Ve Švédsku staví luxusní věznici pro sexuální delikventy
RSS

Ve Švédsku staví luxusní věznici pro sexuální delikventy


Jakýkoli trest by měl být odstrašující, jenže většinu evropských věznic považují muslimští kriminálníci  za rekreační středisko. Již v minulosti jste si zde mohli přečíst například o situaci ve švédských věznicích, kde dbají na pohodlí každého vězně.
Jednolůžkové pokoje s příslušenstvím a televizí jsou samozřejmostí – a to i u vrahů. Pokud se tedy vůbec někdo dostane do vězení, nemusí se trestu nijak obávat.
A i o zábavu mají většinou postaráno, aby měli jak zabít čas, než jim vyprší 2/3 stanoveného trestu, po nichž se opět dostávají na svobodu.
Jedním z nejčastějších trestných činů je ve Švédsku znásilnění, často skupinové, ale ne vždy se podaří „obohacující“ zločince chytit. A pokud je nakonec dopadnou, starají se o to, aby se měli ve vězení co nejlépe.
Se zvyšujícím se počtem zločinců je však třeba stavět nové věznice, které musí být opatřeny hotelovým komfortem. Znásilňovači žen i dětí pak mají být umístěni společně v jedné věznici, aby je spoluvězni, kteří pykají za jiný druh prohřešků, nešikanovali.
Vězeňská služba jim chce nabídnout maximální pohodlí a péči. Jisté je, že obětem těchto delikventů taková péče rozhodně věnována není.
Když se v Göteborgu staví obří věznice pro 733 sexuálních delikventů, nešetří se na vybavení. Mimo jiné nabízí velké, vzdušné jednolůžkové pokoje a piknikovou zónu s volejbalovým hřištěm a lehátky, píše Göteborgs-Posten.
V Anstalten Skogome na Hisingenu nedaleko centra Göteborgu je stavba v plném proudu. Uvnitř oblasti vyroste nejméně 31 nových budov vyhrazených pouze pro vězně odsouzené za sexuální násilí.
Podle plánu se počet vězňů v této věznici během několika let znásobí – z dnešních 200 sexuálních delikventů na více než 700. A skogomejská věznice se stane jednou z největších věznic ve Švédsku.
„Je to velmi dlouho očekávané zvýšení standardů, a to jak pro klienty, tak pro personál,“ říká Anna Wallmanová, úřadující ředitelka věznice.
„Je to stigmatizovaná skupina, která riskuje, že bude šikanována, pokud ji smícháte s jinými vězni. A my pro ně můžeme shromáždit také  odbornou pomoc na jednom místě. Naše práce zde byla úspěšná.“
Kromě větších jednolůžkových cel se zbrusu novým zařízením, vybavených vlastními toaletami, budou sexuálním delikventům nabízeny exkluzivní aktivity.
„Venku jsou nově vybudované cvičební dvory, na kterých se také mohou opalovat ve slunečním světle. Je tu volejbalové hřiště, basketbalové koše, několik paletových záhonů, ve kterých můžete něco pěstovat, venkovní posilovna – a řada velkých lehátek orientovaných na jih,“ píše GP.
Počet míst ve švédských detenčních centrech a věznicích se za deset let ztrojnásobí – z dnešních 9 000 na 27 000. Nejrychlejší rozvoj probíhá v regionu Västra Götaland, kde se nyní věnují zvyšování kapacit na jedenácti různých místech.
Před čtyřmi lety bylo v kraji 1 200 vězeňských míst, dnes se jejich počet zvýšil na 2 300, ale stále je to málo. Za pět let bude připraveno dalších 3 000 míst.
Věznice Skogome bude moci přijmout maximálně 733 uvězněných sexuálních delikventů, až bude realizován celý současný plán rozšíření, ve srovnání s dnešními 202.
„Dokončení celé expanze je plánováno na podzim roku 2028. Pak bude Skogome jednou z největších věznic Vězeňské a probační služby,“ říká Anna Wallmanová.Nejčtenější za týden