Funkční období prezidenta Zelenského včera skončilo
RSS

Funkční období prezidenta Zelenského včera skončilo


Funkční období prezidenta Volodymyra Zelenského mělo skončit 20. května 2024, ale neskončí. (Foto: Flickr)

Vzhledem k tomu, že ruská válka volby odložila a Zelenského funkční období se zdá být neurčité, připravuje se kancelář ukrajinského prezidenta na bouři kritiků zpochybňujících prezidentovu legitimitu.Oficiálně se administrativa drží od tohoto tématu dál. Neoficiálně její členové již několik měsíců varují spojence, že Rusko připravuje cílenou kampaň, která má podkopat Zelenského legitimitu v očích Ukrajinců i Západu.
Zelenskyj oznámil probíhající velkou bitvu u Charkovského pohraničí

Podkopávání Zelenského legitimity je součástí ruského vícesložkového plánu na destabilizaci Ukrajiny, uvedl v nedávném rozhovoru pro časopis Economist zástupce náčelníka vojenské rozvědky Vadym Skibitskij.Dva zdroje z prezidentské kanceláře, které hovořily pod podmínkou anonymity, uvedly, že západní spojenci jsou si této hrozby vědomi a nechtějí Ukrajinu v blízké budoucnosti tlačit k prezidentským a parlamentním volbám.O tom, zda Zelenskyj může zůstat ve funkci i po květnu, se debatuje i na Ukrajině, i když ne nijak masivně. Zelenského kritici tvrdí, že ústava nedovoluje prodloužení Zelenského pravomocí v rámci válečného stavu. Ústavní právníci však tvrdí, že takové prodloužení je legální a v souladu s ústavou.
Ukrajinský prezident ruší nadcházející zahraniční cesty

Zatímco legalita znamená soulad se zákonem, další otázkou je legitimita – přijetí vlády obyvatelstvem.Zelenského popularita, kterou zvýšilo jeho vedení během války, klesá, což vede některé lidi k pochybnostem o jeho legitimitě. I po poklesu se však drží nad 50 %.Političtí analytici také tvrdí, že pokud nedojde k rozsáhlým protestům podobným Oranžové revoluci v roce 2004 a Euromajdanu v roce 2014, nebudou s legitimitou Zelenského skutečné problémy.
Spiknutí za účelem atentátu na Zelenského odhaleno

Ukrajinské úřady tvrzení o problémech s legalitou či legitimitou Zelenského odmítají a označují je za uměle vytvořený problém vynucený Ruskem.„Tento ruský narativ nemá žádné právní opodstatnění,“ řekl v březnu předseda parlamentu Ruslan Štefančuk, bývalý právní vědec. „Článek 108 ústavy jasně říká, že prezident Ukrajiny plní své povinnosti do doby, než se funkce ujme další prezident. Jedná se o princip kontinuity moci.“Zelenského mluvčí Serhij Nikiforov řekl deníku Kyiv Independent, že prezidentův tým se k této otázce nevyjadřuje.Zdroj: kyivindependent.com
Velká Británie bude vyzbrojovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude potřeba

Článek Funkční období prezidenta Zelenského včera skončilo se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden