony, nejspíš půjde řádově spíš o statisíce.
Především je třeba si uvědomit, že mnozí jsou již nyní v Evropě – některé země v posledních měsících hlásí, že nejvíc žádostí o azyl zaznamenávají právě od Palestinců, což bylo dosud neobvyklé – a další budou jistě i za stávajících podmínek chtít zůstat v oblasti nebo se pokusit dostat jinam než na Západ.
Jde samozřejmě jen o spekulace, nicméně mnohé nasvědčuje tomu, že dočasné molo by skutečně mohlo mít i tento záměr. Teprve čas ukáže, zda tomu tak skutečně bude.
Pozná se to zřejmě i dalším zvýšeným počtem žádostí o azyl v evropských zemích ze strany Palestinců. Lze jen doufat, že si na nich nebude chtít Brusel vyzkoušet v migračním paktu prosazovanou „povinnou solidaritu.“
 Nejčtenější za týden