Lockheedu docházejí parkovací místa pro F-35, Pentagon odmítá tento šrot přijmout
RSS

Lockheedu docházejí parkovací místa pro F-35, Pentagon odmítá tento šrot přijmout


Boeing není jedinou firmou, která je v USA pověstná šlendriánem. Také vojenská letadla mají značné problémy, což je zřejmě důvod, proč se je USA snaží prodat oddaným lokajům.
Aktuálně se řeší problémy s hardwarem i softwarem a letadla se mezitím hromadí na letištní ploše…
Nejnovější důkaz o tom, jak zbytečný šrot jsou F35, k nám přichází od amerického vládního účetního úřadu (GAO) prostřednictvím nové zprávy s výstižným názvem „F-35 Joint Strike Fighter: Program se nadále setkává s výrobními problémy a zpožděním modernizace“.
Podle GAO dochází  Lockheed Martin parkovací místa pro všechny dokončené F-35, které Pentagon odmítá přijmout.
Nejedná se o jedno odmítnutí. Loni v létě ministerstvo obrany zcela zmrazilo přijímání stealth stíhaček, dokud Lockheed nevyřeší obrovské hardwarové a softwarové problémy  spojené s „Technology Refresh-3“ (TR-3), balíčkem v hodnotě 1,8 miliardy dolarů, jehož cílem je rozšířit schopnosti letadel.
Nejhorší softwarové závady se týkají radaru a systémů elektronického boje F-35, „přičemž  někteří testovací piloti hlásili, že museli restartovat celý svůj radar a systémy elektronického boje uprostřed letu , aby je dostali zpět do provozu,“ říká GAO.
Vzhledem k tomu, že problémy TR-3 pokračují, tryskáče se hromadí v zařízeních Lockheedu. S odkazem na milník, který již překonal, když zveřejnil svou zprávu, GAO napsal:
„Pokud bude software TR-3 zpožděn a nebude dokončen do dubna 2024, předpokládá se, že Lockheed Martin překročí svou maximální parkovací kapacitu a bude muset vypracovat plán, jak pojmout více zaparkovaných letadel.“ 
Společnost Lockheed ve svém prohlášení z minulého týdne  uvedla : „Konkrétní podrobnosti o parkování nebudou z bezpečnostních důvodů sdíleny.“
I když jsou letadla zaparkována u Lockheedu, představují pro vládu riziko odpovědnosti , a to díky smluvním ustanovením, podle kterých „vláda přebírá riziko ztráty letadel na otevřeném prostranství, které je předmětem podílu dodavatele na ztrátě a spoluúčasti podle smlouvy,“ hlásí GAO.
GAO říká, že software nebude stabilizován nejméně do června 2024. Ať už ten den přijde kdykoliv, bude to jen začátek konce této poslední kapitoly, protože GAO říká, že případná dodávka nevyřízených letadel bude trvat rok .
V nedostatku transparentnosti, který je jistě poháněn výhradně touhou ochránit vojensko-průmyslový komplex před ostudou, ministerstvo obrany považovalo „hlášení konkrétního množství letadel, která zůstávají zaparkována u výrobce, za nevhodné pro veřejné uvolnění,“ uvádí  GAO.
Předseda podvýboru pro taktické vzdušné a pozemní síly Sněmovny reprezentantů minulý týden novinářům důrazně naznačil. „Jednu věc víme jistě: na  letištní ploše bude nejméně více než 100 letadel ,“ řekl podle  Defense One  republikán Rob Wittman (R-VA).
F-35 , který je již nyní nejdražším zbrojním programem ve světové historii,  je na cestě k tomu, aby Američany stál více než  2 biliony dolarů . Toto číslo je samo o sobě dostatečně ohromující, ale zde je další kontext prostřednictvím  National Interest :
Jiná zpráva GAO obsahovala ještě znepokojivější informace o F-35, které jsou již v rukou Pentagonu. Zpráva naznačuje, že „ pouze 15 až 30 procent F-35 může být schopno boje.“
Lockheed Martin získal kontrakt na F-35 před 22 lety – a shodou okolností se akcionáři Lockheed Martin těšili z 22 let  po sobě jdoucího zvyšování dividend.
 Nejčtenější za týden