První v celé EU: Belgie a Maďarsko zavádějí kontroverzní digitální průkazy totožnosti a digitální očkovací pasy
RSS

První v celé EU: Belgie a Maďarsko zavádějí kontroverzní digitální průkazy totožnosti a digitální očkovací pasy


Digitální identita EU (eID) má být podle nařízení EU vydávána všemi členskými zeměmi nejpozději do konce roku 2024. Některé státy již eID vydávají, jiné se k tomu teprve chystají.
Nicméně prozatím žádná země nevydala eID s napojením na digitální očkovací průkaz, který by měl být časem (podobně jako mnoho jiných dokladů) součástí ID ve všech zemích světa.
Je to právě zavádění CBDC, ID, digitálních očkovacích pasů a systémů sociálních kreditů, co pouze potvrzuje, že žádný multipolární svět neexistuje.
Vyjma několika málo zemí – jako například Severní Korea – plus hrstky států USA, které vydávání ID a CBDC zakázaly, oba nástroje ovládání mas zavádí téměř všechny země světa (nyní je to již 98,5%).
V rámci EU jsou ID zatím dobrovolné, což ovšem zřejmě nebude trvat donekonečna. Nejspíš se čeká na moment, kdy bude možné propojit ID také s digitální měnou, která se zatím testuje jak v eurozóně, tak ve většině zemí, které euro nemají.
Prvními zeměmi, které budou mít zavedenu digitální identitu propojenou s digitálním očkovacím pasem, který má být časem součástí ID po celém světě, je Belgie a Maďarsko.
Připomínám, že mezinárodní digitální očkovací pas schválily na předloňském summitu G20 všechny členské země (pozn.: v G20 jsou jak země G7, tak BRICS).
Vzorem pro mezinárodní očkovací pas je covid pas EU, jak před časem potvrdil šéf WHO Tedros. Orgánem, pod jehož hlavičkou budou očkovací pasy vydávány, by měla být právě WHO.
Belgie a Maďarsko jsou v čele zavádění digitálních peněženek ID před nařízeními EU o eIDAS (elektronická identifikace a důvěryhodné služby) 2.0 a EUDI peněženkách, které vstoupí v platnost tento měsíc.
V Belgii byla v úterý spuštěna aplikace MyGov.be, která pokrývá všechny federální veřejné služby v zemi. Vláda tvrdí, že digitální identita „zjednodušuje“ používání jejích služeb a „usnadňuje život.“
Jinými slovy, úřady hrají na kartu pohodlí – a zároveň bagatelizují rizika spojená s tímto typem centralizace identity lidí.
Peněženka poskytuje přístup k oficiálním dokumentům a také 683 službám, údajům totožnosti, dokumentům o očkování proti Covidu a dalším prostřednictvím „eBoxu.“
Úspěch systému však není v žádném případě zaručen – za prvé není povinný, takže kdo ho nechce, nemusí ho (zatím) používat.
Podle loňského průzkumu společnosti Deloitte 71 procent Belgičanů „nechce mít digitální identifikační kartu na svém mobilu,“ uvádí se ve zprávách, a stejný průzkum zjistil, že 79 procent nechce digitální řidičský průkaz.“
„Uživatelská přívětivost“ je heslem také v Maďarsku, kde je tento týden ke stažení odpovídající aplikace a služba bude plně funkční od září.
Nadšené zprávy o tomto vývoji popisují program digitálního ID jako „inovativní“, „praktický“ a „úsporný.“
Současně je shromažďování všech osobních dat na jednom místě a jejich ukládání do cloudu nabízeno jako něco pozitivního, spíše než něco, co protivníci považují za děsivé již jen z hlediska bezpečnosti (pozn,: v Indii již stejný systém ID nabourali hackeři a získali tak data desítek milionů Indů).
Tento proces je centralizován prostřednictvím maďarského programu digitálního občanství.
Uživatelé peněženky budou mít všechny své administrativní dokumenty atd. na jednom místě, digitální schránku, očkovací průkaz a budou se moci spolehnout na celoevropský elektronický podpis, zatímco elektronické platby budou „plně integrované“ (zde se zřejmě počítá s pozdějším připojením CBDC, jakmile bude dokončen vývoj).
Maďarský systém digitální identity využívá biometrická data získaná pomocí rozpoznávání obličeje k přiřazení obličeje uživatele k vládní databázi.
Mezitím někteří bezpečnostní výzkumníci v jiných zemích EU varují, že až 75 procent takzvaných vysoce rizikových organizací (zdravotnictví, bankovnictví, letectví…) nepoužívá nejsilnější ověřovací metodu.
 Nejčtenější za týden