Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky
RSS

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky


Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA s odvoláním na prohlášení správy letiště. 


35  fotografií

„Letiště je z bezpečnostních důvodů uzavřeno, protože klimatičtí aktivisté se přilepili na pojezdové dráhy,“ uvedl dnes brzy ráno mluvčí letiště. Zhruba po dvou hodinách se podařilo zprovoznit jednu ze dvou ranvejí a o hodinu později i druhou.
Letiště nicméně oznámilo, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se provoz vrátí k normálu. „Celkem jsme (na dnešek) naplánovali necelých 1000 vzletů a přistání,“ uvedl mluvčí letiště. Dodal, že vzhledem k napjatému časovému harmonogramu letů může stále docházet ke zpožděním.Klimatičtí aktivisté vylezli na Pyramidu v Louvru, polili ji oranžovou barvou
Letiště plánovalo tento víkend, na který připadají svatodušní svátky, odbavit velký počet dovolenkářů. Od pátku do neděle počítalo s asi 350 tisíci cestujícími, respektive 2860 lety.
Hnutí Letzte Generation na sociální síti X uvedlo, že na letiště vniklo šest jeho aktivistů, kteří se rozmístili na různá místa pojezdových drah. Podle policie celkem osm lidí současně prostříhalo bezpečnostní plot, z nichž dva byli zatčeni bezprostředně u plotu.


Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna bylo zatčeno všech osm lidí. Šest z nich se přilepilo k pojezdovým drahám, dva byli zadrženi ještě u plotu. Zadržení čelí obvinění z narušení leteckého provozu, hrozí jim trest vězení.


Členové hnutí podle svých vlastních vyjádření plánovali proniknout do areálu letiště, aby zablokovali alespoň jednu ze dvou přistávacích drah, a zablokovali tak provoz v době začátku svatodušních svátků. Důvodem protestní akce je skutečnost, že letecká doprava se na globálním oteplování podílí téměř deseti procenty. Hnutí vyzývá politiky, aby přijali rozhodnější opatření v boji proti klimatickým změnám.


„Takovéto kriminální akce ohrožují leteckou dopravu a poškozují ochranu klimatu, protože vyvolávají pouze nepochopení a hněv,“ uvedla na sociální síti X spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. „Trestní stíhání pachatelů musí být důsledné a ochranná opatření na letišti se musejí přehodnotit,“ dodala.
 Podle bavorského ministra vnitra Herrmanna šlo o „pitomou akci klimatických chaotiků“, která byla nejen nezodpovědná, ale i potenciálně nebezpečná pro životy řady lidí. Zelený ministr zemědělství Cem Özdemir aktivisty obvinil, že „ničí to nejdůležitější, co v boji proti klimatickým změnám máme: širokou shodu ve společnosti“.


Zdroj:  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/klimaticti-aktiviste-mnichov-letiste-blokovali-provoz-letadla-plocha.A240518_082154_zahranicni_remy


Nejčtenější za týden